Starostlivosť o chrup má korene už v staroveku

Starostlivosť o chrup má korene už v staroveku

Starostlivosť o chrup má rovnako ako iné oblasti medicíny dlhú históriu.

27.03.2014 | DentalPlus | zubna-hygiena.sk

Starostlivosť o chrup má rovnako ako iné oblasti medicíny dlhú históriu. Hoci sa postupne menili prostriedky a spôsob tejto starostlivosti, túžba po zdravom, bezbolestnom a bielom chrupe pretrváva mnohé storočia.

 

V staroveku bol človek posudzovaný najmä podľa telesného vzhľadu. Zatiaľ čo fyzická sila, krása a zdravie sa vysoko cenili, telesné defekty, slabosť či náchylnosť na choroby bola obrovskou prekážkou. Rovnako aj zdravý chrup bol jedným z merítok kvality človeka. Zdravé, pevné a biele zuby poukazovali na dobré zdravie a kvalitnú genetickú výbavu. Na druhej strane pokazený chrup vyvolával nevôľu a poukazovalo na chatrnú telesnú schránku.

Je zrejmé, že už naši predkovia chápali úzke prepojenie medzi zdravým telom a chrupom. Aj preto po stáročia nachádzame dôkazy o rôznorodých prístupoch k zubnej hygiene. Drevené triesky, korene rastlín či husacie pierka – tieto ako aj mnohé iné nástroje používali naši predkovia ako alternatívy zubnej kefky. Zachovať si zdravie ústnej dutiny do neskorého veku a predchádzať nepríjemnej bolesti zubov bolo takmer vo všetkých civilizáciách veľmi dôležité.

Primitívne spôsoby starostlivosti o chrup sa stali súčasťou nevyhnutného vývoja aj v tejto oblasti. Dnes môžeme preto povedať, že dentálna hygiena je v súčasnosti na veľmi kvalitnej úrovni. Stovky stomatológov  a iných špecialistov nám už od raného detstva poskytujú odbornú starostlivosť a vštepujú správne techniky starostlivosti o zdravie nášho chrupu. Dokonca môžeme hovoriť o tom, že starostlivosť o zuby sa stala súčasťou našej kultúry a zvykov.

Dokonca aj tí z nás, ktorí sa nemôžu tešiť z vlastného chrupu po celý život, majú vďaka modernej vede k dispozícii viaceré riešenia tohto problému. Sú ním napríklad zubné náhrady, ktoré svojmu nositeľovi umožnia žiť rovnako ako s vlastným chrupom. Erudovaní odborníci vám ochotne poradia, aký typ zubnej náhrady je pre vás najlepší.

Ďalším problémom, ktorý často trápi dokonca aj mladých ľudí, je chýbajúci zub v dôsledku úrazu, ochorenia, či zanedbania starostlivosti. Riešením v takýchto prípadoch sú takzvané zubné implantáty. Tie slúžia ako náhrada chýbajúcich zubov, pričom prinavrátia nielen estetickú, ale aj funkčnú hodnotu zubu.

Moderná medicína priniesla v posledných rokoch mnohé pokroky týkajúce sa starostlivosti o chrup. Rovnako sa s pomocou najmodernejších technológií môžeme tešiť zo zdravých zubov až do neskorej staroby. Dokonca aj v prípade, že nás postihnú problémy s chrupom, nemusíme vešať hlavu. Avšak, ako sa hovorí, najlepším liekom je prevencia. Preto aj vy dbajte o zdravie svojho chrupu a neváhajte využiť pomoc a poradenstvo skúsených odborníkov. Bezplatné konzultácie dnes už ponúka väčšina profesionálnych kliník so zameraním na komplexnú starostlivosť o chrup. Bezplatnú konzultáciu môžete objednať už aj na www.dentalplus.sk.  

Hodnotenie

Starostlivosť o chrup má korene už v staroveku
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma