Scénická žatva opäť so skvelým programom

Scénická žatva opäť so skvelým programom

Divadelný festival Scénická žatva

16.08.2018 | KOMUNIKA

V posledný augustový týždeň 29.8. – 2.9.2018 sa v Martine uskutoční 96. ročník festivalu amatérskeho divadla Scénická žatva. Vítaná je nielen odborná, ale i široká verejnosť, nakoľko sa pod jednou „strechou“ stretne množstvo rôznorodých predstavení, určených nielen pre dospelých, ale i deti. Festival je vrcholnou prehliadkou najlepších amatérskych divadelných súborov s medzinárodnou účasťou. Podujatie si v Európe drží prvenstvo ako najstarší festival neprofesionálneho divadla a v minulom roku získal prestížne ocenenie v Monaku. Viac na www.nocka.sk.

 

Sviatok všetkých divadelníkov

Scénická žatva združuje približne stovku divadelných súborov a jednotlivcov. Ako účastníci postupových okresných, krajských a celoslovenských prehliadok reprezentujú všetky oblasti neprofesionálneho divadla a umeleckého prednesu: divadlo dospelých, divadlo dospelých hrajúcich pre deti, divadlo mladých, detskú dramatickú tvorivosť, detské recitačné kolektívy, divadlo poézie a umelecký prednes poézie a prózy. Hlavný program tohto ročníka bude obsahovať približne 15 víťazných divadelných inscenácií, ktoré sa za rok urodili na slovenskej neprofesionálnej pôde a prešli postupovými kolami. Doplnia ho rovnako kvalitné produkcie ochotníckych divadelníkov zo zahraničia. Festival bude hostiť aj mnoho sprievodných aktivít. Okrem divadelných predstavení, koncertov a výstav zažijú návštevníci aj otváraciu divadelnú šou na Divadelnom námestí, detské tvorivé dielne, Batolárium, divadlo na chodúľoch, premietanie pod holým nebom a mnoho iného.

 

Scénická žatva aj vzdeláva

Festival úzko spolupracuje s teatrológmi, dramaturgmi, režisérmi, scénografmi a kritikmi. Zastrešuje tak nielen odborné hodnotenie produkcií, ale aj vzdelávanie. Na záujemcov čakajú štyri odborné prezentácie: filmové prednášky a kvíz Petra Konečného, prednáška o režisérovi Ferdinandovi Hoffmannovi v podaní Martina Timku, Karol Mišovic bude rozprávať o Javiskových osudoch martinských herečiek a prof. Jozef Ciller predstaví Bienále fantázie v Turčianskej galérii. Vzdelávanie bude prebiehať aj prostredníctvom rozborových seminárov každé ráno na diskusnom fóre, kde bude odborný lektorský zbor posudzovať a analyzovať jednotlivé divadelné inscenácie z predchádzajúceho dňa festivalu. A ako každý rok, súčasťou festivalu budú aj divadelné tvorivé dielne rôzneho zamerania. Zaujímavosťou tohto ročníka bude improliga, teda súťaž tímov a jednotlivcov v divadelnej improvizácii, pod vedením standupového komika Sama Trnku.

 

V prvej sedmičke festivalov celého sveta

V súčasnosti patrí Scénická žatva medzi najkvalitnejšie festivaly amatérskeho divadla v Európe. Dôkazom je aj udelenie prestížnej ceny Medzinárodnej asociácie amatérskeho divadla AITA/IATA v Monaku. Minulý rok sa tak stala jedným zo siedmych festivalov z celého sveta, ktoré boli koncom augusta ocenené na 16. svetovom divadelnom festivale a 33. kongrese AITA/IATA. 

 

Viac na www.nocka.sk/divadlo/scenicka-zatva

Hodnotenie

Scénická žatva opäť so skvelým programom
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma