Ušetrite až 90% na LED žiarovkách!

Ušetrite až 90% na LED žiarovkách!

Ako ušetriť kúpou LED žiaroviek

30.07.2015 | MIPEMI s.r.o. | www.ledboom.sk

Rozsvietite si celý dom a napriek tomu ušetríte. Nemožné?

S technológiou LED je to práve naopak úplne možné a reálne!

 

Chodia vám každý rok nedoplatky za elektriku? Pýtate sa, kde robíte chybu?

V nasledujúcich riadkoch nájdete odpovede na vaše otázky. Zistíte že náš výrok na začiatku je realita, s ktorou môžete počítať a zároveň dosahovať úspory na spotrebe elektrickej energie.

V prvom rade si povedzme, čo spôsobuje, že spotreba energie pri svietení je taká vysoká. Svietite takmer nepretržite? Určite nie. Mnohé domácnosti v snahe ušetriť svietia čo najmenej v priemere tak 4 hodiny denne.

Tak prečo je to aj napriek tomu nákladné?

Odpoveď je jednoduchá. Svietite klasickými žiarovkami, ktoré sa jednak už sťahujú s predaja (kvôli nariadeniu EÚ) a až 90 % elektriny premenia na teplo, takže približne desatina vygeneruje svetlo. Dosť málo, že?

Na trhu sa začali postupne objavovať tzv. úsporné žiarivky. Ich cena je o čosi vyššia, avšak spotreba zhruba štvrtinová. Veľké plus pre žiarivky je aj ich dlhá životnosť, ktorá je v porovnaní s klasickou žiarovkou približne 1200 hodín výrazne dlhšia, až 8000 hodín svietenia. Avšak aj tu narážame na množstvo problémov ako je čas potrebný na rozsvietenie. Niekedy to býva aj niekoľko desiatok sekúnd. Ďalším problémom je výrazné zníženie ich životnosti v prípade častého zapínania a vypínania. Navyše pokiaľ chcete aby táto žiarivka bola stmievateľná , budete sklamaný. Na trhu takú nenájdete.

Na rad teda prichádza už spomínaná LED technológia, ktorá je už pomerne známa aj u nás. A toto je aj odpoveď na otázku ako ušetriť. Ceny LED žiaroviek boli po ich vstupe na náš trh vysoké v porovnaní s klasickými či úspornými žiarovkami. No vďaka stúpajúcej konkurencii boli predajcovia aj výrobcovia nútení tieto ceny znižovať a tak sa stali dostupnejšie aj pre nás obyčajných ľudí.  

V čom je LED osvetlenie lepšie ako ostatné spôsoby svietenia?

V prvom rade je to úspora, ktorá je v porovnaní s klasickými žiarovkami približne desatinová. Ďalšia z výhod je výrobcami garantovaná životnosť, ktorá dosahuje hodnoty vo výške 50 000 hodín a viac. LED osvetlenie nepriťahuje ani hmyz. Väčšina z modelov totiž nevyžaruje UV svetlo, ktoré je pre nich lákadlom.

Pri LED osvetlení máme taktiež možnosť vybrať si vhodnú farbu, či možnosť stmievania žiarovky. Jednoduchý princíp podľa ktorého si vyberiete farbu je nasledovný. Pokiaľ osvetľujete obývačku či spálňu, čiže miesto pre oddych, kde sa máte cítiť príjemne siahnite po teplej bielej. Naopak ak si potrebujete osvetliť garáž, pracovňu či pivnicu použite studenú bielu. Farebnosť nájdete vždy na obale každej žiarovky spolu s jej výkonom.

A teraz poďme k číslam a úspore.

Za predpokladu, že bývate v malom domčeku s tromi izbami. Svietite teda prevažne v troch miestnostiach počas celého roka v priemere 4 hodiny denne. Sadzba za vašu elektrickú energiu za 1 kWh je v priemere 0,16 € s DPH (podľa bežnej sadzby DD2). Pokiaľ používate v každej miestnosti klasické žiarovky s príkonom 100 Wattov spolu je to teda 300 Wattov, v tom prípade sú vaše náklady spojené s osvetlením 70,08€ ročne.

Pozrime sa však na prípad, keď používate úsporné žiarivky s príkonom 23 Wattov. Pri troch miestnostiach je to spolu 69 Wattov, a teda cena spotreby za rok je 16,12 €. To už je výrazný pokles.

Posledný príklad je použitie LED žiaroviek. V troch miestnostiach je to spolu 27 Wattov, v takom prípade je vaša ročná spotreba len neuveriteľných 6,31 €, čo oproti klasickým žiarovkám predstavuje až 90 % úsporu.

 

 

Hodnotenie

Ušetrite až 90% na LED žiarovkách!
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma