Umenie sa nedá merať v karátoch a neexistuje jednoduchá tabuľka alebo návod na to, ktoré dielo sa vám dnes najviac oplatí. Navyše pre každého môže byť ten správny dôvod úplne iný. Niekto cielene dopĺňa svoju zbierku a niekomu sa nejaké dielo jednoducho len tak zapáči. Napriek tomu sme dali dokopy 3 dôvody, ktoré považujeme za hlavné a určujúce pre tých, ktorí sa umeniu venujú ale aj pre tých, ktorí navštevujú galérie len sporadicky.
Umenie ako investícia
Titulky o predaji umeleckých diel v miliónových hodnotách potvrdzujú, že umenie sa môže naozaj stať veľmi dobrou investíciou. Netreba však zabúdať na to, že Slovensko nie je Londýn ani New York a náš umelecký trh má v porovnaní so zahraničním len zlomok hodnoty ako aj zberateľov ochotných dať za diela astronomické ceny. Očakávať teda výnosy v miliónových sumách asi nie je úplne na mieste, každopádne aj u nás viete investovať dobre. Navyše so súčasným neistým eknomickým výhľadom sú umelecké predmety práve tým artiklom, ktorý by mal prežiť aj nepredvídateľné ekonomické výkyvy.
Netreba zabúdať na to, že umenie nie je beh na krátke trate. Ak zvažujete kúpu umeleckého diela ako investíciu, rozmýšľajte dlhodobo. Poraďte sa so znalcom, no ak dielo neplánujete uložiť do trezoru nezabúdajte na to, že v konečnom dôsledku to budete vy, kto bude s daným dielom žiť. Malo by preto komunikovať predovšetkým s vami a vašou víziou budovanej zbierky.
Zariaďujete byt alebo domácnosť? Bez obrazov to nikdy nebude ono.
Za známym obrazom dokážeme precestovať pol sveta, no do domácností si veľa z nás umenie stále nechce pustiť. A pri tom boli umelecké diela od nepamäti významnou súčasťou interiérov. Ľudia vždy túžili mať doma niečo výnimočné, niečo, čo ich bude rezprezentovať a zároveň obohacovať.
Veľakrát si dôležitosť umenia v interiéri uvedomujeme až po tom, keď obrazy zavesíme alebo naopak zvesíme a cítime to prázdno, ktoré po nich zrazu ostane. Umenie v interiéri však neplní len úlohu „výzdoby“. Práve umenie, a to v akejkoľvek podobe, či už sú to maľby, fotografie, grafiky alebo sochy, prináša do priestorov emóciu, harmóniu a pretvára interiér do osobitého a výnimočného celku.
Umenie ako zážitok
Skenovanie mozgu ukázalo, že pohľad na umelecké diela spúšťa príval dopamínu do tej iste oblasti mozgu, ktorá registruje túžbu, potešenie a romantickú lásku. Umenie má blahodárny vplyv na naše mentálne zdravie a asi aj preto je veľakrát ten pocit z daného diela dôležitejší ako to, či sa hodnota daného diela o pár rokov zdvojnásobí. Pekne to zhodnotil francúzsky maliar Claude Monet, keď povedal: „Každý diskutuje o mojom umení a tvári sa, že mu rozumie. A pritom mu netreba rozumieť, stačí ho milovať.“