Vytápajte chalupu efektívne: Tipy a rady, ako udržať na chalupe

Vytápajte chalupu efektívne: Tipy a rady, ako udržať na chalupe

Každý si rád cez víkend odpočinie, vezme rodinku a priateľov na chalupu, kde si užije chvíle pokoja a relaxu.

28.06.2017 | Hi Promotion s.r.o. | www.ekomall.sk

Vytápajte chalupu efektívne: Tipy a rady, ako udržať na chalupe teplotu

Každý si rád cez víkend odpočinie, vezme rodinku a priateľov na chalupu, kde si užije chvíle pokoja a relaxu. Vlastniť chalupu ale nie je všetko. Aj s chalupárením prichádza rada starostí a problémov. Počas leta je jej správa o niečo jednoduchšia. V zime ale musíte riešiť jej vytápanie, ktoré by malo byť nielen efektívne, ale aj ekonomicky výhodné.

1.       Vyhnite sa tepelným stratám zatesnením

Umiestnite tesnenie na okná a dvere. Na utesnenie môžete použiť penový polyetylén či akrylátový tmel. Vďaka zatesneniu vylepšíte prostredie v chalupe, vylúčite obdobie suchého vzduchu, ktorý v najchladnejších mesiacoch spôsobuje mnohé problémy.

2.       Vetrajte

Vždy, keď sa dostanete na chalupu, otvorte okna dokorán a vyvetrajte ju. Je omnoho efektívnejšie urobiť tak na začiatku, ako vetrať vtedy, keď začnete vytápať.

3.       Regulujte teplotu

Stačí, že v miestnosti znížite teplotu o jeden stupeň a hneď spotrebujete o 6 % energie menej. Zainvestujte teda do nastaviteľného termostatu, na ktorom si poľahky nastavíte teplotu na celý deň, poprípade na rôzne denné doby.

4.       Nepretápajte

Mnohí na vytápanie nedbajú a miestnosti doslova pretápajú. Priveľké teplo vysúša nielen sliznicu, ale sťažuje aj dýchanie a pokiaľ mávate s dýchaním problémy, môže vám spôsobovať nepríjemnosti. V spálni a kuchyni by sa teplota mala pohybovať od 18 – 20 °C, v detskej izbe by mala dosahovať maximálne 22 °C, na chodbách len 15-19 °C. Topenie však nikdy úplne nevypínajte, pretože by sa vám na stenách mohla objaviť pleseň.

5.       Zvážte zateplenie

Zateplenie je síce finančne náročnejšie, ale pokiaľ v dome bývate, investícia sa vám vráti a neskôr vďaka nej ušetríte pri vytápaní. Navyše, zateplenie vám skrášli aj fasádu domu, pretože ide o renováciu. Ak sa však rozhodnete zatepľovať chalupu, uvážte, či bude pre vás renovácia skutočne ekonomicky výhodná.

6.       Zabudnite na drevo, stavte na brikety

Začnite vytápať briketami. Brikety sú vyrábané z pilín tvrdých drevín, akými sú dub a smrek. Pri ich výrobe sa nepoužívajú žiadne chemické prísady a lepidlá. Okrem iného, briketami ušetríte aj životné prostredie a to až dvojnásobne, pretože sú vyrábané z „odpadu“. Brikety sú vysoko výhrevné, nezanášajú komín a zanechávajú málo popola.

Skvelým riešením na noc sú takzvané nočné brikety, ktoré sú vyrábané z kôry. Vďaka dlhej dobe horenia, ktorá sa pohybuje od 10 do 16 hodín, si viac nebudete musieť robiť starosti s dokladaním počas noci.

Ďalšou alternatívou sú smrekové pelety, ktoré sa odporúčajú používať v peletových kotloch, kozuboch či v kotloch automatických a poloautomatických.

 

Hodnotenie

Vytápajte chalupu efektívne: Tipy a rady, ako udržať na chalupe
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma