Čo s naším poľnohospodárstvom

Čo s naším poľnohospodárstvom

Pätnásť rokov po páde komunizmu.

03.07.2014 | Phoenix Zeppelin | www.cat.sk

A po tom, čo SR vstúpila do EÚ, ktorá štátom určuje pravidlá hry v stále väčšej oblasti politík, je aj oblasť poľnohospodárstva pod kontrolou a reguláciou. Napriek štedrým dotáciám ide v podstate o pravidlá hry, ktoré sú nastavené pre veľkých, silných členov, najmä Francúzsko. Ďalším faktorom je príchod veľkých obchodných sietí na Slovensko, ktoré dovážajú lacné tovary a medzi nimi aj potraviny a poľnohospodárske výrobky na slovenský trh. 

 

Síce tým podľa európskych technokratov zvyšujú konkurenciu a znižujú ceny, ale ničia domácich producentov, ktorí jednoducho nevedia konkurovať super zľavám za druhotriedne ovocie a zeleninu, ktoré si priemerný Slovák kúpi radšej, aby ušetril z už aj tak nízkeho platu, čo sa dá.Uprostred týchto ničivých prvkov sa na druhej strane zvyšuje uvedomenie si tejto situácie medzi ľuďmi a zároveň znechutenie z nekvality, ktorú reťazce často krát ponúkajú. Niektorí podnikavci využili dieru na trhu a prišli s konceptom donášky domácej zeleniny a vajec do domácností, keďže týmto smerom sa práve trh a celkovo, spoločnosť, uberá. Komfort udáva trend, zdravá výživa tiež - je ideálne ich spojiť. Dnes je preto možné otvoriť svoj internetový prehliadač a vyhľadať si spoločnosti, ktoré vám donesú kvalitnú zeleninu až ku vám domov. Tak isto existujú rôzni pestovatelia, ktorí otvoria svoje polia verejnosti, aby si za nižšiu cenu za kilo než na trhu, mohli prísť nakúpiť to, čo sa urodilo – jahody, marhule...podľa sezóny a zamerania pestovateľov.   

 

   Tak ako v každom odvetví, aj v poľnohospodárstve ide  o istú komunitu ľudí, ktorých spájajú podobné potreby a záujmy. Existujú rôzne fóra kde farmári môžu predať alebo kúpiť už použité poľnohospodárske stroje. Na iné stroje ako elektrocentrály, rýpadlá, minirýpadlo, alebo náhradné diely možno tiež nájsť rôzne bazáre, prípadne niektoré firmy ponúkajú servis strojov tohto druhu. Takže predsa len to nie je až také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá.  

Hodnotenie

Čo s naším poľnohospodárstvom
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma