Prečo je dôležité nosiť reflexné oblečenie a prvky?

Prečo je dôležité nosiť reflexné oblečenie a prvky?

Vedeli ste, že autá zrazia niekoľko tisíc chodcov ročne?

23.12.2022 | PoctiveSEO | www.altima.cz

Vedeli ste, že autá zrazia niekoľko tisíc chodcov ročne? Nepozornosť, roztržití vodiči, problémy s viditeľnosťou – chodci majú veľa dôvodov, prečo by mali byť pripravení a prijať mimoriadne opatrenia pre vlastnú bezpečnosť. A práve tu príde reflexné oblečenie vhod.

 

Prečo je reflexné oblečenie dôležité?

Reflexné oblečenie slúži ako varovanie, ktoré signalizuje prítomnosť nositeľa reflexných prvkov v situáciách, ktoré môžu spôsobiť potenciálne ohrozenie zdravia a bezpečnosti.

 

Na jednej strane existujú odevy s vysokou viditeľnosťou, tiež známe ako osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP), ktoré sú vyžadované predpismi o ochrane zdravia a bezpečnosti v zamestnaní. Na druhej strane, existuje reflexné oblečenie pre chodcov, cyklistov, bežcov, ale aj pre tých, ktorí hodlajú napríklad turistike.

 

Na pracovisku pomáha odev s vysokou viditeľnosťou znižovať riziko nehôd a úmrtí. Tento typ oblečenia je mimoriadne dôležitý v rušnom prostredí, za zníženej viditeľnosti a v oblastiach s hustou automobilovou premávkou.

 

Položky, ktoré zvyšujú viditeľnosť pre vodičov:

Reflexné oblečenie a obuv

Reflexné doplnky, ako sú náramky, reflexné pásky na ruku a opasky

Reflexné pásiky na pripevnenie na oblečenie, batohy atď.

Svetlo na bicykel vpredu a červený reflektor alebo červené svetlo na zadnej strane bicyklov

Reflexné obojky a vodítka pre psov

 

Reflexné vybavenie skutočne funguje ako prevencia nehôd. Schopnosť vodičov vidieť chodcov sa výrazne zlepšuje, keď má chodec na sebe reflexný prvok oblečenia.

 

Čo sa považuje za zníženú viditeľnosť?

tma (od súmraku do svitania)

hmlisté počasie

sneženie, dážď

chôdza v tuneli

 

Chodci 10 tipov pre bezpečnosť pri chôdzi:

1. Buďte predvídateľní. Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky a riaďte sa značkami a signálmi.

2. Choďte po chodníkoch vždy, keď sú k dispozícii. Ak nie je chodník, choďte čelom k premávke a čo najďalej od cesty.

3. Buďte neustále v strehu, nenechajte sa rozptyľovať elektronickými zariadeniami, ktoré odvádzajú vaše oči a uši od cesty.

4. Vždy, keď je to možné, prechádzajte cez ulice na priechodoch pre chodcov alebo na križovatkách, kde vodiči očakávajú chodcov. Hľadajte autá vo všetkých smeroch, vrátane tých, ktoré odbočujú.

5. Ak prechod pre chodcov alebo križovatka nie je k dispozícii, nájdite dobre osvetlenú oblasť, z ktorej budete mať najlepší výhľad na premávku. Počkajte na medzeru v premávke, ktorá poskytne dostatok času na bezpečný prechod. Pri prechode naďalej sledujte premávku.

6. Nikdy nepredpokladajte, že vás vodič vidí. Nadviažte očný kontakt s vodičmi, keď sa blížia, aby ste sa uistili, že vás vidia.

7. Buďte vždy viditeľní. Noste svetlé oblečenie počas dňa a noste reflexné materiály alebo použite baterku v noci.

8. Naučte aj vaše deti hravou formou o bezpečnosti v doprave.

9. Sledujte autá, ktoré vchádzajú alebo vychádzajú z príjazdových ciest alebo cúvajú na parkoviskách.

10. Vyhnite sa alkoholu a drogám pri chôdzi, zhoršujú vaše schopnosti a váš úsudok.

 

Bežci

Ak radi beháte, je dôležité nosiť reflexné oblečenie. Tu sú ďalšie tipy, ako zaistiť, aby ste počas behu za tmy zostali v bezpečí.

 

Tipy pre bežcov:

Vždy bežte proti premávke. Tento tip platí pre beh všeobecne a bez ohľadu na to, aká je denná doba. Beh proti premávke vám umožňuje mať jasnú viditeľnosť prichádzajúcich vozidiel. Vy aj vodič tak viete, čo ten druhý robí.

Vyberte si dobre osvetlenú trasu. Existuje veľa dobre osvetlených oblastí, ktoré môžete využiť na svoje večerné behanie. Uistite sa, že ste si vybrali takú trasu, aby ste sa v chránili a boli v bezpečí.

Buďte viditeľní. Nosenie reflexného oblečenia, čelovky a reflexnej vesty - to všetko vám pomôže zostať dobre viditeľný pri behu za zníženej viditeľnosti.

Vždy majte pri sebe ID. Kamkoľvek idete, je dôležité mať so sebou preukaz totožnosti. Môže to byť akékoľvek ID alebo štítok s vašimi údajmi. To pomôže ľuďom identifikovať vás, v prípade ak by sa niečo stalo.

Behajte s kamarátom. Ak vaši priatelia nie sú k dispozícii, vždy sa môžete pripojiť k bežeckým skupinám. Majte na pamäti, že je lepšie ísť behať s niekým - najmä vo večerných hodinách.

Majte pri sebe mobilný telefón. Aj keď môže byť behanie s mobilným telefónom trochu otravné, v prípade núdze sa vám bude hodiť.

Pozor na bicykle a bežcov. Dávajte pozor aj na ostatných bežcov, cyklistov a svoje okolie. Nikdy neviete, čo sa môžete stať.

Nepočúvajte hudbu. Aj keď sa hudba pri behaní stala takmer nevyhnutnosťou, pri večernom behaní by ste sa jej možno mali vzdať. Je dôležité počuť všetko okolo vás, najmä, keď beháte po/popri ceste.

Nasledujte svoj inštinkt. Ak máte pocit, že ísť po určitej trase nie je bezpečné, počúvajte svoj inštinkt. Ak sa počas určitého času necítite pri behu bezpečne, možno by ste mali zvážiť iný čas na beh alebo ísť behať niekam , kde sa budete cítiť bezpečnejšie.

 

Cyklisti a motoristi

Nestačí používať iba reflexné oblečenie alebo doplnky. Kombinácia reflexného materiálu a pohybu je oveľa účinnejšia pri zvyšovaní viditeľnosti. Reflexné oblečenie a pedálové svetlá, ktoré sú v pohybe, priťahujú pozornosť vodiča viac ako samotný statický fluorescenčný odev.

 

Cyklisti majú takmer rovnaké práva a povinnosti ako vodiči a počas nočnej jazdy by mali na bicykli používať svetlo vpredu a červenú odrazku alebo červené svetlo vzadu. Keď dôjde k zrážke medzi motorovým vozidlom a bicyklom, je to cyklista, kto sa s najväčšou pravdepodobnosťou zraní. Veľkému percentu zrážok sa dá predísť, ak sa budú motoristi a cyklisti v dopravnej premávke bezpečne správat', dodržiavať pravidlá cestnej premávky a dávať na seba pozor.

 

Ako cyklista by ste mali byť sústredení, pozorní na cestu a všetku premávku okolo vás a taktiež predvídať, čo môžu urobiť iní, skôr ako to urobia. Toto je defenzívna jazda, čím rýchlejšie si všimnete potenciálny konflikt, tým rýchlejšie môžete konať, aby ste sa vyhli potenciálnej nehode. Preto:

 

Jazdite s prúdom v rovnakom smere ako premávka.

Dodržujte značky, signály a dopravné značenie.

Dávajte si pozor na možné nebezpečenstvá alebo situácie, ktorým sa treba vyhnúť, ako sú pád, kamienky na ceste, výmole, železničné koľaje.

Žiadne písanie textových správ, počúvanie hudby alebo používanie čohokoľvek, čo by vás rozptylovalo tým, že by ste odtrhli oči, uši alebo myseľ od cesty a premávky.

 

Bezpečnostný reflexný odev je nutnosť pre každého, kto chce dbať na svoju bezpečnosť nielen na cestách, ale aj počas svojich každodenných aktivitách. Odporúčame vám mať vždy jeden doma a samozrejme, aj v aute, keďže patrí k povinnej výbave vozidla. 

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

Hodnotenie

Prečo je dôležité nosiť reflexné oblečenie a prvky?
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma