Testy na pracovnom pohovore

Testy na pracovnom pohovore

Prečo ťa personalisti chcú testovať a aké metódy volia?

14.02.2017 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.gsgroup.sk

S príchodom nového roka sa opäť výrazne zväčšil všeobecný záujem o brigády. Zamestnávatelia musia častokrát vyberať z mnohých záujemcov a výberový proces nie je úplne jednoduchý. Aj keď to možno u nás nie je príliš bežné, môže sa stať, že na teba na pohovore vytiahnu testy a neostáva nič iné, len sa s tým nejak popasovať. Ako lepšie overiť tvoje vedomosti v odbore a schopnosti zvládať nečakané situácie? Stres nesmie premôcť tvoj zdravý rozum. Pri akým ponukách by si to mal určite čakať? Ako taký test môže vyzerať?

 

Psychotesty

Stále viac personalistov vo väčších firmách vyťahuje na pohovoroch nie len testy z oblasti odborných znalostí, ale aj psychotesty či testy zamerané na logiku. Ak je odborná spôsobilosť uchádzačov relatívne vyrovnaná, čo sa stáva pomerne často, skúšajú to cez spomínané psychotesty alebo tzv. chytáky a navonok nezmyselné otázky.

 

Táto metóda je stále viac obľúbená. Dokáže odhaliť ozajstný charakter človeka a poodkryť masku, ktorú si každý na pohovore nasadzuje. Ide hlavne o to, zistiť ako uchádzač dokáže reagovať v neočakávaných situáciách, otestovať jeho vynaliezavosť a schopnosť zachovať si chladnú hlavu. Preto ak by sa ťa náhodou na pohovore začali pýtať na počet vagónov pražského metra, počet kilometrov, ktoré futbalista nabehá počas jedného zápasu alebo prečo má verejná kanalizácia guľatý tvar, nechce vedieť pravdivé odpovede. Ani on sám ich veľmi pravdepodobne nepozná. Chce vidieť tvoju reakciu a zistiť, či ťa podobná podpásovka dokáže rozhodiť. Ak sa ohradíš voči nezmyselnosti otázky, ktorú ti pokladá, neuspeješ. Nezačni panikáriť, otázku zváž a skús vydedukovať záver.

 

V niektorých prípadov môžu použiť aj známy Rorschachov test, pri ktorom ti ukazujú rôzne škvrny. Tvojou úlohou je popísať, čo ti tieto škvrny pripomínajú. Opäť odpovede typu machuľa, kaluž a fľak asi nikam viesť nebudú. Inokedy od teba zasa môžu chcieť nakresliť strom, dom alebo postavu. Je teda mnoho metód, ktorými sa personalisti snažia zistiť kto si a či si na danú pozíciu vhodný. Základom je prijať každú viac či menej nezmyselnú úlohu a pristúpiť k nej s otvorenou mysľou. Dôležitá je aj úprimnosť a zdravá sebadôvera.

 

Odborné testy

Testy znalostí sú predsa trochu viac zaužívané. Pri týchto testoch ti pomôže jedine tvoj rozum a racionálne uvažovanie. Vedomostný test môžeš dostať všade od pozície recepčnej až po web dizajnéra. Snaž sa sústrediť a využiť všetok čas, ktorý ti je poskytnutý.

 

Nakoniec si môžeš vyskúšať vypracovať úlohu veľkej auditorskej firmy na pozíciu recepčného/nej - brigádnik/čka.

 

 

Hodnotenie

Testy na pracovnom pohovore
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma