Laserové rezanie materiálov je vhodné najmä pre menšie množstvá, ale aj pri požiadavkách na detaily, na ktoré nie je možné alebo efektívne vyrobiť strižný nástroj. Umožňuje rezanie veľmi malých detailov a zložitých vzorov zo širokej škály materiálov. Napr. malé otvory, úzke štrbiny, výrobky s malými medzerami a pod. Výhodami je okamžitá kontrola presnosti, žiadne opotrebovanie nástrojov, ľahké odstraňovanie odpadu a vysoká pružnosť výroby.
Lasery sa v súčasnosti používajú v mnohých odvetviach. Jedným z nich je priemysel a rezanie plechov. Na mäkkej oceli, nehrdzavejúcej oceli a hliníkovom plechu je proces rezania laserom vysoko presný. Ako sa laserové svetlo prereže oceľovou doskou?
Ide o svetelný lúč s veľmi vysokou intenzitou svetla, s jednou vlnovou dĺžkou alebo farbou. V prípade typického CO2 lasera je táto vlnová dĺžka v infračervenom svetelnom spektre, takže je pre ľudské oko neviditeľná. Sústredený laserový lúč prechádza otvorom dýzy tesne pred tým, ako zasiahne dosku. Dýzou preteká aj stlačený plyn, ako je kyslík alebo dusík.
Zaostrenie laserového lúča môže byť vykonané špeciálnym objektívom alebo zakriveným zrkadlom v laserovej rezacej hlave. Lúč musí byť presne zaostrený tak, aby tvar zaostrovaného bodu a hustota energie boli dokonale konzistentné a sústredené v tryske. Zaostrením lúča na jediný bod je hustota tepla v tomto bode extrémna. Podobný efekt vzniká aj pri zaostrení slnečných lúčov na list, čo môže spôsobiť požiar. Teraz si predstavte 6 KW energie zaostrenej na jedno miesto. Aké asi horúce bude toto miesto?
Vysoká hustota výkonu vedie k rýchlemu ohrevu, taveniu a čiastočnému alebo úplnému odpareniu materiálu. Pri rezaní mäkkej ocele stačí teplo laserového lúča na spustenie typického procesu spaľovania kyslíkom a laserový rezací plyn bude čistý kyslík rovnako ako kyslíkovo-palivový horák. Pri rezaní nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka laserový lúč jednoducho taví materiál a vysokotlakový dusík sa používa na odfúknutie roztaveného kovu.
Na laserovej rezačke CNC sa laserová rezacia hlava pohybuje cez kovovú platňu v tvare požadovanej časti, čím sa časť vyrezáva z dosky. Kapacitný systém riadenia výšky udržuje veľmi presnú vzdialenosť medzi koncom dýzy a doskou, ktorá je rezaná. Táto vzdialenosť je dôležitá, pretože určuje, kde je ohnisko v porovnaní s povrchom dosky. Kvalita rezu môže byť ovplyvnená zvýšením alebo znížením ohniska tesne nad povrchom dosky, na povrchu alebo tesne pod povrchom.
Rezanie laserom je stabilný, spoľahlivý a veľmi presný rezací proces. Preto je dobré prenechať to na profesionálov. Košická spoločnosť PERLON patrí medzi špičku v oblasti tlačených komponentov a laserového rezania. Zabezpečí nielen len to, ale aj mechanické rezanie, delenie a prevíjanie, či laminovanie.