Aký je rozdiel medzi základnými olejmi a esenciálnymi olejmi?

Esenciálne oleje a použitie esenciálnych olejov v aróma terapii.

26.04.2024 | Orient House - Matúš Kerekeš | orienthouse.sk

Esenciálne a základné oleje sú dôležitými zložkami produktov na rastlinnej báze, ale nie sú rovnaké. V tomto článku sa budeme zaoberať rozdielmi medzi týmito dvoma typmi olejov, ich účelom a ako ich efektívne používať, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.Keď pochopíte základné rozdiely, budete lepšie využívať oleje pri vytváraní prírodných kozmetických a zdravotných produktov, ktoré majú viacero výhod. Buďte pripravení preskúmať svet plný chutí a zázračných výhod!

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované, prchavé oleje, ktoré sa získavajú z rastlín a používajú sa na rôzne účely vrátane aromaterapie. Základné oleje slúžia na riedenie esenciálnych olejov a na uľahčenie ich aplikácie.

Aká je definícia esenciálnych olejov?

 

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované rastlinné produkty a majú prirodzené vlastnosti. Tieto oleje sa získavajú z niekoľkých špecifických častí byliny alebo rastliny – kvetov, stoniek a koreňov.

 

Prírodné esenciálne oleje sú prchavé, rýchlo sa vyparujú, preto je dôležité zabezpečiť, aby bol obal dobre uzavretý a skladovaný na tmavom a chladnom mieste, zabránite rozptýleniu účinných látok vplyvom slnečného žiarenia.

 

Základné oleje – ako sa líšia?

 

Základové oleje sa od esenciálnych olejov odlišujú vyšším percentom tuku. Zvyčajne sa extrahujú zo semien alebo jadier rastliny, to sú tiež najtučnejšie časti rastliny. Charakteristické je, že aróma je výrazne slabšia.

 

Sú kľúčové pre riedenie esenciálnych olejov, pretože pomáhajú znižovať podráždenie a začervenanie, ktoré sa môže vyskytnúť, keď sú koncentrované esenciálne oleje aplikované priamo na pokožku.

 

Majú molekulárnu štruktúru podobnú ľudskému tuku, vďaka čomu sa ľahko vstrebávajú do pokožky a uľahčujú transport esenciálnych olejov do hlbšej vrstvy pokožky, čo zvyšuje terapeutický účinok.

 

Použitím základných 100% prírodných olejov na riedenie esenciálnych olejov si môžete vychutnať terapeutické výhody esenciálnych olejov bez rizika podráždenia pokožky.

Dobrou správou je, že všetky esenciálne oleje je možné kombinovať s ktorýmkoľvek zo základných olejov uvedených nižšie. Každý základový olej má jedinečné vlastnosti a terapeutický účinok.

 

Majú skvelý vplyv na pokožku, tvoria bariéru, ktorá ju chráni pred dehydratáciou. Môžu tiež poskytnúť výživu tým, že pomáhajú udržiavať prirodzenú rovnováhu pokožky a vlasov.

 

Príklady základných olejov: Arganový olej má vysokú koncentráciu antioxidantov, mastných kyselín, vitamínu E, polyfenolov, sterolov a skvalénu, čo je prospešné pre zrelú pleť. Medzi ďalšie tvrdenia patrí, že olej podporuje obnovu buniek tela a pokožky. Avokádový olej je tmavozelenej farby, bohatý na vitamíny A a E, antioxidanty a mastné kyseliny. Je vysoko zmäkčujúci, takže je ideálny pre extrémne suchú, poškodenú a starnúcu pokožku. Priaznivo pôsobí aj na pokožku, ktorá je podráždená alebo veľmi citlivá. Jojobový olej je obzvlášť prospešný pre pokožku a vlasy, pomáha regulovať prirodzenú produkciu tuku v tele. Ako používať základné a esenciálne oleje?

Základné a esenciálne oleje sú dokonalým tímom na vytvorenie bezpečných a účinných produktov. Základné oleje pomáhajú bezpečne riediť esenciálne oleje, čo umožňuje ich použitie na lokálnu aplikáciu bez podráždenia.

 

Esenciálne oleje tiež dodávajú základovým olejom aromaterapeutické výhody a prirodzenú konzervačnú hodnotu, čo umožňuje ich použitie na tvárové séra, masážne oleje, telové mlieka.

 

Nájsť správnu kombináciu bázy a esenciálnych olejov pre váš jedinečný typ pleti môže byť problém, ale dá sa to dosiahnuť. Začnite s vôňami, ktoré máte najradšej, a základnými olejmi, ktoré najlepšie vyhovujú vášmu typu pleti, a experimentujte, kým nenájdete tú správnu kombináciu pre vás.

 

Týmto spôsobom môžete vytvárať produkty, ktoré sú prispôsobené vašim individuálnym potrebám a zanechávajú vašu pokožku tónovanú, žiarivú a uvoľnenú. Pred aplikáciou produktu vám odporúčame urobiť test citlivosti na malom kúsku pokožky, napríklad na lakti.

Hodnotenie

Aký je rozdiel medzi základnými olejmi a esenciálnymi olejmi?
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma