Na vytváraní životopisu by si mal dať každý záležať. Práve kolónky “Zručnosti” a “Silné stránky” sú veľmi dôležitou súčasťou, pretože pomocou nich môžeš zamestnávateľovi preukázať v čom si dobrý a aké veci ovládaš.
Soft skills
Do slovenského životopisu sa väčšinou zapisujú pod silné stránky. S niektorými soft skills sa vie človek narodiť, niektoré sa postupom života učí. Ide napríklad o prácu v kolektíve, organizovanosť, kritické myslenie či kreativitu. Sú veľmi flexibilné a hodia sa do každého životopisu.
Hard skills
Zručnosti, ako napríklad ovládanie programovacích jazykov, grafických programov, kreslenie, analýza dát atď. sa rátajú ako hard skills. Zaradiť hard skills do životopisu je tieť veľmi dôležité, ide väčšinou o zručnosti, ktoré budeš potrebovať pre vykonávanie zamestnania.
Zručnosti, ktoré by si do životopisu nemal zapisovať
Tie, ktoré neovládaš
V životopise by sa nikdy klamať nemalo, hlavne o svojich vedomostiach a zručnostiach. Zamestnávateľ si ich môže veľmi rýchlo overiť na pohovore, prípadne priamo v zamestnaní. Vyvaruj sa problémom a nesnaž sa zamestnávateľa zaujať vecami, ktoré neovládaš.
Tie, ktoré nesúvisia s pozíciou
Životopis by mal byť zaujímavý ale súčasne aj stručný. Zapíš do neho iba podstatné informácie. Zručnosti a silné stránky si naskôr rozpíš na papier, následne vyselektuj a pridaj do životopisu iba tie, ktoré sa hodia priamo k pozícii, o ktorú máš záujem.
Prispôsob svoj životopisu zamestnaniu, o ktoré sa zaujímaš
Každý životopis by mal byť aspoň mierne pozmenený, aby sa hodil zamestnávateľovi, ktorý ho obdrží. Zdržiavaj sa zbytočných informácií a prezri si najprv dôkladne celý inzerát - na čo sa pracovná pozícia zameriava, aké sú požiadavky na uchádzača a čo sa od neho očakáva. Na základe týchto poznatkov vytvor svoj životopis, prípadne aj motivačný list.