Ako vybrať puklice pre vaše auto?

Ako vybrať puklice pre vaše auto?

Aby puklice splnili vaše očakávania, pred kúpou by ste mali poznať niekoľko aspektov, ktoré treba pri výbere zohľadniť.

18.01.2024 | PoctiveSEO | autodielygafa.sk

Auto nie je len dopravný prostriedok, ale predstavuje aj významnú súčasť vášho životného štýlu. Preto si zaslúži správne doplnky, ktorými vyzdvihnete jeho prednosti. Medzi takéto doplnky patria napríklad puklice, teda kryty kolies, ktoré sú dodávané v rôznych štýloch. 

 

Vedeli ste však, že puklice, alebo kryty kolies, majú aj inú ako dekoratívnu funkciu? Aby puklice splnili vaše očakávania, pred kúpou by ste mali poznať niekoľko aspektov, ktoré treba pri výbere zohľadniť. Ako vybrať správne puklice pre vaše auto? 

 

Disky a puklice

Puklice si mnohí zamieňajú za disky kolies, najmä tí, ktorí sú vo svete motorizmu úplní nováčikovia. Všetko, čo potrebujete vedieť o pneumatikách, je, z čoho sa skladajú a ako ich správne čistiť. Teraz si povedzme niečo o pukliciach a diskoch kolies. 

 

Puklice slúžia predovšetkým ako ozdobné kryty na stredovú časť kolesa. Sú navrhnuté tak, aby chránili matice kolesa a ďalšie komponenty na náboji kolesa a zakryli kovové časti kolesa, ktoré môžu časom vyblednúť, alebo sa na nich môže objaviť hrdza. 

 

Disk je priamou súčasťou kolesa. Okrem disku nájdete na kolese aj ráfik. Disk je časť kolesa, ktorá sa pomocou upevňovacích skrutiek alebo matíc upevňuje priamo na náboj nápravy. Ráfik je časť kolesa, na ktorý sa navlieka pneumatika.

 

Disky aj ráfiky sa vyrábajú z rôznych materiálov vrátane ocele, hliníkovej zliatiny alebo v prípade niektorých vysokovýkonných modelov dokonca z uhlíkových vlákien.

 

Na čo myslieť pri výbere puklíc?

Pri výbere krytov kolies sa neunáhlite. Je tu niekoľko faktorov, ktoré by ste mali pred kúpou zvážiť.

 

Veľkosť puklíc

Uistite sa, že vybraté kryty kolies zodpovedajú veľkosti vašich kolies. Pre určenie vhodnej veľkosti nazrite do príručky k vášmu vozidlu alebo zmerajte priemer vašich kolies. Priemer puklíc sa najčastejšie uvádza v palcoch, a to v rozpätí od 13 do 17 palcov. 

 

Príliš malé alebo veľké puklice nebudú správne sedieť a nemusia poskytnúť požadovaný vzhľad.

 

Štýl a dizajn

Vyberte si štýl, ktorý dopĺňa celkovú estetiku vášho vozidla. Zvážte farbu, povrchovú úpravu a dizajnové prvky, ako sú vzory lúčov alebo akcenty loga. 

 

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá vášmu osobnému vkusu a zvýrazňuje vzhľad vášho vozidla.

  Materiál a odolnosť

Puklice sa vyrábajú z vysoko odolného plastu. Zvážte odolnosť a životnosť materiálu, najmä ak žijete v oblasti s drsnými poveternostnými podmienkami. Luxusnejšie kryty kolies ponúkajú vlastnosti kvalitného ABS plastu.

 

Jednoduchá údržba

Rozhodnite sa pre puklice, ktoré sa ľahko čistia a udržiavajú. Niektoré vzory sú náchylnejšie na hromadenie nečistôt, čo si vyžaduje časté čistenie. 

 

Vyberte si kryty kolies, ktoré sa dajú kedykoľvek utrieť a zbaviť špiny a ľahko odstrániť z kolesa pre dôkladné vyčistenie. Dôkladné čistenie kolies a puklíc si naplánujte vždy, keď sa chystáte na umývanie podvozku. 

 

TIP: Viete, ako správne postupovať pri umývaní podvozku auta?

 

Rozpočet

Nastavte si rozpočet pre kúpu puklíc a preskúmajte možnosti v rámci svojho cenového rozpätia. Majte na pamäti, že kryty kolies s vyššou cenou môžu ponúkať lepšiu kvalitu, odolnosť a možnosti dizajnu.

 

Celoplošné puklice vs. lúčové puklice

Celoplošné puklice a lúčové puklice sú dva rôzne typy doplnkov pre kolesá vozidla, ktoré majú rôzne vlastnosti a využitie.

 

Celoplošné puklice

Sú navrhnuté tak, aby úplne zakrývali disk kolesa a poskytovali maximálnu ochranu pred nečistotami, ako sú štrk a iné častice. To môže byť výhodné najmä v zimných mesiacoch, keď je cesta najviac znečistená.

 

Celoplošné puklice sú užitočné aj pri nehodách alebo pri jazde v náročných podmienkach. Napriek ich praktickým výhodám môžu byť celoplošné puklice považované za menej atraktívne z estetického hľadiska, keďže úplne zakrývajú disky kolesa.

 

Lúčové puklice

Lúčové puklice sú obľúbené pre svoj atraktívny dizajn, ktorý môže vylepšiť vzhľad kolesa a vozidla ako celku. Sú dostupné v rôznych prevedeniach, stačí si len vybrať podľa vlastných preferencií a štýlu.

 

Niektoré lúčové puklice sú navrhnuté tak, aby pripomínali vzhľad kolesa z hliníkového materiálu (ALU kolesá), čo zvyšuje dojem o vyššej kvalite a štýle.

Lúčové puklice poskytujú len čiastočnú ochranu diskov, nechránia kolesá pred nečistotami a poškodením tak efektívne ako celoplošné puklice. Vzhľadom na to sú lúčové puklice vhodnejšie na letnú sezónu alebo do teplejších oblastí, kedy je menšia pravdepodobnosť nárazov a poškodenia na cestách.

 

Pri výbere medzi celoplošnými a lúčovými puklicami je dôležité zvážiť vaše preferencie týkajúce sa vzhľadu, účelnosti a podmienok, v ktorých budete vozidlo používať.

 

Ako čistiť puklice

Aby ste udržali puklice v dobrom stave, odporúčame vám ich pravidelne čistiť. Opláchnite puklice záhradnou hadicou, aby ste odstránili väčšinu nečistôt. Nechajte ich prirodzene vyschnúť. Na odolnejšie znečistenie použite vhodný prípravok a kefu s jemnými štetinami.

 

Na záver

Rozhodujete sa, či puklice kúpiť alebo nie? Aký je primárny význam krytov kolies? Puklice sa používajú na ochranu náboja kolesa a upevňovacích prvkov kolesa, aby ich chránili pred nečistotami a vlhkosťou. Okrem toho plnia aj významnú estetickú funkciu. 

 

Vyberte si také, ktoré sa najviac hodia vášmu autu a vášmu životnému štýlu. Pri kúpe by ste však mali zohľadniť aj ďalšie faktory, ako je veľkosť puklíc, materiál, odolnosť a požiadavky na údržbu. A v neposlednom rade, rozhodujúce slovo má aj cena.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:

 

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO: Pomôžeme vám s viditeľnosťou webu, marketingom, PPC reklamou.

https://pixabay.com/cs/photos/vw-brouk-volkswagen-klasické-auto-
https://pixabay.com/cs/photos/pneumatika-kolo-auto-ráfek-428528/

Hodnotenie

Ako vybrať puklice pre vaše auto?
Hodnotenie 4.4 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma