Nevhodné otázky na pohovore

Nevhodné otázky na pohovore

Otázky, na ktoré zaručene nemusíte odpovedať

11.05.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Pracovný pohovor má svoje medze. V prvom rade, ide o profesionálny rozhovor uchádzača o prácu a zástupcu firmy, ktorý má právo rozhodovať o výbere nového kolegu do kolektívu. Otázky na súkromie, zdravotný stav alebo pôvod uchádzača nemajú v ňom čo hľadať. 

 

Vek uchádzača

V rámci bežnej etikety slušného správania sa neodporúča klásť otázky zamerané na vek, či sa jedná o mužov alebo ženy. Ak potrebujete rozlúčtiť vek uchádzača, kľudne si môžete pozrieť jeho životopis, ale určite sa ho na to priamo na prvom pohovore nepýtajte. 

 

Pôvod alebo rasa uchádzača

Je veľmi nebezpečné sa na pracovnom pohovore sa pýtať na pôvod, národnosť alebo rasu uchádzača. Ak sa to spýtate a následne ho nepríjmete, môže to u neho vyvoľať mätúce otázky, či práve jeho pôvod alebo rasa nespôsobila jeho neprijatie. 

 

Vzťah a deti uchádzača

Pre zamestnávateľa by mali byť podstatnejšie iné otázky ako vedomie o tom, v akom partnerskom vzťahu uchádzač je, či má deti alebo akej je sexuálnej orientácie. Rovnako tak to platí aj zo strany uchádzača.

 

Choroby a zdravotný stav uchádzača

Samotný uchádzač musí vedieť, či mu jeho zdravotný stav povoľuje nastúpiť do práce. Počas práce v kancelárií je tolerovateľných viacero fyzických ochorení alebo postihnutí, práca na stavbe je zase o niečom inom. Pri nástupe do zamestnania je potrebné uchádzača poslať k lekárovi, aby jeho zdravotný stav posúdil odborne. Vy nie ste lekár a na chorobopis uchádzača by ste sa nemali pýtať.

 

Vierovyznanie uchádzača

Ani náboženstvo by nemal byť dôvod pre neprijatie a preto sa to nehodí ani ako otázka na pracovný pohovor. 

 

Snažte sa pracovný pohovor udržiavať v objektívnom a profesionálnom štýle. Otázky zmienené vyššie nie sú vhodné na uvoľnenie atmosféry, ani pre zbližovanie. Stále neviete, či tohto uchádzača príjmete a ak náhodou nie, môže si vašu firmu spájať s rôznymi druhmi diskriminácie.

Hodnotenie

Nevhodné otázky na pohovore
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma