Ako začať s Nordic Walkingom?

Ako začať s Nordic Walkingom?

Nordic Walking, nazývaný aj „severská chôdza“, je šport s mnohými pozitívnymi aspektami.

09.08.2022 | AC ecom | www.go-noow.sk

Okrem toho, že prispieva k odľahčeniu chrbtice, pomáha zlepšovať držanie tela aj koordináciu. Je to jeden z najvhodnejších športov na prevenciu mnohých chorôb.

 

Táto športová aktivita pochádza z Fínska, kde ju využívali na tréning bežcov na lyžiach počas letnej sezóny. Od 30. rokov 20. storočia sa z Fínska presadil pre svoju techniku ​​a dôležité psychofyzické výhody do celého sveta. Ak sa chystáte vyskúšať tento šport a chcete prísť na to, ako sa pripraviť, aby ste mohli začať tým najlepším spôsobom, nenechajte si ujsť 5 základných bodov, ktoré by mal dodržiavať každý nováčik!

 

Nordic Walking pre začiatočníkov v 5 bodoch

 

1. Inštruktor

Nordic Walking – Severská chôdza, je aktivita, pri ktorej môžete zapojiť až 90% svalov celého tela. Pracujú svaly nôh, chrbta a hrudníka, ktoré do činnosti uvádza intenzívny pohyb rúk.

 

Pri správnej technike, ktorú Vás náš inštruktor naučí, posilníte vnútorné svaly okolo chrbtice, oveľa účinnejšie zapojíte krvný obeh a Vaše pľúca.

 

Výdaj energie pri severskej chôdzi je vyšší ako pri bežnej chôdzi, pritom je to aktivita zvládnuteľná i v pokročilejšom veku či pri vyššej váhe. NW je vhodný aj pre deti, tehotné ženy a ľudí s rôznymi obmedzeniami.

 

Konzultáciu pri výbere vhodného inštruktora pre Vás nájdete na stránke www.go-noow.sk a my Vám odporučíme prevereného inštruktora kdekoľvek na Slovensku.

 

2. Oblečenie nordic walkera

 

Kľúčovým slovom je „funkčnosť“. V závislosti od cesty a vlastností prírodného prostredia musí byť vaše oblečenie funkčné.

Začnime hlavou. Nordic walking oblečenie obsahuje, čiapku, čelenku, multifunkčnú šatku. Mnohí si osvoja ľadvinku s fľašou na vodu. Ľadvinka Vám nebráni v pohybe, preto je praktickejšia ako ruksak.

Následne prejdeme k trupu a nohám. Oblečenie na nordic walking musí byť navrhnuté vo vrstvách.

Prvý, priľnavý, má funkciu absorbovať pot, aby udržal pokožku suchú. Sú to funkčné tričká a croptopy.

Druhá vrstva by mala podporovať transpiráciu a odparovanie. Nakoniec posledná vrstva má funkciu ochrany pred vetrom a nízkymi teplotami.

 

Tak sa dostávame k nohám. Tak ako pri vrchnej časti platí, je potrebné vrstviť. Ideálne je oblečenie, ktoré nás neobmedzuje v pohybe. Môžu to byť dlhé aj krátke legíny. Pre dámy ešte možnosť legín so sukničkami. Súčasťou nôh sú aj topánky a návleky.

 

3. Topánky a návleky

 

Na nordic walking nie sú vhodné členkové modely topánok, aby zostal zachovaný rozsah pohybu.

 

V prípade že chodíme v zime alebo mokrom teréne, je dobré mať topánky s nepremokavou úpravou.

 

V prípade zľadovateného povrchu, použijeme nesmeky. Životnosť topánky je max 1000km.

Na ochranu pred kamienkami, konármi a všetkým čo nám môže znepríjemňovať chôdzu v topánke používame návleky. Ideálne špeciálne navrhnuté pre nordic walking.

 

V neposlednom rade používame pohodlné ponožky. Odporúčame ponožky so zosilnenou spodnou časťou na chodidle, ktorá kompenzuje nepríjemné pocity spôsobené nerovnosťami pri rôznych terénoch. Spevnená guma v členkovej časti zabezpečí, že sa ponožka nekrúti, neotáča a pevne drží na mieste a to zaručuje pohodlný tréning.

 

4. Nordic walking palice

 

NASTAVITEĽNÉ PALICE 

 

Nastaviteľná palica, nazývaná aj teleskopická, je vhodná pre tých, ktorí k tomuto športu pristupujú prvýkrát. Nastaviteľná palica je k dispozícii v 2 alebo 3 kusoch alebo v reverznom móde (teda s najkratšou časťou na začiatku a nie na konci palice), je ideálna pre tých, ktorí sa musia oboznámiť s technikou Nordic Walking. Ak ste nováčik, tu sú palice pre vás:

 

Gabel Stretch Lite - teleskopická palica určená pre nordic walking STRETCH LITE je ideálna palica pre amatérskych nadšencov nordic walkingu. Hliníkový tubus je teleskopický a výškovo nastaviteľný vďaka vnútornému expandru s dvoma trecími bodmi pre zaisteniemaximálnej priľnavosti.

 

Gabel VARIO S-9.6  teleskopická palica určená pre nordic walking VARIO S-9.6 je praktická palica určená pre nováčikov v disciplíne nordic walking. Tento teleskopický hliníkový model je výškovo nastaviteľný pomocou vnútorného expandra a je vybavenýergonomickou rukoväťou.

 

PALICE S FIXNOU DĹŽKOU 

 

Ako už názov napovedá, pevná tyč nie je nastaviteľná, pretože pozostáva z jednej trubice. Ide o typ palice, ktorú si vyberajú najmä profesionáli, ktorí si techniku ​​už osvojili. Pevná palica je tou správnou voľbou pre toho, kto už ovláda chôdzu v rýchlom tempe a vie, aká dĺžka palice mu vyhovuje. Ak ste profesionál a hľadáte víťazné modely, odporúčame vám tieto: 

 

Gabel FX-75 Snake Carbon - palice určené na nordic walking FX-75 je špičková ultraľahká palica (ULTRA LIGHT) pre nordic walking. Tento model je zložený z jediného kusu špičkového materiálu SNAKE CARBON, ide o exkluzívne vlákno o 20% odolnejšie a o 18% ľahšie ako normálny karbón, je vybavený špeciálnou rukoväťou (GRIP) z pohodlného hypoalergénneho a priedušného korku.  

 

Gabel S-3.0 AKTIVS-3.0 AKTIV je ultraľahká palica na Nordic Walking (ULTRA LIGHT) určená pre najnáročnejších športovcov. Palica s pevnou dĺžkou má priemer 16 mm a je celávyrobená z karbónu (CARBON). Vďaka týmto špecifikáciám je palica ľahká a zároveň dokonale vyvážená.

 

5. Byť viditeľný, teda reflexné prvky a lampy

 

REFLEXNÉ ŠNÚRKY A VESTY

 

Bezpečnosť by mala byť pri športovaní na prvom mieste. Zvlášť v dňoch, keď sa skoro stmieva, prípadne pri večerných či skorých ranných tréningoch. Myslite na to, že aj keď vyrazíte za plného svetla, vracať sa môžete už potme. Preto sa vybavte účinnými reflexnými prvkami. Nie každý kus oblečenia je totiž cielený na bezpečný pohyb v bežnej prevádzke. Preto veľmi odporúčame použitie reflexných doplnkov, ideálne reflexné vesty alebo aj tieto svietiace šnúrky, ktoré su multifunkčné a viete ich použiť do akýchkoľvek topánok pre celú rodinu.

 

ČELOVKY A SVIETIDLÁ

 

Náš TIP je čelovka od firmy KNOG, ktorá je vyrobená z priehľadného matného,dermatologicky testovaného silikónu, ktorý sa nezachytáva vo vlasoch a jeľahko umývateľný. Keďže silikón je priesvitný, po zvolení režimu Halo cezeňpresvitá červené svetlo a takmer celý obvod čelovky svieti na červeno. Týmste dobre viditeľní pre ostatných. Pamätá si naposledy zapnutý režim. Svietiacerežimy si môžete v prípade potreby upravovať v aplikácii Knog ModeMaker.

 

 

GO NOOW - predaj športového oblečenia, palíc a doplnkov
GO NOOW - predaj športového oblečenia, palíc a doplnkov
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma