Kryptomeny a ich zdanenie.

Kryptomeny a ich zdanenie.

A čo na to Slovensko?

10.01.2018 | TOP Clerks SK s.r.o. | www.topclerks.sk

Kryptomeny a ich zdanenie.

 

Prístup štátnych orgánov ku kryptomenám sa z celosvetového  hľadiska medzi jednotlivými krajinami velmi líši. Medzi tie, ktoré vydali priamy zákaz patrí Rusko, či Argentína. Inou cestou sa ubralo Thajsko, ktoré obmedzuje udelovanie licencie na obchodovanie s nimi. Naopak Nemecko alebo Texas uznali kryptomenu typu Bitcoin, Ethereum, Monero a iné ako súkromný prostriedok.

V Českej republike je téma regulácie, či zdanenia týchto mien aktívna už od roku 2015, kedy si Finančný analytický útvar ešte pod vedením Andreja Babiša, tento krok spájal s obmedzením legalizácie výnosov z trestnej činnosti, či utlmením daňových únikov. Finančná správa tak sleduje vývoj v danej sfére už niekoľko rokov a chystá podklady k novému zákonu, ktorý by mal upravovať obchodovanie veľkého objemu kryptomeny z pohľadu DPH.

Česká národná banka zaujala stanovisko kde nákup, či predaj Bitcoinu nepredstavuje platobnú službu alebo bezhotovostný obchod s cudzou menou. Všetky kryptomeny v právnom slova zmysle sú považované za nehmotnú movitú vec.

V súčasnosti je viac rozšírený skôr investičný charakter než využívanie takýchto mien pre rýchle platby cez internet. Pokiaľ je teda obchodovanie s krypromenami nepravidelnou činnosťou potom spadajú príjmy z nej medzi Ostatné príjmy, kde je v prípade ČR sadzba dane 15% pre fyzické osoby a 19% pre osoby právnické. Veľmi podstatnou je v tomto prípade skutočnosť  kedy pri držaní kryptomeny vo virtuálnej peňaženke nie je zisky nutné daniť ani pri enormnom zhodnotení. Táto povinnosť nastane až v okamihu ich predaja, či zmeny za nákup tovaru.

 

A čo na to Slovensko?

 

Zdaňovanie kryptomien je jednou z oblastí, ktorej sa plánuje podľa slov ministra financií v roku 2018 venovať aj jeho rezort. Je to reakcia na neustále rastúcu popularitu krypromien, ktoré už dávno nereprezentuje len Bitcoin. Podľa jeho tvrdení je v záujme ministerstva riešiť otázky príjmu plynúceho z obchodovania, či výmeny takéhoto tovaru. Zatiaľ by sa malo primárne jednať len o zdanenie výnosov a nie o reguláciu.

Pokiaľ ste aj Vy investovali do kryptomien v správnom čase, v súčasnosti sa možete tešiť z určite zaujímavých výnosov. Aby Vám však radosť vydržala rozhodne nezabudnite sledovať vývoj príslušnej daňovej legislatívy.

 

Autor: Ing. Bc. Lukáš Studený, MBA

konzultant TOP Clerks SK s.r.o.

 

Ďalšie zaujimavosti si možete prečítať na našom blogu.

Hodnotenie

Kryptomeny a ich zdanenie.
Hodnotenie 4.98 z 5
Počet hlasov 106
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma