Čo sú to transformátory a aké majú využitie v domácnosti?

Čo sú to transformátory a aké majú využitie v domácnosti?

Viete čo je to transformátor?

20.11.2020 | PoctiveSEO | www.elvin.sk

Čo je to vlastne za pojem transformátor alebo toroidný trojfázový transformátor? Aké sú jeho možnosti vyžitia v domácnosti? Aké typy týchto elektrotechnických vinutých zariadení poznáme? 

 

To sú pravdepodobne najčastejšie otázky nad, ktorými sa zamýšľa bežný človek, ktorý počuje tento pojem prvýkrát.

Čo to ten transformátor je?

Rozvodná sieť by nemohla existovať bez zariadenia, ktoré by dokázalo meniť elektrické napätie, teda ho zvyšovať či znižovať. Takéto zariadenie sa volá transformátor, lebo transformuje napätie na požadovanú hodnotu. 

 

Pracuje na princípe elektromagnetickej indukcie. Pre jednofázový prúd sa používa jednofázový transformátor a pre trojfázový prúd zase trojfázový transformátor. Ich konštrukcia je podobná a fungujú na úplne rovnakom princípe.

 

Transformátory slúžia ako neoddeliteľné súčasti väčšiny elektrických systémov.

Rozdelenie transformátorov 

Jednofázový transformátor -  sa skladá z dvoch cievok, ktoré majú spoločné jadro z mäkkej ocele. Primárna cievka je pripojená na striedavý prúd, ktorý vytvára v jadre transformátora premenlivé magnetické pole. Premenlivé preto, lebo striedavý prúd mení svoju polaritu. Kedže jadro je uzavreté, oboma cievkami prechádza rovnaké magnetické pole.

            

            Jednofázové EIektrické transformátory majú rozsah vstupného a výstupného napätia do 1000 v. Ich základná charakteristika je nasledujúca. 

Majú frekvenciu napájacieho napätia 50 alebo 60 Hz.

Trojfázovy transformátor -  sa teda  používa k transformácii trojfázového prúdu. Princíp fungovania je úplne rovnaký a aj konštrukcia je veľmi podobná. 

 

            Každá fáza má vlastnú primárnu aj sekundárnu cievku a všetky majú jedno a to isté spoločné jadro, rovnako ako u jednofázového transformátora. Primárne a rovnako aj sekundárne cievky sú potom spojené navzájom do hviezdy, či trojuholníka.

Ako také transformátory vlastne fungujú?

Transformátory sú zariadenia, ktoré menia hodnotu elektrického napätia na vstupe na inú hodnotu na výstupe. Môžu fungovať na dvoch princípoch, a to tak, že elektrické napätie zvýšia alebo znížia.

 

Tento princíp je využívaný pri mnohých elektrotechnických zariadeniach, ktoré v domácnosti alebo práci používate aj my.

 

Hodnotenie

Čo sú to transformátory a aké majú využitie v domácnosti?
Hodnotenie 3.13 z 5
Počet hlasov 8
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma