Argánový olej

Arganový olej priamo z Maroka

01.01.2021 | Orient House - Matúš Kerekeš | orienthouse.sk

Unikátny prírodný olej, ktorý je známy aj ako elixír krásy a zdravia alebo tekuté zlato, ktorý sa používa po celom svete ale originálne sa vyrába iba v Maroku.

 

Ľudia už celé stáročia pri starostlivosti o pleť, pokožku, telo a vlasy využívajú prírodné produkty, ktoré sú častokrát účinnejšie a určite zdravšie ako produkty a kozmetika, ktoré sa vyrábajú umelo. Mnohé národy a krajiny majú svoje typické produkty, ktoré používajú a k nám do Európy sa dostali len nedávno. Presne to je prípad arganového oleja. Tento olej sa stal známym u nás len nedávno a do Európy sa dováža vo väčšom množstve posledných 5 rokov. 

 

Zaujímalo vás niekedy ako sa tento veľmi cenný olej vyrába, odkiaľ pochádza, aké sú jeho účinky a čo všetko spôsobuje rozdiel v cene a kvalite?

 

Maroko je jediná krajina kde vo voľnej prírode stále rastú stromy argania spinosa. Strom je známy tým, že odoláva dlhotrvajúcim suchám, je veľmi odolný voči extrémnym teplotám a schopný prežiť aj v prípade toho, že nepríde obdobie dažďov. V súčastnosti je ohrozeným rastlinným druhom a preto sa mnohé stromy už pestujú na súkromných územiach, ktoré sú chránené aj pred zvieratami a inými škodcami.

 

Plody, ktoré rastú na stromoch a podobajú sa na olivy vo vnútri obsahujú biele jadro, ktoré sa podobá na mandle. Je veľmi dôležité, aby sa pri výrobe argánového oleja používali iba plody, ktoré sú zbierané ručne zo stromov a nie zo zeme. Voľný výskyt stromov v prírode znamená, že sa na stromy vedia dostať aj kozy a iné zvieratá, ktoré radi obžúvajú plody, neskôr ich vylúčia a miestny obyvatelia zbierajú práve tieto plody, ktoré sa nachádzajú na zemi.

Je to pohodlnejšie, pretože strom ako taký má ostré pichliače, ktoré veľmi sťažujú zber plodov. Žiaľ takéto plody, ktoré prešli tráviacim traktom zvierat veľmi výrazne ovplyvňujú výslednú kvalitu argánového oleja aj keď takýto olej sa dá kúpiť za veľmi nízku cenu a toto je často olej, ktorý sa dováža do Európy a predáva za veľmi "nízku" cenu.

 

Plody, ktoré sa zbierajú ručne priamo zo stromov sa musia najprv rozbiť, čo je veľmi náročný proces a vykonávajú ho hlavne miestne berberské ženy, ktoré sa združujú do berberských kooperatív. Berberské kooperatívy sú združenia, ktoré zastupujú miestne berberské ženy, ktoré tu spoločne pracujú, rozprávajú sa a vďaka tejto práci majú nádej na lepší život. Táto práca im zabezpečuje zdroj príjmov, ktorý sa spravodlivo rozdelí medzi tieto ženy. Zvykom je platiť za jedno kilo rozbitých a vylúpaných jadier.

 

Najkvalitnejší argánový olej sa vyrába výhradne z jadier, ktoré sú očistené, vylúpané a zbierané priamo zo stromov. Lisuje sa za studena a filtrácia prebieha cez bio filtre, ktoré odstránia aj posledné čiastočky z orechov a škrupín, ktoré by mohli ostať vo výslednom oleji. Prí výrobe sa nepoužívajú žiadne ďalšie prísady a iné látky, dokonca ani voda, aby sa dosiahlo, že olej nebude zmiešaný s ničím iným. 

 

Vôňa oleja je ovplyvnená napríklad obdobím zberu plodov. Originálna vôňa arganového oleja kozmetického je mierne atypická, vyrobený je z plodov, ktoré nie sú opražené, preto nie je výrazne oriešková. Vôňa potravinárskeho oleja je oriešková, čo spôsobuje to, že pri výrobe tohto oleja sú orechy v krátkosti opražené, aby sa zjemnila výrazne horká chuť plodov a dal sa piť priamo, keďže je určený na vnútorné použitie.

 

Hodnotenie

Argánový olej
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma