Kedy potrebujem CE certifikát

Kedy potrebujem CE certifikát

Kedy potrebujem CE certifikát pre produkt, alebo výrobok s ktorým chcem obchodovať?

06.05.2021 | PoctiveSEO | prvacertifikacna.sk

CE certifikáty  síce nie sú úplne bežnou témou v spoločnosti ale veľká časť populácie už je oboznámená s týmto pojmom. Avšak už zložitejšie je vedieť, ako takýto certifikát získať  a kedy ho vôbec potrebujeme.

Prečo je dobré mať náš výrobok označený CE certifikátom? 

Najhlavnejší dôvod je, že pokiaľ má náš výrobok takýto certifikát, môžeme ho my, alebo náš distribútor, predávať v akejkoľvek krajine čo sa týka Európskeho vnútorného trhu a to s využitím totožnej dokumentácie. A aj s vyhlásením o parametroch to pomôže spotrebiteľovi si overiť pravosť výrobku, či porovnať s inými produktami. 

CE označenie obsahuje pár základných informácií o danom produkte a taktiež poskytuje odkaz na iné doplňujúce dokumenty.

Kedy je CE certifikácia výrobkov povinná? 

To či je CE certifikát pre produkt povinný zistíme tak, že si na stránke Úradného vestníku Európskej únie vyhľadáme poslednú aktualizáciu zverejnených názvov harmonizovaných noriem, či odkazov na tieto normy. Tam nájdeme tabuľku. 

 

Výrobky, ktoré sú zahrnuté v predmete, čo je vlastne v prvej kapitole týchto noriem, musia byť označené značkou CE, avšak pozor, pretože musí to byť podľa dátumov v tabuľke, ktorá sa na stránke nachádza. Ak políčko v tabuľke s názvom “Odkaz na starú normu” nebude prázdne, označenie CE je pre také výrobky, na ktoré sa vzťahujú harmonizované normy, aj naďalej povinné.

 

Počas koexistenčného obdobia si môžeme vybrať, ktorú verziu použijeme, avšak po skončení tohto obdobia je nutné, aby sme použili revidovanú verziu. 

 

Doklady, ktoré sú potrebné pre vybavenie takéhoto certifikátu 

 

Predtým ako začneme s postupom získania certifikátu by sme si mali pripraviť doklady. Aké doklady to v konečnom dôsledku budú, závisí od toho, ktorý postup zvolíme 

Doklady ktoré budeme potrebovať pri postupe prostredníctvom CEN sú harmonizované normy, (alebo norma), ktoré sa vzťahujú na náš produkt. Ten zakúpime v našom jazyku, v našom štáte. Zoznam národných normalizačných orgánov v Európe môžeme nájsť na webovej stránke Európskeho výboru pre normalizáciu (CEN)

Doklady, ktoré budeme potrebovať pri postupe prostredníctvom EOTA sú európske hodnotiace dokumenty(alebo dokument), ktoré sa vzťahujú na náš produkt. Tie je možné stiahnuť na stránke. Môžeme ich nájsť v sekcii publikácii EOTA.

Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma