Čo je dobré vedieť o Nordic Walking

Čo je dobré vedieť o Nordic Walking

Fenomén menom Nordic Walking - prečo je Nordic Wlking najrýchlejšie rastúci rekreačný šport.

08.03.2023 | Mgr. Lukáš Novotný | www.kurzynordicwalking.sk

Vplyvom zapojenia hornej polovice tela pomocou palíc dochádza pri chôdzi s nimi k mobilizácii veľkého počtu svalov a tým k zvýšeniu celkového energetického výdaja. Nordic Walking je preto ideálnou pohybovou aktivitou nielen z tohto dôvodu, ale aj vďaka šetrnému namáhaniu kĺbov a svalových úponov.

 

Nordic Walking je chôdza so špeciálnymi palicami. Táto pohybová aktivita ponúka veľmi efektívnu a pomerne ľahkú cestu k zdokonaleniu fyzickej kondície bez ohľadu na vek, pohlavie alebo telesnú zdatnosť.

Nordic Walking môže byť vykonávaný každým, kto sa chce hýbať a urobiť niečo pre svoje zdravie príjemným spôsobom na čerstvom vzduchu. Aj ľudia so zdravotným obmedzením môžu Nordic Walking prevádzkovať.

 

Táto zdraviu prospešná pohybová aktivita kladie značné nároky na správne zvládnutie základnej techniky, ktoré je podmienkou jej bezpečnosti a efektivity.

Ide o pohybovú činnosť, pri ktorej jedinec zapojí celé telo. Pri správnom technickom prevedení upravuje Nordic Walking držanie tela s vyššou intenzitou zapojenia jeho hornej časti. Pričom sa znižuje svalové napätie a vnímanie bolesti v oblasti krku i ramien a významne zlepšuje postrannú ohybnosť bedrovej, hrudnej i krčnej chrbtice.

 

Z uvedených dôvodov je možné zvážiť využitie Nordic Walking pri rehabilitácii pri rade ochorení pohybového systému alebo poúrazových stavov. Pacientom, u ktorých je intenzita cvičenia limitovaná problémami s pohybovým ústrojenstvom, napr. dolných končatín, môže využitie Nordic Walking zvýšiť terapeutický efekt.

 

Mnoho ľudí sa domnieva, že Nordic Walking je pohybom iba pre staršie a obézne osoby, ktoré už nemôžu behať či zle chodia a palice sú tak pomôckou k udržaniu stability. Opak je pravdou! Vplyvom zapojenia hornej polovice tela pomocou palíc dochádza pri chôdzi s nimi k mobilizácii veľkého počtu svalov a tým k zvýšeniu celkového energetického výdaja. Nordic Walking je preto ideálnou pohybovou aktivitou nielen z tohto dôvodu, ale aj vďaka šetrnému namáhaniu kĺbov a svalových úponov.

 

Aj vrcholoví športovci používajú palice pri tréningu. Napr. bežci na lyžiach vykonávajú náročnejšiu pohybovú aktivitu s palicami, tzv. imitačné cvičenia. Imitácia (lyžiarska chôdza alebo lyžiarske skoky v rôznych modifikáciách) sú tréningovými metódami lyžiarov bežcov, ktoré sa prevádzkujú už od roku 1930. Jedná sa o pohybové cvičenia, ktoré napodobňujú (imitujú) lyžiarske pohyby. Pred nástupom kolieskových lyží boli tieto cvičenia v priebehu letnej prípravy bežcov na lyžiach prakticky jedinou komplexnou metódou pre rozvoj silovej vytrvalosti. Zvýraznenie odrazu nôh pri chôdzi či behu v teréne sú aj dnes jednou z hlavných metód pre celé obdobie letnej prípravy.

 

Je zrejmé, že Nordic Walking môže mať pri zlom technickom prevedení aj negatívny vplyv na pohybový systém. Mohli by sme sa stretnúť s preťažením ramenného pletenca, krčnej chrbtice či kolenných kĺbov alebo s preťažením hrudnej a bedrovej chrbtice.

...Preto je dôležité naučiť sa správnu techniku ​​chôdze s palicami či imitačných cvičení pod vedením vyškoleného inštruktora!

 

Verte nám, že Nordic Walking je:

zábavná, efektívna a finančne dostupná pohybová aktivita jedinečnou pohybovou aktivitou možno vykonávať v 4 ročných obdobiach vhodnou pohybovou aktivitou pre takmer všetky vekové a výkonnostné skupiny, od zdatných športovcov až po rekonvalescentov individuálnou aj skupinovou pohybovou aktivitou kondičnou aktivitou prevádzkovanou vonku na čerstvom vzduchu v prírode (aj v mestách v mestských parkoch) zdraviu prospešnou pohybovou aktivitou (tzn. jedinečným prostriedkom na znižovanie nadváhy, zvyšovanie fyzickej kondície, zlepšenie držania tela, úľave bolestí chrbta, ai) nepomerne efektívnejšie a príjemnejšie pohybovou aktivitou ako bežná (svižná) chôdza pohybovou aktivitou, počas ktorej je zapojených až 90% svalov celého tela pohybovou aktivitou, ktorá pozitívne ovplyvňuje psychiku človeka, umožňuje lepšie zvládnutie stresu, uvoľňuje psychické napätie a odpútava od starostí každodenného života  

 

Hodnotenie

Čo je dobré vedieť o Nordic Walking
Hodnotenie 4.8 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma