Balans medzi súkromím a prácou

Balans medzi súkromím a prácou

Bacha, aby ti práca nezožrala všetok voľný čas!

19.05.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Neustále dostupné internetové pripojenie a moderná technológia spôsobujú i to, že sa nám práca čoraz viac dostáva do súkromia. Práca na doma je toho presný príklad. Najpodstatnejšie je násť systém práce, ktorý vám vyhovuje, vytvoriť si záväzný plán a rozumne manažovať svoj pracovný čas. 

 

Veľa práce ničí zdravie

Nech vás vaša práca akokoľvek moc napĺňa a baví, nemali by ste to s ňou preháňať. Ak začnete cítiť únavu alebo pocity vyčerpania, mali by ste poslúchnuť svoje telo a ľahnúť si. Únava vedie k zníženiu imunity a ochabnutiu zdravia. Ak vás však ani toto neprehovorilo, tak si prepočítajte koľko času venujete svojej rodine, priateľom a blízkym. Neustála práca dokáže aj izolovať a pripraviť nás o cenné životné momenty

 

Tieto problémy nemusíte mať- stačí nájsť harmóniu medzi prácou a súkromným životom:

 

Drž sa svojich limitov

Ak cítiš, že ti práca prerastá cez hlavu, alebo ti tvoju zaneprázdnenosť už asi všetci z rodiny vyčítali, je čas niečo s tým urobiť. Nie každý má príležitosť manažovať si svoj čas len tak spontánne, väčšina ľudí potrebuje denný plán. Zriaď si diár alebo kalendár a maj ho neustále pri sebe. Nezapisuj si nič viac do diára, nech sa snažíš akokoľvek vyplniť produktívne svoj čas, radšej veci naviac vystriedaj za chvíľu oddychu.

 

Asertivita je dôležitá

Niekedy možno na seba naberáš toľko práce, pretože ti je ľúto povedať “nie”. Nemáš sa však čoho báť. Povedať nie, je len vyjadrenie toho, že už máš aj tak toho veľa a ďalšia práca navyše by nemusela výjsť podľa predstáv. Nie - to je odpoveď, ktorá nie je sobecká, neslušná ani agresívna, vyjadruješ svoje rozhodnutie a na tom nie je nič zlé. 

 

Prácu nemôžeš kontrolovať neustále

Stanovanie svojich denných limitov by si mal dodržiavať. Keď sa raz zo zariadenia odhlásiš alebo vypneš notebook, už sa k tomu nevracaj. Zbytočne sa stresuješ. Aj zajtra je deň a môžeš to všetko dokončiť v riadnom pracovnom čase. Užívaj si voľno so svojimi blízkymi alebo sa venuj svojmu koníčku. 

 

Odpočívaj 

Do svojho denného harmonogramu nezabudni povinne pridávať i pauzy. Oddýchni si spôsobom, akým sa najlepšie zregeneruje tvoje telo a hlavne myseľ! Mnoho ľudí tento čas využije na prechádzku po okolí, pre svoj koníček alebo s rodinou. 

 

Urob niečo pre druhých a tým aj pre seba

Už si niekedy skúsil dobrovoľničiť? Síce z tejto voľnočasovej aktivity nič nezarobiš, ale odmení ťa dobrým pocitom a zadosťučinením.

Nezabudni tiež na budovanie príjemného pracovného prostredia. Človek pracujúci v skupine ľudí sa musí naučiť spolupráci a tá nie je iba o pracovaní na zadanej úlohe, ale hlavne o pomoci, ktorú si obe strany vedia vymeniť. Sprav niečo pre svojho kolegu a on sa ti následne odmení. Ak budeš potrebovať pomoc ty, určite ťa neodmietne. 

Hodnotenie

Balans medzi súkromím a prácou
Hodnotenie 4.75 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma