Typy transformátorov a ako s nimi bezpečne manipulovať

Typy transformátorov a ako s nimi bezpečne manipulovať

Ako manipulovať s jednotlivými transformátormi?

15.04.2021 | PoctiveSEO | www.elvin.sk

Čo je to transformátor? 

Transformátory fungujú na princípe elektromagnetizmu a slúžia na premenu elektrickej energie jedného napätia na elektrickú energiu toho druhého.

Transformátory sú v našich životoch úplne bežne, avšak málo kto o nich vie aj napriek tomu, že väčšina z nás sa  s nimi stretáva denne. 

 

Často sa na staveniskách na zvýšenie bezpečnosti používajú rôzne transformátory. Vďaka tomu sa dá regulovať, kde v akých častiach budovy, stavby bude púšťaný aké vysoké napätie.

 

Keďže v elektrotechnickom priemysle je množstvo typov a druhov elektrických zariadení, nie vždy sú dostačujúce štandardne vyrábané transformátory. Neraz preto treba dať si vyrobiť transformátory na mieru, aby sa zabezpečili individuálne potreby daného elektrického zariadenia, či prípadne aby sa splnili potrebné bezpečnostné normy.

 

Manipulácia s transformátormi

 

Ako sme už spomínali vyššie, transformátory fungujú na princípe elektromagnetizmu a tak je potrebné pred manipuláciou s týmito zariadeniami, mať vypnutý prúd v celom prístroji.

Pokiaľ tak neurobíme, môže to mať katastrofálne následky nielen na prístroji ale aj na živote. Správne manipulovať s takýmto zariadením nie je vôbec jednoduché. Hlavne preto by sme ich mali zveriť do rúk niekomu, kto sa na to špecializuje a nie je to nejaký laik. 

 

Pravidelné kontroly, či dôkladná údržba nám pomáhajú zredukovať prípadné väčšie problémy v budúcnosti. Pri takýchto kontrolách by mali mať osoby, ktoré sú určené na manipuláciu, dostatočné ochranné prostriedky. Tie musia byť určené na zaistenie bezpečnosti pri práci s vysokým napätím. 

 

No poriadne skontrolovať transformátor je dôležité aj pred jeho prvou inštaláciou.

Typy transformátorov

Transformátory delíme 

podľa tvaru jadra 

jadrové 

plášťové 

toroidné

 

     b) podľa materiálu     

feritové jadro 

železoprachové

transformátorový plech

     c) podľa tvaru

prstencovité

EI

M

C

Všetky elektroinštalácie by sme mali nechávať na skúsených odborníkov, nech sa dodrží nielen vysoká kvalita práce ale najmä nech je zabezpečená spoľahlivosť a bezpečnosť.

Typy transformátorov
 

Hodnotenie

Typy transformátorov a ako s nimi bezpečne manipulovať
Hodnotenie 4.67 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma