Nedostatok arganového oleja v Maroku

Nedostatok argánového oleja v Maroku kvôli počasiu.

26.04.2024 | Orient House - Matúš Kerekeš | orienthouse.sk

Nedostatok arganového oleja v Maroku

 

Pridané 25.2.2022 15:52:11 Počet zobrazení 1082

Aktuálna situácia a veľmi zlé, suché počasie nepraje arganovým stromom v Maroku. Úroda arganových plodov je veľmi slabá a cena arganového oleja rastie rekordným tempom.

 

 

100% originálny bio arganový olej sa vyrába z plodov, orechov stromu argania spinosa. Strom rastie iba v púštnych oblastiach Maroka. Plody zo stromu sa podobajú na olivy a zbierajú sa ručne. Po zbere sa musia plody rozbiť v berberských kooperatívach a na výrobu oleja sa používajú jadrá týchto plodov. 

 

Aby bol arganový olej kvalitný, je nevyhnutné, aby boli plody zbierané priamo zo stromov ručne, jadrá po vylúpaní z orechov triedené a lisovanie prebiehalo bez použitia vody.

 

Samozrejme tento spôsob výroby je náročnejší pokiaľ ide o čas, suroviny a výslednú cenu. Najlacnejší olej, ktorý sa predáva v Maroku sa vyrába z plodov, ktoré boli popadané na zem ( ich zber je menej náročný ), často prešli tráviacim traktom zvierat, boli opražené čím sa zvyšuje množtvo získaného oleja a lisovanie prebieha s použitím vody. Takýto olej je olej najnižšej kvality, má veľmi zlú vôňu, farbu a veľmi málo očakávaných účinkov.

 

Stromy argania spinosa sú síce veľmi odolné voči vplyvom počasia, ale úroda plodov závisí od pravidelných dažďových zrážok. Za posledné dva roky je dažďových zrážok čím ďalej tým menej čo spôsobuje aj výrazný pokles v úrode. Je ťažšie a ťažšie zabezpečiť dostatok kvalitných plodov a ceny orechov výrazne narastajú. Posledný rok bola najhoršia úroda arganových plodov za posledných 20 rokov, čo spôsobilo obrovský rast ceny za jedno kilo arganových plodov.

 

Nárast ceny, počasie, aktuálna situácia okolo covidu, zdražovanie okolo nás prispievajú k výraznemu nárastu cien arganového oleja a čoskoro k jeho možnému nedostatku. V blízkej budúcnosti predpokladáme nárast cien a nedostatok oleja vo všeobecnosti.

 

Rodinná firma Orient House pre Vás dováža originálny arganový olej už 10 rokov priamo z Maroka a od začiatku v Maroku spolupracujeme s rovnakým partnerom, rodinou firmou Errais. Táto rodinná firma má vlastné stromy argania spinosa, žiaľ aj ich úroda je ovplyvnená počasím a ďalšími faktormi, čo vedie k výraznému nárastu nákupných cien aj pre nás.

Celých 10 rokov sme nemuseli pristúpiť ani raz k zvýšeniu našich cien a aktuálne robíme všetko preto, aby sme udržali naše predajné ceny oleja a zabezpečili dostatočné skladové zásoby pre prípad, že dôjde k výpadku v Maroku. 

 

Ďakujeme, že ste s nami.

Hodnotenie

Nedostatok arganového oleja v Maroku
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma