Využívajú sa na napríklad stavbách, na miestach, kde je potrebný záložný zdroj elektrickej energie (nemocnice, letiská), ale môžete ich využiť aj na horskej chate.
Na trhu je dostupných viac typov elektrocentrál so štyrmi druhmi paliva. Najrozšírenejší typ je benzínová elektrocentrála, ktorej výhodou je nižšia hmotnosť a kompaktné rozmery. Používa sa hlavne na napojenie menších jednofázových spotrebičov pre rodinné domy. Zabezpečí, aby vám v prípade výpadku fungovala mraznička, práčka, ohrev vody, osvetlenie atď. Alebo aby ste na chalupe či v garáži, kde nemáte elektriku, mohli využívať všetky elektrické spotrebiče.
Dieslová elektrocentrála používa ako palivo naftu a jej výhoda je vysoký výkon a celodenná prevádzka. Tieto elektrocentrály majú väčšie rozmery aj hmotnosť oproti benzínovým. Využívajú sa predovšetkým pri stavebných prácach, pre napojenie niekoľkých jednofázových alebo trojfázových spotrebičov. Slúžia aj ako záložné zdroje elektrickej energie pri väčších objektoch (dátové centrá, nákupné strediská, priemyselné podniky atď.), ale aj pri rodinných domoch.
Plynová elektrocentrála je výkonnostne podobná ako benzínová, teda vhodná pre napojenie jednofázových spotrebičov využívaných v domácnostiach. Jej prevádzka je však oproti benzínovej oveľa ekologickejšia. Využíva sa aj v stavebníctve, či opravárstve.
Olejová elektrocentrála je predovšetkým určená do odvetvia priemyslu, kde slúži ako záložný zdroj. Tiež napája menšie stavby alebo sa používa pri opravách stavebných, priemyselných a poľnohospodárskych strojov. Ako pohonná látka sa do elektrocentrály používa špeciálny pohonný olej.
Pri výbere elektrocentrály sa vždy poraďte s odborníkom, ktorý vám poradí najvhodnejšiu, aj podľa výkonu a odberu spotrebičov. Pri poruche sa nesnažte stroje opravovať svojpomocne, opravu a náhradné diely vám zabezpečia v príslušnom servisnom stredisku.