Spoznajte krásy Šamorína

Spoznajte krásy Šamorína

Prehliadka šamorínskych kostolov

18.11.2017 | Moderný Šamorín pre všetkých | www.samorinprevsetkych.sk

V širšom centre Šamorína sa nachádzajú kostoly všetkých cirkví etablovaných na západnom Slovensku. 

V jedno slnečné novembrové dopoludnie sa uskutočnila ich prehliadka. Správcovia týchto pamiatok pútavým spôsobom vyrozprávali ich históriu aj s popisom umeleckých slohov a zachovaných interiérových malieb. Keďže prehliadka sa uskutočnila na Deň veteránov, jej súčasťou bolo aj pripomenutie padlých vojakov. 

Stredoveký kostol, ktorý od roku 1789 patrí reformovanej kalvínskej cirkvi, patrí k najskvostnejším pamiatkam sakrálnej architektúry Žitného ostrova. V posledných rokoch prešiel opakovanými reštaurátorskými prácami. 

Barokový kostol bol spolu s priľahlým kláštorom paulánov dokončený v roku 1778. Postavila ho rehoľa paulánov, ktorej jediné pôsobisko v Uhorsku bolo v Šamoríne. Od rozpustenia reholí Jozefom II. a vynútenom odchode paulánov zo Šamorína je farským rímsko-katolíckym kostolom. 

Evanjelický kostol bol postavený po vydaní tolerančného patentu. Dokončený a vysvätený bol v roku 1785. Evanjelici ho postavili v klasicistickom slohu. 

Kaplnka pri špitáli bola vybudovaná v 18. storočí, v roku 1873 bola novorománsky prestavaná. Pôvodne vznikla na okraji mesta, dnes je pri nej vybudovaný domov dôchodcov. Kaplnka už neslúži na náboženské účely. 

Synagóga bola postavená v roku 1912 v historizujúcom štýle. Po násilnej deportácii Židov slúžila ako sklad, pred zbúraním ju zachránilo vybudovanie galérie moderného umenia. Je jedinou zachovanou synagógou na Žitnom ostrove. 

rímsko-katolícky farský kostol
kaplnka pri starom špitáli

Hodnotenie

Spoznajte krásy Šamorína
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 7
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma