JUST IN TIME logistika

JUST IN TIME logistika

Odpovedáme na 5 najčastejších otázok

04.07.2022 | Focus Logistics s.r.o. | www.focuslogistics.sk

Čo je JUST IN TIME logistika?

 

Princíp JUST IN TIME logistiky spočíva v minimalizovaní skladových zásob v podnikoch naprieč rôznymi odvetviami. V praxi to znamená, že podnik agilne reaguje na aktuálne potreby trhu a produkuje, resp. naskladňuje iba také množstvo tovaru, po akom je momentálne dopyt.

 

Aký je rozdiel medzi JUST IN TIME a JUST IN CASE logistikou?

 

Cieľom JUST IN TIME logistiky je nevytvárať zbytočné zásoby produktov, ktoré následne dlhú dobu ležia na sklade a časom strácajú svoju hodnotu. Naopak, JUST IN CASE logistika uprednostňuje väčšie množstvo tovaru na skladoch „pre prípad potreby“.

 

Aké sú výhody a nevýhody?

 

JUST IN TIME logistika prináša množstvo výhod. Ak je aplikovaná správne, minimalizuje sa vďaka nej množstvo vyprodukovaného odpadu, čo je výhodné nielen po finančnej stránke, ale tiež z hľadiska ekologickej udržateľnosti. Znižujú sa tiež náklady na prenájom skladových priestorov a personál. Na druhej strane stúpa efektivita a kvalita výroby. Väčšia flexibilita, rýchlejšie dodanie, menej výrobných vád – to všetko prispieva k vyššej spokojnosti zákazníkov.

 

Pokiaľ ide o nevýhody JIT logistiky, treba rátať s tým, že budete do veľkej mieri závislí od svojich dodávateľov a aj tie najmenšie prerušenia v dodávateľskom reťazci vám môžu spôsobiť problémy. V prípade neočakávaných objednávok, ktoré si vyžadujú veľké množstvo produktov v krátkom čase, pravdepodobne nebudete môcť uspokojiť požiadavky svojich zákazníkov a môžete tak premeškať niektoré príležitosti. V neposlednom rade treba tiež rátať s tým, že môžu nastať situácie, ktoré sa vopred nedajú predvídať, ako bola napríklad celosvetová pandémia.

 

V ktorých odvetviach sa JIT logistika aplikuje najčastejšie?

 

Princípy JUST IN TIME logistiky je možné aplikovať takmer v každom odvetví, avšak samozrejme sú odvetvia, v ktorých sa využíva častejšie. Automobilový priemysel je kolískou JIT logistiky a v tých najväčších automobilkách sa uplatňuje dodnes. Ďalším príkladom je módny priemysel, ktorý aktuálne predstavuje veľký problém v oblasti udržateľnosti, preto čoraz viac módnych značiek prechádza od JIC logistiky k JIT logistike. Na ďalších priečkach nájdeme kvetinárstva, malé vydavateľstvá či maloobchody.

 

Prečo je v JIT logistike dôležitá express doprava?

 

Express doprava je neoddeliteľnou súčasťou JIT logistiky a vyžaduje si nielen expresnú rýchlosť, ale aj maximálnu spoľahlivosť. Preto je dôležité vybrať si správne logistickú firmu, ktorá vám bude dopravu zabezpečovať.

Hodnotenie

JUST IN TIME logistika
Hodnotenie 4.6 z 5
Počet hlasov 5
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma