Otázky, ktoré by si mal položiť každý, kto si hľadá prácu

Otázky, ktoré by si mal položiť každý, kto si hľadá prácu

Ako si vybrať správnu kariéru, ktorá vás bude napĺňať a baviť?

19.09.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Nie si si istý, kam sa hodíš a aká práca by ťa skutočne napĺňala? Predstavíme ti niekoľko otázok, ktoré byť a mohli naviesť k tomu, aká práca by sa ti hodila. 

 

Aká si osobnosť a čo ťa baví? 

Rodičia ani priatelia ti nevyberú kariéru, ostávaš na to sám. Najlepšie sa vyberá práca tomu, kto vie čo má rád a pozná sám seba. 

 

Ak si veľmi nerozhodný, existuje rad osobnostných testov, ktoré môže vyskúšať. Si introvert? Tak v tom prípade budeš asi hľadať niečo, kde budeš pracovať samostatne. Ak si extrovert tak opak - práca v kolektíve je pre teba ako stvorená. 

 

Veľkú časť toho aký si, čo ťa baví, aké sú tvoje záujmy odzkadľujú tvoje koníčky. Aj oni môžu byť vhodnou nápovedou pri hľadaní vhodného zamestnania. 

 

Bude ťa baviť náplň práce, ktorú si si zvolil? 

Ak si si už vybral spomedzi tisícky inzerátov, je na mieste podrobne si prečítať požiadavky na nového zamestnanca. Budeš musieť kriticky posúdiť, či sú tvoje schopnosti a zručnosti na takej úrovni, v akej ich požaduje zamestnávateľ. 

 

Nie každá úloha, čo ťa v práci stretne bude podľa tvojho gusta, dôležité však je vedieť, aká je hlavná náplň práce a či je to presne to, čo si chcel.

 

Uživí ťa výplata z novej práce? 

Okrem toho, že ťa práca baví a motivuje, je veľmi dôležité dbať aj na svoje výdavky a či ich vie výplata z novej práce pokryť. Nie všetky práce, ktoré ťa môžu zaujímať sú dobre platené. Dobou sa platy pre rôzne profesie menia a bohužiaľ, niektré zapadnú prachom a občas úplne vymiznú. 

 

Nájdi preto praktický kompromis, pri ktorom budeš myslieť na svoju spokojnosť aj na potrebné financie. 

 

Dokážeš si samého seba predstaviť na tejto novej pozícii aj za niekoľko rokov?

Niekto áno a niekto nie. Pre začiatok je veľmi dobré, že si vieš predstaviť, že ťa táto práca bude baviť aj napríklad  5 - 10 rokov. 

Pre niekoho je podstatné to, či sa dá v práci postúpiť vyššie - teda dostať povýšenie a dosiahnuť väčších úspechov. Takže ak si seba nevieš predstaviť na tej istej pozícii stále, nič sa nedeje. Dôležité je, či sa vieš z tejto pozície odraziť vyššie a dá ti dostatočné skúsenosti a znalosti pre povýšenie. 

 

Na naberanie nových pracovných skúseností je najlepšia brigáda. Môžeš ju obmieňať, každé leto vyskúšať novú, či na Slovensku alebo v zahraničí a tak zistiť o svojom talente a nadaní niečo viac. 

 

Hodnotenie

Otázky, ktoré by si mal položiť každý, kto si hľadá prácu
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma