Ako správne vybrať hypotéku?

Ako správne vybrať hypotéku?

Výber hypotéky

28.09.2020 | PoctiveSEO | www.tomasmaga.sk

Výber správnej hypotéky sa dá prirovnať k slalomu na lyžiach. Tu percentá, tam percentá, všetko sa nám to mihá pred očami. Zatiaľ čo sa chceme čo najefektívnejšie dostať do cieľa - čiže ku schváleniu úveru alebo hypotéky.

 

Mnohých z nás najčastejšie zaujíma jediná otázka - aká bude úroková sadzba pri hypotéke?

 

Treba myslieť na to, že je dôležitá aj táto informácia, ale pri výbere hypotéky je mnoho ďalších dôležitých faktorov. Okrem výsledných percent sú tu aj iné veci, ktoré by sme pri hypotéke nemali obchádzať.

 

Na, čo všetko si musíme dávať pozor pri hypotekárnom slalome?

 

Fixácia - Jedným z najčastejších problémov pri riešení hypotéky, s ktorou si ľudia lámu hlavu je práve fixácia, ktorá je spojená s úrokov sadzbou. Výška úrokovej sadzby môže byť 3, 4, 5 a niekedy dokonca aj viac rokov.

 

Rôzne banky lákajú ľudí na nízku splátku. Avšak, pri takýchto hypotékach je dôležité si poriadne prečítať podmienky, na aké obdobie nám ponúkajú fixáciu a aké sú ďalšie podmienky na hypotéku.

 

Aj teraz je na trhu veľa bánk, ktoré ponúkajú nižšiu splátku, ale už nám nepovedia, koľko preplatíme na úrokovej sadzbe. Dokonca nás ani neoboznámia, že ak u nich nemáme účet tak nám započítajú aj sumu za poskytnutie hypotéky. Niekedy sa táto suma vyšplhá až na 500 a viac eur.

 

Vo všeobecnosti, by sme mali voliť radšej stabilitu hlavne v období nízkych úrokov. Dať si radšej dlhšiu fixáciu a mať tak istotu nemennej splátky na niekoľko rokov. Záleží to od toho, aká je výška hypotéky, aká je splátka a od toho sa bude odvíjať na akú dlhú dobu nám hypotéku poskytnú.

 

Poplatky - Vidina nízkej splátky nám zakalí zrak a práve, preto nevidíme aké ďalšie poplatky je možné, že budeme uhrádzať. Pár eur sa pripočíta na splátke, pár eur sa pripočíta pri poskytnutej pôžičke, a tak sa ani nenazdáme a výška poplatkov spojená s hypotékou bude dosť vysoká.

 

Tomuto všetkému sa dá vyhnúť. Stačí ak sme pozorní a pred tým, ako zvažujeme, že si ideme zobrať hypotéku sa najskôr radšej poriadne poradíme, prípadne si sami naštudujeme všetky potrebné informácie.

 

Poplatky, ktoré sa pripočítavajú sú rôzne - napríklad je to poplatok za kataster, znalec, spracovanie hypotéky a podobne.

 

Práve, preto je potrebné si banku poriadne preveriť a rozhodnúť sa správne. Extra vysoké poplatky môžu hroziť aj pri vysokých splátkach.

 

Takže pri výbere vhodnej hypotéky je dôležité si poriadne zistiť, čo to vlastne hypotéka je a čo všetko obnáša. Je vhodné, aby sme boli obozretní - podmienky si treba čítať poriadne a dôkladne. Nie len zbrklo ísť a riešiť hypotéku, ktorú neskôr budeme ľutovať a preplatíme aj to, s čím sme nepočítali.

 

 
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma