Je bicyklovanie vhodnou aktivitou na chudnutie?

Je bicyklovanie vhodnou aktivitou na chudnutie?

Aké množstvo kalórií spálite pri pol hodinovej jazde alebo aké ďalšie výhody vám jazda na bicykli môže priniesť?

11.09.2022 | PoctiveSEO | www.altima.sk

Cyklistika je obľúbený šport všetkých generácií. Je jednoduchá, dostupná a navyše zdravá aj pre vaše telo. Taktiež vám môže pomôcť pri spaľovaní nadbytočných kalórií. Aké množstvo kalórií spálite pri pol hodinovej jazde alebo aké ďalšie výhody vám jazda na bicykli môže priniesť sa dozviete v nasledujúcom článku. 

 

Bicyklovanie a jeho výhody

Na Slovensku sa cyklistika teší veľkej obľube. Tento šport má množstvo benefitov a ak ste sa doteraz cyklistike nevenovali, tu sú dôvody prečo by ste mali začať. 

 

Cyklistika takmer pre každého

Pri tomto športe netreba brať ohľad na vek ani váhu. Túto aktivitu môžete doplniť takmer akýmkoľvek iným športom bez komplikácií. Navyše, bicyklovať sa vieme takmer všetci a nemusíte sa teda učiť nič nové. 

 

Dostupnosť

V porovnaní s autom je bicykel dostupnejší, pretože má nižšie obstarávacie náklady a jeho údržba je lacnejšia a jednoduchšia. V niektorých krajinách je dokonca obľúbenejší ako autá a cyklotrasy nájdete po celom meste. 

 

TIP: Chcete svoje deti naučiť sa bicyklovať? 

 

Kardiovaskulárne ochorenia 

Bicyklovanie je aeróbnou aktivitou a okrem svalov posilňuje aj srdce, cievy a pľúca. Zvyšuje kapacitu pľúc, zlepšuje elasticitu a priepustnosť ciev, preventívne chráni pred vysokým krvným tlakom, aterosklerózou či infarktom.

 

Psychické zdravie

Rovnako ako ostatné športy aj cyklistika je zárukou uvoľnených endorfínov. Endorfíny, hormóny šťastia, spôsobujú dobrú náladu a pocity šťastia. Uvoľňujú sa pri cvičení ale aj konzumácií niektorých potravín. 

 

Bicyklovanie navyše znižuje riziko vzniku demencie, zmierňuje depresiu, čistí myseľ, uvoľňuje stres, napätie a úzkosť, zlepšuje náladu, spánok, sexuálny život a odbúrava stresové hormóny. 

 

Metabolizmus a oporno-pohybová sústava

Kyslík je dôležitý pre správne fungovanie metabolizmu, pri bicyklovaní sa teda chránite pred cukrovkou, obezitou, a dokonca i niektorými druhmi rakoviny. 

 

Ďalšou výhodou cyklistiky je, že nezaťažuje pohybový aparát tak ako beh alebo chôdza. Bicyklovanie pôsobí aj ako prevencia pred artrózou a artritídou.

 

Šetrite peniaze aj planétu

Chodiť do práce na bicykli je nielen zdravé ale aj lacnejšie ako každodenná cesta autom alebo MHD. Nemusíte platiť za parkovanie ani pohonné hmoty, jednoducho sadnete na bicykel a šlapete. Odmeníte navyše aj životné prostredie a vaše okolie, pretože bicykel neprodukuje žiadny smog a je mnohonásobne tichší. 

 

POZNÁMKA: V chladnom počasí nezabúdajte na kvalitné cyklistické oblečenie, ktoré vás zahreje. 

 

Voľnosť

Výlet na bicykli vám tiež môže priniesť množstvo nových zážitkov. Na bicykli môžete podniknúť dlhšie túry ako pešo a na miesta, kde by ste sa autom možno nedostali. Cyklisti navyše nie sú viazaní toľkými pravidlami a predpismi ako šoféri.

 

Chudnutie 

Najdôležitejšie je, aby ste sa vy sami vo svojom tele cítili dobre. Či už máte 50 kilogramov alebo 90 kilogramov, dokonalá váha pre všetkých neexistuje. To aká je najvhodnejšia váha pre vás sa odvíja od vašej výšky, svalovej hmoty, zdravotného stavu a mnohých ďalších faktorov. 

 

POZOR: Dajte si pozor, aby ste pri chudnutí neprepadli anorexií alebo bulímií.  

 

Mýty o chudnutí

Kultúra dietovania je všade okolo nás. Je prirodzené, že v tomto obrovskom množstve informácií sa teda vyskytnú aj také, ktoré nemajú s pravdou veľa spoločného. Ak sa už snažíte schudnúť mali by ste si dať pozor na nepravdivé informácie, ktoré zbytočne ohrozia vaše zdravie. 

 

Neverte toxickým radám, ktoré vám tvrdia, že pri diete musíte hladovať alebo sa vzdať všetkých sacharidov. Jednotlivé zložky potravy je nutné len vyvážiť. Sacharidy sú dôležitým zdrojom energie, ktorá by vo vašom tele nemala chýbať. 

 

Bicyklovanie a chudnutie

Ak sa cítite ťažká a malátna a chcete sa dostať do formy, práve bicyklovanie vám môže pomôcť. 

 

Ako už poznáme výhody bicyklovania je jasné, že cyklistika je dobrou voľbou takmer pre každého. Základom chudnutia je však spaľovanie kalórií a na to je šliapanie do pedálov efektívnou metódou. 

 

Ako bicyklovanie spotrebúva kalórie? 

Keď sa začnete hýbať, svaly začnú využívať vdychovaný kyslík na premenu tukov, cukrov a niekedy aj bielkovín na adenozíntrifosfát alebo ATP. ATP je základná molekula, ktorá dodáva bunkám energiu.

 

Počas krátkych, intenzívnych sérií cvičenia vaše telo využíva anaeróbny metabolizmus na premenu sacharidov na ATP. Počas dlhších, menej intenzívnych tréningov získava vaše telo ATP z aeróbneho metabolizmu, kde väčšina energie pochádza zo sacharidov.

 

Bicyklovať pomaly alebo rýchlo? 

Ako často sa cyklistike venujete nehrá pri spaľovaní kalórií úlohu. Podstatné je len dodržať pravidlo vyššieho výdaju kalórií ako príjmu. 

 

Ak jazdíte na bicykli miernou rýchlosťou, potom vaše telo využíva najmä aeróbny systém metabolizmu. Zlepšujete tak činnosť srdca, pľúc a pomáhate telu efektívne využívať glukózu. Vaše telo tiež zlepšuje schopnosť mobilizovať tuky uložené vo svaloch.

 

Ak bicyklujete vyššou rýchlosťou alebo pri väčšom odpore,telo využije anaeróbny systém metabolizmu. Intenzívnejšia jazda na bicykli pomôže vašim svalovým vláknam naučiť sa prispôsobiť požiadavkám.

 

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je rýchlosť, tým viac kalórií pravdepodobne spálite, pretože vaše telo spotrebuje viac energie na rýchlejšiu jazdu. To koľko kalórií spálite závisí však aj na tom, či bicyklujete v interiéri alebo exteriéri. 

 

TIP: Viete ako znížiť cukor v krvi s pomocou potravín?

 

Stacionárne bicykle

Podľa Harvardskej univerzity sa počet spálených kalórií pri jazde na stacionárnom bicykli „miernym“ tempom (za mierne tempo považovali 19 až 22 kilometrov za hodinu) líši v aj závislosti od hmotnosti človeka. 

 

V závislosti na hmotnosti teda za 30 minút bicyklovania orientačne spálite: 

 

57 kilogramový človek: 210 kalórií za 30 minút

70 kilogramový človek: 260 kalórií za 30 minút

 

Vonkajšia cyklistika

Počas vonkajšej cyklistiky môže človek spáliť o niečo viac kalórií. Úlohu môže hrať odpor vetra alebo stúpanie. Navyše si pri jazde na bicykli vonku môžete užiť krajšie výhľady a vytvoriť nezabudnuteľné zážitky. 

 

Pri jazde na bicykli miernym tempom vonku za 30 minút spálite orientačne:

 

57 kilogramový človek: 240 kalórií za 30 minút

70 kilogramový človek: 298 kalórií za 30 minút

84 kilogramový človek: 355 kalórií za 30 minút

 

Pri vonkajšej cyklistike máte ešte na výber medzi horskou cyklistikou a BMX. Počas horskej cyklistiky zvyčajne spálite viac kalórií, pretože môžete jazdiť hore kopcom a pohybovať sa po kamenistom, nerovnom teréne.

 

Podľa Harvardskej univerzity spáli človek pri 30-minútovej jazde na horskom bicykli o niečo viac ako pri klasickej cyklistike:

 

57 kilogramový: 255 kalórií za 30 minút

70 kilogramový: 316 kalórií za 30 minút

84 kilogramový: 377 kalórií za 30 minút

 

Inšpirácie ako schudnúť po 40tke

So stúpajúcim vekom, ženy častokrát priberú zopár kíl navyše, nie je sa za čo hanbiť a jedná sa o prirodzený biologický proces. Napriek tomu, ak vás vaše kilá trápia prinášame zopár rád aj pre ženy vo vyššom veku.

 

Neverte dietam, ktoré vás zbavia kíl prirýchlo alebo pri ktorých budete hladovať, je dôležité mať vypestované zdravé stravovacie návyky

Skĺbte aeróbne a anaeróbne cvičenie, pri ktorom sa budete cítiť dobre

Pridajte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny, zelenina je plná potrebných vitamínov a minerálov

Dodržujte pitný režim, základom pitného režimu by mali byť 2-3 litre vody denne

Doprajte si dostatok odpočinku, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie metabolizmu

 

Záver

Je prirodzené, že sa chceme vo svojom tele cítiť krásne a plné energie. Nenechajme sa však zmanipulovať obrázkami na sociálnych sieťach alebo v magazínoch, kde sú telá často upravené a naaranžovanné do lichotivých pozícií. 

 

Ak chceme schudnúť mali by sme sa teda držať reálnych predstáv ako ľudské telo vyzerá a stanoviť si realistické ciele. Každé telo je iné a na to by sme nemali zabúdať ani pri chudnutí. Napriek tomu je pohyb a šport dôležitý a mal by byť aktívnou súčasťou nášho života. 

 

Natália Várošová SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Hodnotenie

Je bicyklovanie vhodnou aktivitou na chudnutie?
Hodnotenie 4.67 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma