Kúrenie drevom môže byť aj bez námahy

Kúrenie drevom môže byť aj bez námahy

Nič neurobí tak nádhernú atmosféru, ako krb či krbová pec, kde sa za presklenými dvierkami mihotajú plamienky ohňa

29.12.2020 | Hi Promotion s.r.o. | ekomall.sk

Nič neurobí tak nádhernú atmosféru, ako krb či krbová pec, kde sa za presklenými dvierkami mihotajú plamienky ohňa. Na chaty rozhodne patria. Mali ste až doteraz vo zvyku chalupu na zimu hlavne kvôli kúreniu zazimovať? Nerobte to. Menšiu piecku kúpite jednoducho, pokiaľ už ju nemáte, a drevo nepotrebujete. Zakúriť môžete briketami.

 

Príprava dreva na zimu je fyzicky náročná a zdĺhavá

 

Nielenže je drevo nutné narezať obvykle na dĺžku 33 cm (čo je tretina metrovice). Musí sa tiež naštiepať. Najproblematickejším bodom prípravy dreva na kúrenie je to, že ho musíme chystať s predstihom až troch rokov. Drevo sa totiž musí dobre vysušiť. Potrebujeme ho skladovať na mieste, kam neprší, súčasne je však vzdušné, aby drevo neplesnivelo. Ste schopný myslieť tri roky dopredu na to, že si budete chcieť na chalupe zakúriť?

 

Zakúrte si briketami

 

Jednoduchšou variantov, ako naše chalupy zobytniť aj v zime, je kúpiť si hotové palivo v podobe drevených brikiet. Drevené brikety sú ekologické palivo, ktoré sa vyrába z pilín, najčastejšie smrekových, ale aj z bukových a ďalších, väčšinou z odpadnej drevnej hmoty. Brikety sú vhodné na kúrenie všade tam, kde sa kúri drevom. Neobsahujú žiadne prídavné látky. K spojeniu pilín dochádza vďaka lisovaniu pod tlakom pri vysokej teplote. Dôjde k tzv. lignifikácii dreva, vďaka ktorej sa piliny vzájomne spoja.

 

Brikety sú ideálne suché a perfektne horia. Najjednoduchšie sa podpália pomocou tuhého podpaľovača. Dokonalo sa spaľujú s minimom zbytkového popola. Jednoducho sa skladujú. Stačí vám miesto, kam neprší. Sú balené v jednoduchom v plastovom obale.

 

Chceli by ste, aby vám brikety vydržali horieť celú noc, či po dobu, čo budete cez deň niekde na lyžovačke? Kúpte si tzv. nočné brikety. Často ide o brikety valcového tvaru s prímesou kôry. Niekedy majú vo vnútri dutinu. Majú schopnosť dlhšie horieť než klasické brikety.

 

Iným riešením, ako si zaistiť dlhšie horenie, je zadovážiť si pec na pelety

Malé peletky je možné sypať do zásobníku. Dávkujú sa potom bez nášho zásahu. Peletové pece sa líšia podľa veľkosti zásobníku. Pre kúrenie v domácich peletových peciach sa používajú pelety A1, čo je označenie triedy kvality peliet.

 

Hodnotenie

Kúrenie drevom môže byť aj bez námahy
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma