Čo by ste mali vedieť o permakultúre?

Čo by ste mali vedieť o permakultúre?

Permakultúrne pestovanie, známe pre svoj nechemický charakter, sa stáva medzi záhradkarmi čoraz populárnejším.

29.05.2020 | Hi Promotion s.r.o. | ekomall.sk

O čo vlastne ide a aké zásady musíte dodržiavať, ak sa rozhodnete vytvoriť vlastnú permakultúrnu záhradu?

 

Nefiguruje v nej žiadna chémia

 

Plodiny permakultúrnej záhrady nie sú zaťažované žiadnymi chemickými postrekmi. Naopak, skvelo voňajú aj chutia a samozrejme, sú zdravé. Ide totiž o formu ekologického záhradkárčenia, ktorá je vhodná pre akýkoľvek pozemok. Navyše, podobný spôsob záhradkarstva nijako neškodí životnému prostrediu.

 

Starostlivosť o záhradku je minimálna

 

Permakultúra sa navrátila k tradičnému záhradkarčeniu. Ide o efektívny spôsob pestovania, ktorý šetrí čas inak strávený vytrhávaním buriny.

 

Permakultúra je šetrná

 

Okrem pôdy a životného prostredia, šetríte tiež seba, svoje ruky, čas a vodu. Nie, nejde o okrasné záhrady, to ale neznamená, že permakultúrne záhradky nelahodia očiam. Práve naopak - sú plné rastlín a kvetov, ktoré by vám inak v záhradke nevyrástli.

 

Je pre ňu typický neporiadok

 

Pokiaľ máte radi jasné líne a usporiadanú záhradu, kde rastliny rastú v pravidelných riadkoch, permakultúrna záhrada nebude pre vás to pravé orechové. Jej krása totiž spočíva v neusporiadanosti a neporiadku. Nájdete v nej kvetnané úseky, prirodzenú trávu, záhony, vodné prvky a taktiež zvieratká, ktoré sa v záhradke udomácnia.

 

Na permakultúrnu záhradku je pekný pohľad. A vy si jej krásy môžete užívať napríklad pri takej grilovačke. Aj preto sa vám oplatí investovať do grilu, drevených brikiet a podpaľača. Jedného dňa tak iba brikety vytiahnete a spríjemnite si prácu alebo relax na záhradke chutným grilovaným mäskom a možno tiež ekologicky vypestovanou zeleninou.

 

Ako sa vám permakultúrna záhrada pozdáva? Dovolíte prírode, aby prevzala velenie a vyskúšate si jednu podobnú založiť doma alebo na chate aj vy?

Hodnotenie

Čo by ste mali vedieť o permakultúre?
Hodnotenie 4.25 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma