Potrebujete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?

Potrebujete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?

Zistite, kedy áno a kedy nie

08.08.2016 | ESCAPE CONSULT SK | escapeconsult.sk

Niektorí podnikatelia majú možnosť vybrať si medzi vedením jednoduchého alebo podvojného účtovníctva. Ktoré budete potrebovať vy pri vašom podnikaní?

 

Najprv si pripomenieme, že vedenie účtovníctva , nie je vždy podľa zákona povinnosť. Niektorí podnikatelia ( napríklad malí živnostníci), môžu svoje príjmy preukazovať aj vedením daňovej evidencie do tabuľky a stačí, ak vedia ako vyplniť daňové priznanie.  Ak má však podnikateľ vyššie príjmy ako mu dovoľuje zákon o daniach, musí začať viesť účtovníctvo. A ak sa stane aj zamestnávateľom, taktiež bude potrebovať mzdové účtovníctvo. Kedy si však môže vybrať, aké účtovníctvo bude viesť?

 

Obchodný zákonník rozdeľuje podnikateľov na dve skupiny,  na základe ktorých sa ďalej určí ako treba viesť dane a účtovníctvo.  Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri (napríklad spoločnosť s ručením obmedzením alebo akciová spoločnosť) a podnikatelia bez tejto registrácie (živnostníci).  Podnikatelia, ktorí sú zapísaní v obchodom registri majú zákonnú povinnosť viesť podvojné účtovníctvo.  Tí, ktorí nie sú zapísaní v obchodnom registri, majú na výber - jednoduché alebo podvojné účtovníctvo.

 

Rozdiel medzi jednoduchým a podvojným účtovníctvom je všeobecne v tom, že podvojné účtovníctvo je detailnejšie a podrobnejšie. A tiež vyžaduje vyššiu administratívnu aj vedomostnú  náročnosť ako jednoduché účtovníctvo.  V jednoduchom účtovníctve účtujeme príjmy a výdavky, v podvojnom účtovníctve náklady a výnosy.  Výhody podvojného účtovníctva sa dajú vnímať najmä vo väčších spoločnostiach, napríklad akciová spoločnosť, ktorá takto získa detailný obraz o hospodárení, finančnej situácii aj ziskovosti.  Pokiaľ ste menší podnikateľ, úplne vám postačí jednoduché účtovníctvo.

 

Hodnotenie

Potrebujete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma