Hričovský hrad - Neobjavený hrad na Považí

Cestovateľský tip na Považí

06.01.2019 | Cestuj | cestuj.wz.sk

Cez letné prázdniny som rozmýšľal, že čo ísť robiť cez víkend. Napadlo mi, že by som mohol zorganizovať rýchly spontánny výlet na nejaký hrad alebo pekné miesto, najlepšie niekde kde sme ešte neboli. Celé som to mal v pláne spojiť aj s nejakým pekným ubytovaním niekde v Žilinskom kraji. Najlepšie nejaká chata alebo privát.

Parametre vyhľadávania boli jednoduché, náš akčný rádius bol cca 50 km a malo to byť niečo nenáročné. Čo sa ubytovania týkalo, tak niečo pre 4 osoby.

 

Po asi polhodinovom brázdení internetom som narazil na jeden skvostný hrad o ktorom som predtým len počul, ale vždy som naň akosi zabudol. Išlo o Hričovský hrad. Ubytovanie sme si zajednali v Súľovských skalách, pretože tie sme mali v pláne navštíviť druhý deň.

Hričovský hrad sa nachádza nad obcou Hričovské Podhradie. Auto sme zaparkovali pri miestnej krčme Lipa, kde je aj menšie parkovisko. Z parkoviska tiež vedie červená turistická značka. Značka vedie asi 200 metrov po asfaltovej ceste naprieč dedinou a neskôr pri jednom z rodinných domov odbočuje smerom do svahu, popri plote. Trasu tiež sprevádzajú náučné tabule, ktoré vás budu informovať o histórií hradu a jeho majiteľoch. Po tom čo opustíte dedinu sa dostanete na veľkú lúku pod hradom, na ktorej však strávite len chvíľu, pretože cesta pokračuje smerom do lesa.

Tu začína cestá stúpať, ale dá sa to zvládnuť. Od začiatku lesa je to k hradu ešte asi 500 metrov. Po zdolaní kopca, pri drevenom altánku, treba zahnúť doprava. Od altánku je to k hradu ešte asi 150 metrov.

 

Hričovský hrad je momentálne v rekonštrukcií. Môžem povedať, že aj keď ide o zrúcaninu je to veľmi zaujímavé miesto, ktoré sa oplatí navštíviť. S trochou lezeckého umenia sa dá dostať až na samotný vrch hradu, ktorý sa nachádza na vrchole skalného brala. Tu kedysi stála veža, dnes je odtiaľto nádherný výhľad na okolitú krajinu, Žilinu, Váh a priľahlé dedinky.

Červená turistická značka, ktorá nás doviedla na hrad pokračuje až na Súľovské skaly. My sme ich však mali na pláne až na ďalší deň, a tak sme sa neskôr vrátili do Hričovského Podhradia. 

 

Východne pod Hričovským hradom sa nachádza niekoľko menších jaskýň, ktoré sa pri návšteve hradu patrí navštíviť. V blízkosti hradu nájdete tiež drevený altánok s posedením a ohniskom, kde sme si opiekli špekáčiky. 

Celkové hodnotenie návštevy Hričovského hradu sme všetci hodnotili pozitívne a nikto neľutoval. Aj keď ide o veľmi starú zrúcaninu, je ešte pomerne zachovalá, asi aj vďaka pánom z dobrovoľníckeho združenia, ktorí sa starajú o záchranu. 

Z histórie hradu spomeniem len zopár zaujímavých faktov. Hričovský hrad je jeden z najstarších hradov, ktoré strážili strážili severo-západnú hranicu Uhorska. Prvá zmienka o hrade pochádza už z roku 1208. Hrad vystriedal množstvo majiteľov. Medzi najvýznamnejších patrili kráľ Belo IV, Balašovci, Matúš Čák a mnoho iných. Hrad mal Dve veže, poschodový palác a aj padací most.

 

Zdroj: 

cestuj.wz.sk

 

Hodnotenie

Hričovský hrad - Neobjavený hrad na Považí
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma