Typy pleti

Typy pleti

Správna starostlivosť pleti podľa jej typu

23.05.2016 | NAOS SLOVAKIA | www.bioderma-sk.com

Roznávame štyri základné typy pleti, normálna, suchá, mastná a zmiešaná. Typ pleti je daný geneticky ale aktuálny stav pleti sa môže odlišovať od pôsobenia rôznych vnútorných či vonkajších faktorov. Jednotlivé typy pleti si vyžadujú aj odlišnú starostlivosť.

 

Normálna pleť sa vyskytuje v dospelosti len výnimočne. Tento typ pleti je prirodzený u detí a mladých. Vyznačuje sa len jemnými pórami a hebkým povrchom pleti. Pleť je elastická, čistá a mäkká s ružovkastým alebo snedým zafarbením. V období dospievania sa normálna pleť väčšinou zmení na ďalšie typy, suchú, mastnú alebo zmiešanú. Normálna pleť si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, ale s pribúdajúcim vekom môže dochádzať k jej dehydratácii, kedy je nutný napríklad hydratačný krém.

 

Suchá pleť vzniká ako dôsledok nedostatočnej činnosti mazových žliaz. Pokožka je napnutá, na pohľad krehká a jemná, póry sú len jemne viditeľné. Pleť je citlivá na slnko, či mráz a presvitajú cez ňu žilky. Má sklony k rýchlemu starnutiu, pretože pleti chýba tuk, hlavne s pribúdajúcimi rokmi sa na nej rýchlo objavia vrásky. Je náchylná aj na tvorbu šupiniek a pri nesprávnej starostlivosti sa objavujú vysušené miesta. Táto pleť vyžaduje špeciálnu starostlivosť, napríklad krém na suchú pleť alebo hydratačné krémy.

 

Mastná pleť je typická nadmerným premastením a leskom, činnosť mazových žliaz je zvýšená. Na tvári sú viditeľné mazové žľazy, pleť pripomína kôru pomaranča. Na nose sa môžu tvoriť viditeľné čierne bodky, je to zoxidovaný maz. Výhodou tejto pleti je lepšia odolnosť a pružnosť, vrásky sú menej viditeľné a pleť starne pomalšie. Pri nedostatočnej starostlivosti o tento typ pleti môže dochádzať ku vzniku zapálených vyrážok. Špeciálna starostlivosť je nevyhnutná, používajú sa prípravky napr. s obsahom AHA kyselín na odmastenie.

Zmiešaná pleť je najrozšírenejším typom pleti,  v T-zóne (čelo, brada, nos) je mastná a na lícach je suchá. V mastnej oblasti sú typické rozšírené póry. Táto pleť je náročnejšia na ošetrovanie, pretože suché a mastné časti sa ošetrujú rozličnými prípravkami. Pomôcť vám môže kozmetický špecialista, ktorý odporučí spôsob starostlivosti, a nielen pre zmiešanú ale pre akúkoľvek pleť.

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma