NOVÁ TECHNOLÓGIA OCHLADÍ NÁPOJ ZA 45 SEKÚND

NOVÁ TECHNOLÓGIA OCHLADÍ NÁPOJ ZA 45 SEKÚND

O 80 % ÚČINNEJŠIA AKO SÚČASNÉ CHLADIACE ZARIADENIA

30.09.2013 | Media In | www.facebook.com/innovation.union

RapidCool, inovačný projekt financovaný Európskou úniou, sa zameriava na zníženie energetických nákladov na chladenie nápojov v miestach predaja. Šetrí peniaze maloobchodníkov a v konečnom dôsledku pomáha aj životnému prostrediu. Výsledkom je nízka spotreba energie vďaka technológii chladenia s nízkymi nákladmi, ktorá umožňuje skladovanie balených nápojov pri izbovej teplote a potom ich rýchle ochladenie. 

 

Podľa štatistík sú v slovenských domácnostiach energeticky najnáročnejšie práve chladničky a mrazničky. Podiel ich spotreby energie na celkovej spotrebe domácnosti predstavuje až 26 %. Odhaduje sa, že v Európe spotrebujú kombinované chladničky/mrazničky 85 TWh elektriny ročne, čo zodpovedá energii potrebnej na napájanie viac ako 20 miliónov domácností.

 

Energetická účinnosť

RapidCool vyvinul zariadenie na ochladenie plechoviek a fliaš s nápojmi z izbovej teploty na 4 °C za 45 sekúnd alebo rýchlejšie. Výsledky ukazujú viac ako 80 percentnú úsporu energie v porovnaní s niektorými štandardnými chladiacimi zariadeniami s otvorenou čelnou stranou a 54 % úspory v porovnaní s chladiacimi zariadeniami so sklenými dvierkami (tieto čísla sú založené na ochladení 200 x 500 ml plechoviek za deň). Potenciálna úspora nákladov na elektrinu je 582,4 € na chladničku za rok v porovnaní s chladiacimi zariadeniami s otvorenou čelnou stranou a 153,3 € v porovnaní s chladiacimi zariadeniami so sklenenými dvierkami (pri predpokladanej cene elektriny 0,14[1] EUR/kWh).

 

„Príspevok od EÚ na vývoj nám umožnil vyvinúť RapidCool ako náhradu existujúcich drahých zariadení s vysokou spotrebou energie, ako sú otváracie chladničky s regálmi či automaty na výdaj nápojov. Sme hrdí na to, že prispievame k znižovaniu globálnych emisií skleníkových plynov vyvíjaním zelenej technológie, ktorá mení pravidlá a tešíme sa na vývoj ďalších výrobkov pre komerčné a domáce použitie. Pritiahli sme značný záujem z Ázie a Severnej Ameriky a teraz by sme chceli informovať európskych výrobcov a distribučné kanály o tejto novej technológii,“ uviedol Kelvin Hall, zakladateľ spoločnosti Enviro-Cool (UK) Limited.

 

Mnoho veľkých nadnárodných spoločností sa roky pokúša nájsť technológiu na rýchle chladenie nápojov, žiadnej z nich sa však nepodarilo dosiahnuť také dobré výsledky ako  RapidCool. Koncepciu RapidCool navrhla britská spoločnosť Enviro-Cool (UK) Limited, ktorá dostala grant vo výške 903 000 € na podporu prenosu tejto koncepcie do komerčnej výroby. Výsledkom je špičková technológia, ktorá je energeticky efektívna a ponúka mimoriadne krátku dobu ochladenia.

 

 „Toto je výrobok, ktorý ušetrí podnikom peniaze, chráni životné prostredie a vytvorí nové pracovné miesta. Komisia sa zaviazala investovať ešte viac európskych financií do projektov, ktoré môžu reálne zmeniť životy ľudí,“ uviedol Michael Jennings, hovorca Európskej komisie pre výskum, inovácie a vedu.  

[1] Zdroj : http://www.statistics.sk/pls/eutab/html.h?ptabkod=ten00115

 

Hodnotenie

NOVÁ TECHNOLÓGIA OCHLADÍ NÁPOJ ZA 45 SEKÚND
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma