Ako sa ochrániť pred krádežou identity

Ako sa ochrániť pred krádežou identity

Osobné údaje a čo je o nich dobré vedieť

02.07.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Dúfame, že si so zneužitím osobných údajov nikdy nemal skúsenosť. Každopádne, ide o vec, ktorá by sa mala často pripomínať a určite nepodceňovať. Keďže väčšinu svojho života žijeme pomaly skrz internet – zabávame sa tam, komunikujeme a samozrejme, aj platíme účty. Naše osobné údaje je dôležité zodpovedne chrániť.

 

Čo sú osobné údaje

Osobné údaje sú všetky informácie, ktoré dokážu identifikovať jednotlivca. Preto je táto definícia viac-menej flexibilná a odkazuje na viacero vecí, akými sú napríklad už len meno a priezvisko, ale taktiež aj fotografie a videá alebo kreditné karty a číslo občianskeho preukazu.

 

 Ako rozpoznať podvod

Hovorí ti niečo pojem „phishing“, čo v preklade znamená rybárčenie hesiel. Títo podvodníci si najprv vytvoria stránku, ktorá sa od svojich návštevníkov snaží vymámiť ich osobné údaje, najčastejšie sú to kreditné karty. Možno by si si povedal, že to je určite jednoduché rozpoznať, ale... tieto stránky občas napodobujú originálne stránky a preto je veľakrát veľmi ťažké ich rozoznať.

 

Je mnoho spôsobov, akými sa podvodníci snažia dostať k osobným údajom a dôvodov je ešte viac toľko. Ide o peňažný zisk, niekedy len o „zábavu“. Niekedy sa zneužitie osobných údajov považuje za krádež týchto údajov a nemusí to byť iba kreditná karta alebo občiansky preukaz, ale aj fotka alebo video, ktoré zo zábavy zverejníš. V najhorších prípadoch to končí pri strate identity.

Taktiež sa dá na profil užívateľa priamo nabúrať. To sa najčastejšie deje, ak je heslo príliš jednoduché alebo keď sa niekto prihlási na verejnom počítači a zabudne premazať históriu, prípadne omylom klikne na „Zapamätať si“.

Taktiež môže ísť o hoaxové správy, emaily alebo smsky. Ich obsah môže byť rôzny a občas sa môže jednať aj o pracovnú ponuku.

 

Čo ak je neskoro?

Ak objavíš, že niekto zneužil tvoju fotografiu alebo video, je potrebný dôkaz. Najlepšie je ak spravíš snímku obrazovky. V prvom rade sa odporúča požiadať človeka, ktorý to urobil, aby fotku či video stiahol. Ak to nejde touto cestou, je potrebné kontaktovať majiteľa webu. Ak si ani tu nemal šťastie, je najlepšie obrátiť sa na Úrad ochrany osobných údajov.

 

Ochrana osobných údajov je každého vlastná zodpovednosť. Iba my rozhodujeme, kam údaje o nás pôjdu a tak by to aj malo byť. Preto je potrebné vždy kriticky prehodnotiť, kam a komu informácie o sebe podám.

Hodnotenie

Ako sa ochrániť pred krádežou identity
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma