Tipy a návody ako si vhodne vybrať prsteň a ako ho nosiť

Tipy a návody ako si vhodne vybrať prsteň a ako ho nosiť

Poradíme vám s výberom

11.05.2022 | Šperky Salina & Natalyss | www.sperkysan.sk

Prsteň je už po storočia považovaný za najposvätnejší a najhodnotnejší šperk, ktorý človek nosí. Poukazuje na spoločenský status nositeľa, je však aj elegantným doplnkom, ktorým môžete podporiť krásu svojich rúk, či zakryť nedostatky. Preto vám chceme ukázať ako si vhodne vybrať a umiestniť rôzne druhy prsteňov.

 

 

Predsvadobná dilema

 

Na ktorom prste sa nosí zásnubný prsteň, na ktorom snubný? Zásnubný prsteň by sa mal nosiť na prstenníku ľavej ruky – pretože je bližšie k srdcu. Počas svadobného obradu sa prsteň nasadzuje taktiež na prstenník ľavej ruky. Snubný prsteň nosia muži na prstenníku ľavej ruky, ženy však majú na výber. Môžete nosiť oba prstene podľa tradície na prstenníku ľavej ruky – snubný prsteň pod zásnubným. Ak nechcete mať oba prstene na jednom prste, môžete zásnubný prsteň presunúť na prostredník ľavej ruky prípadne na prstenník pravej ruky.

 

 

Výber prsteňa podľa veku

 

Na sviežej mladej pokožke krásne ukážu tenké jemné prstene s malými kamienkami. Veľké kamene a širšie obrúčky zas odpútajú pozornosť od vrások, žíl a pigmentových škvŕn.

 

 

Výber prsteňa podľa tvaru ruky

 

Prstene s úzkymi dlhšími kameňmi pomáhajú prstom vyzerať dlhšie. Ak máte pekné dlhé prsty, môžete ich zvýrazniť aj dvomi prsteňmi – jedným na každom článku. Ak sú vaše prsty príliš dlhé, vyhnite sa oválnym tvarom alebo dlhým výrazným kameňom.

Ak máte výrazné kĺby na prstoch, vyhnite sa tenkým jemným prsteňom a zvoľte skôr nejaké s väčším výrazným kameňom. Vďaka prsteňom s trojuholníkovým alebo asymetrickým vzorom budú vaše ruky pôsobiť menšie.

 

 

Podľa spoločenskej etikety

 

Diamanty sa nosia iba večer, na slávnostnejšie príležitosti. Nenoste ich s džínsami či svetrom.

Veľa prsteňov na jednej ruke poukazuje na nedostatok vkusu. Pokiaľ teda nemáte 20 rokov a nie ste na hudobnom festivale napríklad.

Tenšie prstene s geometrickými vzormi po obvode sa nosia na ukazováku.

Prstene z rôznych kovov a rôzne farebnými kameňmi sa nenosia spolu na jednej ruke.

Vyhnite sa noseniu masívnych prsteňov či veľkých farebných kameňov s výrazným svetlým lakom na nechty či vzorovanými nechtami. Bude to vyzerať prehnane.

Ak idete na spoločenskú udalosť kde je striktný dress code, mali by ste nosiť iba snubný prsteň.

Ak nosíte veľmi dlhé gélové nechty, vyhnite sa veľkým a výrazným prsteňom. Zvoľte radšej niečo rafinovanejšie, tenkú obrúčku či malý kamienok.

Prsteň na palci poukazuje na vašu originalitu, zvoľte však jednoduchý hrubší typ bez kameňov či ozdôb.

Na malíčku noste iba tenké obrúčky bez kameňov a dekorácií.

 

Ako by mali prstene nosiť muži

 

Dva prstene mimo snubného je maximum, čo by mal muž nosiť. Čo sa týka farebnosti, okrem kovov, uprednostnite zemitejšie tóny.

Pečatný prsteň s rodinným monogramom by sa mal nosiť na malíčku ľavej ruky. Prstene vyjadrujúce spoločenský status sa všeobecne nosia na malíčku.

 

Čo symbolizujú prstene na jednotlivých prstoch

 

Palec

 

Palec symbolizuje charakter – ak je rovný, človek má vraj správny charakter, ak je pokrivený je to zlé znamenie. Prsteň na palci nie je úplne obvyklý, v Ázii sa nosil na ľavej ruke ako ochrana pred šípmi vo vojne. Aj preto bol prsteň na palci neskôr spájaný s odvahou a vysokým spoločenským statusom. Palcu je priradený Neptún – boh vody, prsteň na tomto prste preto symbolizuje zmenu a prispôsobivosť, spája sa kreatívnou a asertívnou osobnosťou.

 

Malíček

 

Je spájaný s inteligenciou, prstene s rodinným symbolom by sa mali nosiť na tomto prste. Prsteň na aktívnej ruke (pravá, ak ste pravák) poukazuje na schopnosť prejaviť sa, naopak na pasívnej ruke symbolizuje silnú intuíciu a schopnosť načúvať. S týmto prstom sa spája boh Merkúr.

 

Ukazovák

 

Ľudia významného spoločenského postavenia – králi a hodnostári nosili prsteň na ukazováku. Symbolizuje silu a autoritu. Ukazováku je pridelený Jupiter – kráľ bohov. Ľudia, ktorí nosia prsteň na tomto prste sú obvykle silní lídri, rýchlo sa vedia prispôsobiť situácii a sú sebavedomí.

 

Prostredník

 

Je spájaný s vyrovnanosťou, múdrosťou a zodpovednosťou. Je mu Priradený Saturn – otec Jupitera. Človek s prsteňom na tomto prste by mal byť mať silnú morálku a vedieť sa správne rozhodovať medzi dobrom a zlom.

 

Prstenník

 

Prstenníku je priradený Apolón – boh poézie, hudby a romantiky. Preto sa na tomto prste nosia snubné a zásnubné prstene. Navyše z tohto prsta ako jediného prúdi žila priamo do srdca. Ľudia nosiaci prstene na tomto prste sú kreatívni a romantickí.

Hodnotenie

Tipy a návody ako si vhodne vybrať prsteň a ako ho nosiť
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma