Yves Saint Laurent: Nekonečná strata vo svete módy

Yves Saint Laurent: Nekonečná strata vo svete módy

Patril k najobdivovanejším a najtalentovanejším módnym návrhárom všetkých čias. Jeho súkromný život bol ale tragédiou.

24.04.2014 | Macho & Chlapovič | www.machochlapovic.sk

Patril k najobdivovanejším a najtalentovanejším módnym návrhárom všetkých čias. Jeho súkromný život bol ale tragédiou. Prestížnymi oceneniami a uznaním ovenčený, no navzdory tomu hlbokými depresiami trpiaci Laurent bol však geniálny umelec. A to mu už nikto nikdy nevezme.

 

Laurent tvrdil, že koníčky, respektíve záujem o určitú oblasť, vás dokáže pri výbere budúceho povolania vo veľkej miere ovplyvniť. „Pre mňa to bola móda. Okrem povinnej jazdy v škole, som ňou žil i vo voľnom čase. Mám cit pre detail a vyvinutý pozorovací talent. Oboje sa mi podarilo zúročiť v tvorbe a zužitkovať tým najsprávnejším  spôsobom,“ prezradil ešte počas života v jednom z rozhovorov na margo kariérneho smerovania.

 

Recept na úspech nepoznal

 

„Nepoznám recept, ako sa stať úspešným módnym návrhárom. Pre mňa je každá kolekcia novou výzvou, celkom nový vrchol, na ktorý sa musím vyškriabať. Strávim nad ňou veľa času. Byť návrhárom je práca. Musíte stavať na svojich myšlienkach, fantáziách a disponovať talentom. Neriaďte sa žiadnymi inštrukciami, pretože tie skrátka neexistujú,“ vyhlásil a aj napriek tomu sa dostal medzi svetovú dizajnérsku špičku.

 

Zopár zaujímavých faktov, ktoré (ne)potrebujete vedieť

 

Yves Saint Laurent sa narodil 1. augusta 1936 v Alžírsku, zomrel 1. júla 2008 v Paríži. Pochovaný je vo svojom dome v Marrákeši.

 

Jeho nadanie bolo pre neho nepochybne niečo ako investičné zlato – niečo, z čoho dokázal ťažiť po celý život. Laurent sa upol na svoju prácu a pracoval dňom i nocou. Práve milovaná móda mu pomohla utiecť od sveta, v ktorom intrigy a večný boj o uznanie hrajú v živote nejedného z nás, žiaľ, prím.

 

Na škole ho spolužiaci šikanovali, keďže sa od nich už na prvý pohľad líšil. Slovo homosexuál bolo v danej dobe tabu a tak musel odlišnú orientáciu ešte aj dlho po dosiahnutí plnoletosti tajiť.

 

Medzi jeho najbližších priateľov patril Andy Warhol, Mick Jagger a Catherine Deneuve.

 

Zlaté mince módneho sveta. Presne sem ho i po rokoch radia verní obdivovatelia, rovnako ako zosnulú Coco Chanel či Gianni Versaceho.

 

Jednu z najslávnejších kolekcií predviedol v 60.-tych rokoch, keď ňou na módnej prehliadke doslova nadchol všetkých prítomných. Modely vychádzali z kompozície holandského maliara Pieta Mondriana. Najväčšie ovácie zožala kompozícia s červenou, žltou a modrou farbou. 

 

Istú dobu ho zaujímalo investovanie a dokonca vážne uvažoval nad rozšírením si podnikateľských aktivít o predaj zlata.

 

Miesto toho v roku 1971 Yves predstavil verejnosti vlastnú kolekciu parfumov a dekoratívnej kozmetiky.

 

Život po boku Yvesa nebol vonkoncom jednoduchý. Je známe, že umelec trpel depresiami, strachom, strašnou osamelosťou a napriek celosvetovej popularite zažíval chvíle skutočného šťastia len sporadicky.

Hodnotenie

Yves Saint Laurent: Nekonečná strata vo svete módy
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma