Zo života na ulici ku vlastnej knihe.

Zo života na ulici ku vlastnej knihe.

Kvôli hazardu sa dostal na ulicu. Nepoddal sa a podarilo sa mu napísať už tri knihy.

07.02.2022 | Ing. Peter Balko - kníhkupectvo Aura | www.auraknihy.sk

Ako hlboko môže človek klesnúť?

 

Niekedy stačí jediná myšlienka a náš život sa môže obrátiť naruby. Tvrdí to aj Peter Sorát, ktorý prežil viac ako 9 rokov na ulici.

 

Jedného dňa, keď prechádzal okolo herne, napadlo ho, že by sa šiel pozrieť dnu a zahral si. Keby v tej chvíli vedel, že práve táto myšlienka ho v budúcnosti privedie na mizinu a doslovne na ulicu, možno by sa rozhodol ináč. Kúzlo rulety si ho získalo a  prehral všetky peniaze, zadlžil sa a prišiel o všetko - rodinu a strechu nad hlavou.

 

No on dnes tvrdí opak - neľutuje to, že sa to stalo. Práve vďaka týmto skúsenostiam zistil, akú silnú má vytrvalosť a odhodlanie. Neprijal len tak osud bezdomovca, nezmieril sa s osudom a ani sa nevzdal boja za lepší život.

 

A ako znie jeho životná filozofia? Explicitne a bez zbytočného „smoklenia“ odpovedá: „Ulica mi dala hrošiu kožu. Je zbytočné smokliť a utápať sa v žiali.“

 

Človek asi musí padnúť až na úplné dno, aby sa dokázal od neho odraziť. Keď sa nevzdá, dostane novú energiu.

 

Aj dnes ho môžete stretnúť v uliciach Bratislavy. Ale už nie ako bezdomovca, ale človeka, ktorý predáva vlastné knihy. Peniaze, ktoré týmto predajom získa si odkladá na ďalšiu knižnú novinku, ktorú plánuje vydať na jeseň tohto roku (2022).

S písaním začal už na ulici. Ako bezdomovec predával časopis Nota Bene a neskôr začal písať svoj vlastný časopis, ktorý pomenoval Pouličný diviak. Bol o živote na ulici a vydával ho na vlastné náklady a predával spolu s Nota Bene v uliciach Bratislavy.

 

Neskôr sa rozhodol, že napíše knihu a tak začala vznikať prvá knižná verzia Pouličného diviaka.

 

Zhrnul v nej život bezdomovcov v uliciach Bratislavy, ale podľa jeho slov a skúseností, podobne žijú aj bezdomovci na celom svete. On sám precestoval rôzne kúty našej planéty. Bol v USA, Anglicku, Rakúsku a asi najviac mu učarovala Praha.

 

Keďže nemal vlastný počítač, Pouličný diviak vznikal  v čitárni Bratislavkej knižnice, kam ho chodil písať. Počas tohto obdobia nemal žiadny stabilný príjem ani ubytovanie. Ak sa chcel venovať písaniu, nemohol zároveň aj predávať Nota Bene.  Napísať knihu v takýchto podmienkach nebolo vôbec jednoduché a keďže sa mu nepodarilo zohnať nejakého veľkého sponzora, musel sa s tým popasovať.

 

Ale našťastie vytrval a tak sa na svetlo sveta dostala knižná podoba Pouličného diviaka a dnes sa môžeme tešiť ďalšiemu vydaniu, lebo kniha sa pomerne rýchlo vypredala.

Nové vydanie Pouličný diviak od Petra Soráta má aj nový dizajn a nevyšlo pod žiadnym vydavateľstvo. Autor si ho vydal sám a celý názov knihy je Pouličný diviak - Zabíjačka.

 

„Aj sociálny bankrot môže byť základom nového života. Ja som práve na ulici zistil, čomu sa chcem venovať, čo ma skutočne baví - písať o sebe a o ľuďoch, ktorých som stretol. A mám na to aj talent.“

Peter Sorát

Peter Sorát - Pouličný diviak
Pouličný diviak - Zabíjačka

Hodnotenie

Zo života na ulici ku vlastnej knihe.
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma