Plechové a škridlové strechy: ako vybrať vhodnú strechu?

Plechové a škridlové strechy: ako vybrať vhodnú strechu?

V prípade výberu strešného materiálu existuje pomerne veľký rozdiel z hľadiska komfortu ktorý môže poskytnúť

25.04.2023 | PoctiveSEO | maslen.sk

Strechu je možné chápať ako určitý štít, ktorý chráni váš dom pred spaľujúcim teplom slnka a silnými dažďami. V prípade výberu strešného materiálu existuje pomerne veľký rozdiel z hľadiska komfortu ktorý môže poskytnúť. Dnes sa však pri výbere strešnej krytiny nehovorí len o streche nad hlavou. Do úvahy sa berie životnosť, odolnosť a kvalita materiálov. 

 

Tento článok je zameraný na predstavenie jednotlivých vlastností, výhod a nevýhod plechovej a škridlovej strechy, ktoré sú v súčasnosti obľúbenou variantov na výber strešnej krytiny. 

 

Strešná krytina

Je možné povedať, že životnosť celej stavby závisí od správnej realizácie strechy, vhodného výberu a umiestnenia krytiny, či už sa jedná o plechovú strechu alebo škridlu. Dnes je u nás dosť populárna a využívaná konštrukcia šikmých striech, ktoré vďaka svojej konštrukcií ponúka široké využitie podkrovných priestorov spolu s dlhšou trvanlivosťou strešnej krytiny a zníženou náročnosťou na údržbu.

 

Pri výbere krytiny zvážte jej požiarnu a chemickú odolnosť, hmotnosť, mechanické vlastnosti, tepelnú rozťažnosť, mrazuvzdornosť (odolnosť voči cyklickým zmenám teploty), odolnosť proti vetru (sanie) a mechanickému zaťaženiu (sneh), stálofarebnosť a životnosť.

 

Plechová strešná krytina

Je niekoľko výhod plechovej krytiny v porovnaní s inými možnosťami, ako sú asfaltové šindle, dlaždice alebo betón. Na druhej strane treba povedať, že nie pre každého zákazníka je plechová strešná krytina tou najlepšou voľbou, aj keď pre niektorých majiteľov domov alebo firiem môže byť ideálnou voľbou. 

 

Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je pre vás kovová strešná krytina vhodná, je vziať do úvahy niektoré z najpopulárnejších dôvodov, prečo ľudia robia tento nákup.

 

Dlhovekosť

Na rozdiel od iných strešných materiálov sú plechové strešné krytiny špeciálne navrhnuté tak, aby prežili niekoľko desaťročí. V skutočnosti sa veľa zákazníkov rozhoduje pre kúpu plechovej strechy, pretože to bude posledná strecha, ktorú budú musieť na svojom dome alebo mieste podnikania inštalovať. Väčšina plechových striech vydrží viac ako 50 rokov bez akýchkoľvek vážnych známok korózie alebo degradácie v závislosti od typu použitého kovového materiálu.

 

Životnosť

Pri porovnaní iných materiálov, akými je drevo, betón, plast alebo sklo, kov pomerne dosť vyniká v pevnosti a odolnosti. Správna inštalácia strechy tak zaručí, aby váš dom bol chránený pred silným dažďom, vlhkosťou, silným vetrom, snehom, krúpami, rôznymi plesňami a riasami. 

 

Za spomenutie stojí aj to, že plechové strechy majú často ohňovzdorné a nehorľavé vlastnosti. Dokonca pri horľavosti dosahujú tzv. nehorľavú triedu A, čo v preklade znamená, že požiarna odolnosť je na čo najvyššom možnom stupni. Práve táto odolnosť je preto aj častým dôvodom, prečo sú plechové krytiny u ľudí tak obľúbené. 

 

Údržba 

Plechová strecha často vyžaduje veľmi malú údržbu, najmä ak bola správne nainštalovaná. Hľadanie lístia, konárov a iných nečistôt, ktoré by sa mohli zachytiť na streche a v odkvapoch raz za rok a po silných búrkach, je možné považovať za súčasť všeobecnej údržby. Existujú však určité spôsoby, ako vyčistiť plechovú strechu, ak sa špina alebo iné škvrny nezmývajú dažďom. Okrem toho, v porovnaní s kovovou strechou s odkrytými spojovacími prvkami, strecha so skrytými spojovacími prvkami často vyžaduje menej údržby.

 

Eco-friendly

Použitie plechovej krytiny je šetrné k životnému prostrediu z rôznych dôvodov. V prvom rade, keďže väčšina kovu je extrémne recyklovateľná, akýkoľvek odtrhnutý kov, staré panely alebo dokonca vyrobené extra kusy môžu byť recyklované a použité v budúcich výrobkoch. Tieto kovové materiály môžu prísť buď ako recyklovaný obsah pred spotrebiteľom, alebo po ňom:

 

Materiály recyklované pred spotrebiteľmi -ide o odpad, ktorý vznikol počas výrobnej        fáze, a bol recyklovaný na ďalšie použitie

 

Recyklované materiály od spotrebiteľa - zväčša nadbytočné materiály, ktoré spotrebiteľ vlastnil, a boli už recyklované na ďalšie použitie

 

Finančná náročnosť 

Plechové strechy sú drahšie vopred pri uvažovaní jednorazových nákladov v porovnaní s nákladmi na asfaltové šindle alebo dlaždice. Ako však už bolo spomenuté, kov vydrží desaťročia (v niektorých prípadoch aj 60 rokov), zatiaľ čo asfaltové šindle vydržia 15 až 20 rokov. Jedna plechová strecha tak bez problémov prežije minimálne tri strechy z asfaltového šindľa. 

 

Každopádne, krytiny vyrobené z farebných kovov, ako je hliník, meď a titánzinok – patria k najdrahším krytinám. Cena sa však priamoúmerne premieta aj do životnosti a úžitkových vlastností.

 

Škridlová strecha

Ďalšou v súčasnosti veľmi obľúbenou variantou výberu strešnej krytiny sú škridly. K dispozícií sú rôzne verzie a tvary s množstvom rozličných farieb. Nie pochýb o tom, že škridlové strechy vynikajú svojou krásou ale aj odolnosťou. 

 

Strechy vyrobené zo škridiel sú atraktívne a pevné. Sú síce tiež ťažké a drahé, ale takéto veci možno očakávať od strešného materiálu so 100-ročnou životnosťou.Dnešné strešné škridle sa často vyrábajú z tvarovaného farebného betónu, na rozdiel od väčšiny škridiel, ktoré boli tradične vyrábané z bridlice alebo pálenej hliny.. Strešné škridly dnes môžu mať mnoho tvarov, či už zakrivené, ploché, drážkované alebo zámkové a to v mnohých štýloch.

 

Pre strechy vystavené slanému vzduchu alebo horúcemu počasiu je škridlová krytina fantastickou možnosťou. To vysvetľuje, prečo sú škridlové strechy také rozšírené na juhozápade, na pobreží Floridy a v Kalifornii. Keďže mnohé typy sú účinné pri odstraňovaní zrážok z prietrží mračien, môžu byť vhodné aj pre podnebie, kde zriedkavé prehánky vypúšťajú obrovské množstvo vody v krátkom čase. 

 

Majte ale pamäti, že škridlové strešné systémy sú veľmi ťažké a náchylné na zlomenie v určitých situáciách, ak uvažujete o inštalácii škridlovej strechy na vašom dome. Strešná konštrukcia musí byť konštrukčne veľmi pevná, aby uniesla hmotnosť.

 

Výhody a nevýhody škridlovej strechy 

Ako každá strešná krytina, tak aj tento typ pokrytia strechy v niečom vyniká a v istých veciach naopak nie.

 

Výhody

Dlhotrvajúca 

Odolná voči hnilobe a poškodeniu hmyzom

Eco-friendly

Pomerne nízka údržba

Energeticky úsporná

Výborné izolačné vlastnosti

Estetická hodnota 

Tvrdá a pevná

 

Nevýhody

Náročná montáž (časovo)

Využitie len u šikmých striech (minimálny sklon 31°)

Krehkosť materiálu

Nemožno použiť na krovy s nízkou nosnosťou 

Pomerne vysoká pravdepodobnosť výskytu machov

Relatívne dráha záležitosť 

 

Ako už bolo spomenuté, škridlové strechy sú bežnou voľbou pre zastrešenie kvôli ich pevnosti, odolnosti voči poveternostným vplyvom a atraktívnemu vzhľadu. Typicky sú šindle vyrobené z hliníka, betónu, skla alebo asfaltu. Môžu mať množstvo farebných odtieňov, čo umožňuje širokú škálu estetiky.

 

Údržba škridlovej strechy je jednoduchá, no zároveň nevyhnutná. Odporúča sa často kontrolovať strechu a odstraňovať všetky nečistoty a lístie, ktoré môžu prispievať k zápachu a znečisteniu. Aby sa znížilo riziko poškodenia strechy v zime, je tiež kľúčové odstraňovať sneh a ľad.

 

Tip: Poznáte postup ako na základnú starostlivosť o strechu?

 

Pri údržbe je tiež vhodné kontrolovať tesnenie škridiel a zabezpečiť, aby boli vždy tesne spojené. Ak sa škridle náhodou posunú alebo odtrhnú, mali by sa okamžite opraviť, aby sa zabránilo úniku vody pod strechou. Pri čistení škridlových striech sa tiež odporúča používať mäkkú kefu alebo hadicu so slabým prúdom vody, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia škridiel.

 

Odporúča sa taktiež nechávať na odborníkoch každoročnú kontrolu strechy, ktorá zabezpečí, že je stále v dobrom stave a bude slúžiť bez problémov mnoho rokov. 

 

Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov

Hodnotenie

Plechové a škridlové strechy: ako vybrať vhodnú strechu?
Hodnotenie 5 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma