Heather Morris - Tetovač z Auschwitzu

Heather Morris - Tetovač z Auschwitzu

Skutočný príbeh z prostredia koncetračného tábora.

11.07.2018 | Ing. Peter Balko - kníhkupectvo Aura | www.auraknihy.sk

Auschwitz...

 

Najväčší koncentračný tábor na svete, ktorý bol založený počas druhej svetovej vojny nacistami. Nachádzal sa blízko poľského mesta Osvienčim v priestoroch bývalých kasárni.

 

Jeho funkciou bolo pomáhať Hitlerovi pri jeho "konečnom riešení".

 

Jeho účelom bolo zlikvidovať Židov, nežidovských kriminálnych a politických zločincov fyzickou prácou alebo pomocou cyklónu B. Koncentračným a vyhladzovacím táborom sa oficiálne stal v máji 1940. Pre nedostatočnú kapacitu sa tábor v roku 1941 musel rozšíriť o Auschwitz II- Birkenau, ktorého súčasťou bol od roku 1943 neslávne známy doktor Josef Mengele, špecialista na medicínske experimenty. Práve on tu zanietený svojou úlohou dychtivo vítal transporty, aby mohol rozhodnúť o živote alebo smrti väzňov v plynových komorách.

 

Len múry tohto tábora museli byť svedkom mnohých tragických osudov, pokusov a hrôz, ktoré sa v týchto priestoroch udiali.

 

Práve v tomto tábore pôsobil aj lekár Dr. Mengele, známy aj svojou prezývkou Anjel smrti. Počas fungovania táboru vykonal neskutočné množstvo rôznych pokusov na ľuďoch.

 

Objektom jeho záujmu sa stala aj vtedy 22-ročná Slovenka Viola Fischerová. Samotný Mengele ju vrátil zo strany smrti, no žiaľ mal na to len jediný dôvod a to svoje nechutné pokusy. Viola na toto peklo spomína v knihe Mengeleho dievča. Po viacerých zákrokoch mala ostať neplodná, no ako sama povedala, nakoniec všetkých porazila a to dvakrát, pretože na svet priviedla dve zdravé dcéry. Táto žena bola nielen silná, ale i odvážna. Z Osvienčimu bola prevezená ešte do troch ďalších táborov. Spojila sa tu s ďalšími siedmimi ženami s ktorými napokon ušla. Po vojne pomohla chytiť aj jednu z najkrutejších dozorkýň v Osvienčime.

 

Aj keď je koncentračný tábor Osvienčim známy hrôzami, ktoré sa v ňom diali, aj tu si našla priestor aj láska. Lale dostal v tábore prácu ako tetovač, čo mu možno zachránilo život. Jeho úlohou bolo tetovať väzňom, ktorým sa podarilo prejsť cez selekciu a vyhnúť sa smrti poznávacie čísla. Tieto čísla sa tetovali na predlaktie neodstraniteľným atramentom. Jedného dňa v rade čakajúcich na tetovanie zbadá mladé dievča Gitu a na prvý pohľad sa zaľúbi. Obom sa podarí prežiť útrapy tábora Osvienčim a po vojne začínajú nový život v Austrálii. Ich príbeh si môžete prečítať v knihe Heather Morris - Tetovač z Auschwitzu. Podobným príbehom je aj kniha Lékárník z Osvětimi od autorky Patricia Posner.

Patricia Posner - Lékárník z Osvětimi
Mengeleho dievča

Hodnotenie

Heather Morris - Tetovač z Auschwitzu
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma