Tipy, ako a kedy umývať auto po zime

Ak si nájdete čas na pravidelnú starostlivosť, oplatí sa vám bezpečnou a pohodlnou jazdou.

16.04.2023 | PoctiveSEO | bkfcarwash.cz

Keď sa svet konečne zazelená, na cesty to vytiahne aj tzv. víkendových vodičov. Nasadnúť do auta a vyraziť na výlet s rodinou! Prv, ako tak urobíte, nezabudnite svojho štvorkolesového miláčika po zime skontrolovať. Mnohí to odbijú výmenou kolies, no vaše vozidlo potrebuje viac.

 

To, ako auto vyzerá, veľa vypovedá o jeho majiteľovi. Po dlhých mesiacoch, keď bol všade sneh, štrk a soľ, je nevyhnutné vozidlo dôkladne umyť a ošetriť. Ponúkame niekoľko tipov, ako na to. 

 

Spláchnite cestné nečistoty

Vodičov, ktorí majú radi zimu, by sme spočítali na jednej ruke. Ani vaše auto nie je so zimou veľký kamarát. Preto, keď sa oteplí a vonku vonia jar, nájdite si čas na jeho dôkladné umytie. Ideálny je zamračený deň. Sledujte však počasie, aby vás pri práci nezastihol dážď. 

 

Určite neumývajte vozidlo na horúcom slnku. Slnko veľmi rýchlo odparuje vodu. Na karosérii potom ostávajú biele škvrny, pretože nestíhate vodu zotierať. Čistenie auta je o to náročnejšie.

 

Po zime sa na aute držia rôzne cestné nečistoty. Štrk a posypová soľ sú nalepené najmä na podvozku. Preto na dôkladné umytie budete potrebovať vysokotlakovú pištoľ alebo wapku. Poradíte si aj so záhradnou hadicou, len v tomto prípade tlak vody nebude stačiť.

 

Pokojne navštívte ručnú bezkontaktnú autoumyváreň. Je to najjednoduchší spôsob, ako umyť auto a zbaviť ho hrubej špiny. Nezabúdajte, že vysokotlakovú pištoľ je potrebné držať ďalej od auta, aby ste nepoškodili lak. Spláchnite cestné nečistoty z povrchu auta, nezabudnite na podvozok a kolesá. 

 

Výhodou umývania v autoumyvárni je záruka, že použijete kvalitné a účinné čistiace prostriedky, ktoré soľ nielen rozpustia, ale ju celkom odstránia z povrchu.

 

Ručné umývanie

Na ručné umývanie si vyhraďte dostatok času. Odporúčame umývať metódou dvoch vedier. V jednom majte pripravený čistiaci roztok (kvalitný prostriedok a teplá voda), v druhom čistú vodu na oplachovanie špongie alebo rukavice. Nepoužívajte kefy s tvrdými štetinami, drôtenky ani tvrdé špongie, ktoré by mohli poškriabať lak.

 

Pri umývaní postupujte zhora nadol. Umyte malú časť vodou so saponátom, potom špongiu opláchnite vo vedre s čistou vodou. Namiesto krúživých pohybov uprednostnite rovné ťahy. Okná čistite ako posledné, použite jemnú handričku z mikrovlákna. 

 

Povrch auta dôkladne vysušte. Mnohí na to zabúdajú. No ak necháte auto iba prirodzene vyschnúť, koledujete si o fľaky a šmuhy. 

 

Kozmetické úpravy

Keď už máte auto umyté, pekne vidíte aj drobné poškodenia, ktoré je potrebné hneď riešiť. Skontrolujte karosériu auta. Drobné škrabance si dokážete opraviť aj doma. Rozžiarte lak auta kvalitným leskom, pridajte vosk alebo inú ochrannú vrstvu, ktorá povrch auta zakonzervuje a ochráni pred rôznymi náletovými nečistotami.

 

Pozornosť venujte aj pneumatikách a diskom. Existuje množstvo prípravkov, ktoré pneumatiky ošetria, vrátia im farbu a dodajú ochrannú vrstvu. Ak umývate auto v garáži alebo na záhrade, dbajte, aby ste používali prostriedky šetrné k životnému prostrediu. 

 

TIP: Viete, ako ekologicky umyť vaše auto?

 

Ak je ten správny čas – čo závisí aj od oblasti, v ktorej žijete –, auto prezujte a rovnako ošetrie aj letné pneumatiky. 

 

Vrhnite sa na interiér

Pripravte si správne pomôcky a kvalitné prípravky. V interiéri auta sa nachádzajú rôzne materiály, preto sa vybavte čističmi na plasty, gumy, čalúnenie. Začnite vysávaním. Nezabudnite na rôzne škáry a záhyby, priehradky a iné odkladacie priestory.

 

Vyleštite sklá a zrkadlá. Vyčistite vetracie otvory a skontrolujte klimatizáciu. Utrite a naleštie palubnú dosku a ďalšie plastové, kovové a gumené časti.

 

Nazrite pod kapotu

Nezabúdajte na motorový priestor. Na trhu existuje množstvo špeciálnych prípravkov určených práve na čistenie prvkov pod kapotou. Skontrolujte stav kvapalín. 

 

Pravidelná starostlivosť

Je správne, ak si po zime nájdete čas na dôkladnú údržbu a vyčistenie auta. Tým sa to však nekončí. Zvyknite si auto umývať minimálne raz za dva týždne, v prípade potreby s ním zájdite do autoumyvárne aj častejšie.

 

Udržujte v aute poriadok. Zorganizujte a usporiadajte si veci v priehradkách a v kufri. Dbajte, aby ste mali kompletnú povinnú výbavu. Skontrolujte autolekárničku a doplňte, čo v nej chýba. 

 

Auto nie sú ponožky, ktoré hodíte do práčky. Ani hrnček, ktorý vložíte do umývačky riadu. Vozidlu sa jednoducho treba venovať. Ak si nájdete čas na pravidelnú starostlivosť, oplatí sa vám bezpečnou a pohodlnou jazdou. 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Hodnotenie

Tipy, ako a kedy umývať auto po zime
Hodnotenie 4.4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma