8 tipov, ako opticky zväčšiť priestor

8 tipov, ako opticky zväčšiť priestor

Chcete zväčšiť priestor miestnosti bez väčších stavebných zásahov? Pozrite sa na tieto triky.

29.02.2024 | PoctiveSEO | maslen.sk

Veľké a otvorené priestory sú dnes v móde, avšak nie každý si môže dovoliť dostatočne veľké bývanie. Optické triky a dizajnérske techniky môžu zmeniť atmosféru a dojem miestnosti, čo robí z každého malého priestoru zdanlivo väčší. 

 

V tomto článku preskúmame niekoľko osvedčených tipov a trikov, ako opticky zväčšiť priestor vo vašej domácnosti alebo kancelárii, aby ste dosiahli väčší a otvorenejší pocit bez toho, aby ste museli prestavať celý dom.

 

Okná 

Nie je ťažké predstaviť si, že okná tiež dokážu opticky zväčšiť priestor, avšak pridávať do miestnosti okná nie je najjednoduchšie a v niektorých prípadoch je to doslova nemožné.

 

Ak máte v miestnosti okno a môžete zasahovať do stien, skúste ho zväčšiť alebo nahradiť napríklad takzvaným francúzskym balkónom. Vďaka výhľadu a prirodzenému svetlu, ktoré takto získate, sa miestnosť stane opticky väčšia a zároveň sa v nej budete cítiť príjemnejšie. 

 

TIP: Viete, ako postupovať pri montáži strešného okna na plechovú strechu? 

 

Farby 

Použitie svetlých farieb má schopnosť priestor nielen opticky zväčšiť, ale aj rozžiariť priestor. 

 

Nejde len o odtiene bielej, sivej alebo béžovej, pokojne môžete zvoliť aj pastelové odtiene. Pri farbách sa nemusíte limitovať len na farbu stien. Vo svetlých farbách vyberajte aj nábytok či koberce. Vyhni sa tmavým farbám, ktoré miestnosť nielen zatienia, ale vytvoria dojem ešte väčšieho stiesnenia.

 

Strop ponechajte biely, farebný strop by zbytočne uzavrel miestnosť. U bočných stien je len na vás, či vymaľujete všetko, protiľahlé steny, alebo len jednu stranu. Ale čím viac farebných plôch, tým by mali byť svetlejšie.

 

Nábytok

Snažte sa obmedziť množstvo nábytku v miestnosti, aby ste vytvorili otvorenejší priestor. Ak máte pocit, že budete mať nedostatok úložného priestoru, siahnite radšej po jednom väčšom kuse poctivého nábytku, ktorý často nahradí viacero malých komôd alebo poličiek. Práve minimalizmus s jednoduchým dizajnom vám pomôže priestor opticky zväčšiť. 

 

Vyberajte si skôr multifunkčný nábytok, ktorý plní viacero funkcií. Napríklad pohovka s úložným priestorom alebo rozkladací stôl.

 

Hoci nábytok býva zväčša pritlačený k stene, aby sme ušetrili viac miesta, nie je to najlepšie riešenie. Zvyčajne sa takto akurát zdôraznia menšie priestory. Odsuňte nábytok od múrov do priestoru a hneď uvidíte rozdiel.

 

TIP: Rozmiestnenie nábytku je veľmi dôležité predovšetkým v bezbariérových bytoch a domoch. Viete, ako postupovať pri rekonštrukcií domu pre bezbariérový prístup?

 

Zrkadlá

Dobre umiestnené zrkadlá môžu pri optickom zväčšovaní priestoru urobiť zázraky. Zrkadlá odrážajú prirodzené aj umelé svetlo. Takže vaša izba bude oveľa jasnejšia vo dne i v noci. Zrkadlo sa snažte umiestniť v blízkosti okna, alebo oproti. Bude tak odrážať viac svetla.  

 

Svetlo

Využite maximálne prirodzené svetlo. Odkryte okná a zbavte sa ťažkých záclon. Tam, kde nie je dostatok prirodzeného svetla, si budete musieť pomôcť tým umelým. Použite umelé svetlo na zvýraznenie určitých oblastí a optické zväčšenie priestoru. Nástenné svietidlá, bodové svetlá a lampy s tienidlom smerujúcim nahor sú ideálne.

 

Dominantné prvky 

Za dominantný prvok môžete v interiéri považovať to, čo je najmasívnejšie alebo prirodzene púta najviac pozornosti. Vždy je však dôležité myslieť na to, ako bude daný prvok ladiť so zvyškom nábytku. Vyberajte však iba jeden dominantný prvok, ak by ich bolo viac, mohli by miestnosť opäť stiesňovať. 

 

Dvere

V prípade, že to daná miestnosť umožňuje, zbavte sa dverí. Vďaka tomu môžete vytvoriť dojem otvoreného priestoru. 

 

Ďalšou možnosťou je aj výmena klasických dverí za posuvné. Ak túžite po zachovaní klasických dverí, riešením môže byť renovácia dverí, v rámci ktorej pre ne napríklad zvolíte svetlejšiu farbu. Optickú ilúziu priestrannej miestnosti môžete dosiahnuť aj odstránením priečok, napríklad medzi obývačkou a kuchyňou. 

 

Ak je otázka okien už uzavretá, ale stále by ste chceli do miestnosti priniesť viac svetla, pomôcť môže aj malý sklenený prvok vsadený do dverí. Či sa jedná o menšie okienko uprostred, rôzne ornamenty alebo unikátne dizajny, do všetkých miestností tak razom prejde viac svetla.

 

Uprataný priestor

Áno, aj uprataný a usporiadaný priestor má veľký vplyv na optické zväčšenie miestnosti. Zbavte sa nepotrebných vecí, vyhoďte alebo darujte veci, ktoré už nepoužívate a venujte čas ich pravidelnému triedeniu. 

 

Dôležité je tiež udržiavanie čistých povrchov. Pravidelne utierajte prach a umývajte okná a zrkadlá, aby ste do miestnosti pustili viac svetla.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

 

PoctiveSEO: Naučte sa, ako písať články, ktoré zarábajú.

Autorka: Natália Várošová, SEO copywriterka

Autor fotky: Vecislavas Popa: https://www.pexels.com/sk-sk/photo
https://pixabay.com/sk/photos/spálňa-interiérový-dizajn-dom-5772

Hodnotenie

8 tipov, ako opticky zväčšiť priestor
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma