Založili ste si živnosť?

Založili ste si živnosť?

Nezabúdajte na tieto povinnosti

25.07.2016 | ESCAPE CONSULT SK | escapeconsult.sk

Založili ste si ste živnosť a chystáte sa s chuťou do podnikania? Určite viete, že vás čakajú nové povinnosti v oblasti daní a účtovníctva a tiež platenie preddavkov do poisťovní. My vám odpovieme na niekoľko základných, ale  dôležitých otázok.

 

Musíte hneď platiť odvody? Odvody do zdravotnej sociálnej poisťovne zo živnosti sú povinné. Aj keď máte ešte ďalšie zamestnanie. Pri založení prvej živnosti platíte však len minimálnu čiastku. V tomto roku je to 60,06 € mesačne.  Sociálne odvody prvý rok pri živnosti neplatíte (do júna ďalšieho roku), v júli sa bude posudzovať, či ich platiť začnete alebo nie. Závisí to príjmov a posledného daňového priznania, ale len zo živnosti.  Napríklad, ten kto v roku 2015 nezarobil na živnosť viac ako 5148 €, v tomto roku odvody do sociálnej poisťovne platiť nemusí.

Ako je to s daňami? Musíte ako živnostník vyplniť daňové priznanie? Povinnosť platenia daní z príjmov pre každú zarábajúcu osobu, vyplýva z konkrétneho zarobeného príjmu. Napr. tento rok, živnostník, ktorý v roku 2016 nedosiahne príjem vyšší ako 1901, 67 €,  daňové (len za živnosť) vypĺňať nemusí. Vo väčšine firiem daňové za vás na čas vyplnia (ak požiadate) na oddelení mzdového účtovníctva vo firme.  Pri živnosti je to už len vaša starosť, preto podávajte daňové priznanie vždy načas, lebo hrozia pokuty!

 

Praktická otázka, je či si podľa zákona ako živnostník musíte viesť aj prácnu účtovnícku agendu. Nie, nemusíte. Živnostník môže zvoliť aj daňovú evidenciu, ale len ak si z príjmov odpočítava  paušálne výdavky. Vtedy si vediete len evidenciu o príjmoch v jednoduchej tabuľke. Pri využití paušálnych výdavkov si môžete z príjmov odpočítať už len odvody a nezdaniteľnú časť základu dane. Pri vysokých firemných výdavkoch sa oplatí skôr odpočítavať vždy skutočné výdavky.  Informujte sa však dopredu u účtovníka, aký spôsob bude pre vás najvýhodnejší.

 

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma