Ručne tkané koberce Jarapas – farebné dedičstvo Maurov

Ručne tkané koberce Jarapas – farebné dedičstvo Maurov

Kúsok slnečnej Andalúzie u vás doma!

10.03.2013 | Bronislava Štubňová - Origošky | www.origosky.eu

Ručne tkané koberce Jarapas (vyslovuj "charapas") pochádzajú zo slnečnej Andalúzie, z prostredia hôr Sierra Nevada na juhu Španielska, konkrétne z oblasti Las Alpujarras. Toto územie bolo od 8. do 15. storočia osídľované Maurami (Arabi a Berberi prichádzajúci zo severu Afriky). Kultúrne vyspelí Mauri sem priniesli špeciálnu techniku výroby farebných koberčekov z bavlny, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou ich každodenného života a kultúry.

 

Názov „jarapas“ je odvodený od slova „harapos“, čo znamená zbytky textílií a odevov, ktoré by sa inak vyhodili. Jarapas sú teda kusové koberce vyrobené z bavlnených vláken a farebných bavlnených zbytkov, recyklovaných v textilnom priemysle severnejšieho Katalánska; preto sú tieto koberčeky aj ekologické. Použité bavlnené zbytky spolu s bavlnenými vláknami sú starostlivo triedené a upravené; zatkávaním do hlavných vláken na krosnách zabezpečujú koberčeku pevnosť, no zároveň mäkkosť. Veľké množstvo krásnych farieb zase dodáva koberčekom ich jedinečný charakter a príťažlivý vzhľad.

 

Tak ako po minulé storočia, aj dnes sa výroba Jarapas uskutočňuje v niekoľkých domácich dielňach v maličkých horských dedinkách, visiacich na úbočiach pod vrcholom Mulhacén. Biele dedinky s úzkymi uličkami, ktoré chránia obyvateľov pred pálivým andalúzskym slnkom sú takisto dielom Maurov a sú jednoducho pastvou pre oči. Pri prechádzkach v uličkách každú chvíľu natrafíte na farebné Jarapas, silne kontrastujúce so všadeprítomnou belosťou domčekov a jednoduchou krásou dreva a kameňa.

 

Typy a veľkosti kobercov Jarapas, ktoré nájdete v predaji na www.origosky.eu:

 

Sencilla 40x60, 70x120

Doble 40x60, 70x120

Provenzal 70x120

 

Sencilla sú ručne tkané koberce, ktoré sa dajú použiť z jednej strany. Sú utkané napevno a vďaka mäkkej plochej textúre pôsobia uhladenejšie. Sú veľmi odolné a preto vhodné na použitie do frekventovanejších priestorov, ako napríklad vstupné haly, kuchyne, chodby, pričom najpraktickejšie sú tmavšie farby. Na koncoch sú koberčeky olemované a dobre vyniknú nielen na zemi, ale aj ako dekorácia na stene či prehoz cez nábytok.

Doble sú ručne tkané koberce obojstranne použiteľné, majú chlpatejší a hutnejší vzhľad. Sú hrubšie, mäkšie a teplejšie, s jemnými strapcami na koncoch a s nezameniteľným šarmom, ktorý ihneď každého pritiahne. Je to jednoznačne najobľúbenejší koberček, nielen pre ľudí, ale aj pre domáce zvieratká.

Provenzal sú ručne tkané koberce obojstranne použiteľné, mäkké, výrazne hrubšie, a ich charakter určuje príťažlivý geometrický dizajn, s protiľahlými farbami na oboch stranách. Je ukončený jemnými strapcami a je to nádherný až prepychový kúsok, ktorý si zaslúži umiestnenie vo významnom priestore interiéru.

 

Výhodou týchto koberčekov je, že vďaka svojmu menšiemu rozmeru ich ako interiérový doplnok môžete flexibilne obmieňať či použiť tam, kde sa Vám to práve hodí. Môžete ich prispôsobiť momentálnej nálade, či konkrétnemu štýlu Vášho interiéru či exteriéru. Neverili by ste, ako aj malý štýlový doplnok dokáže významne zmeniť vzhľad interiéru.

 

Ručne tkané koberce Jarapas sú na dotyk nezameniteľné!
Aj takto sa môže Jarapas koberec vynímať u vás doma!

Hodnotenie

Ručne tkané koberce Jarapas – farebné dedičstvo Maurov
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma