Väčšinu času počas dňa presedíte?

Väčšinu času počas dňa presedíte?

Zdravotné riziká sedavého zmestnania a čo by ste mali zmeniť

19.12.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Presedíte väčšinu dňa? V škole, v práci, doma a kdekoľvek - sedenie je síce veľmi pohodlné a nepríde vám ako namáhavá činnosť, prináša však rôzne zdravotné riziká. 

 

Ak ste si osvojili sedavé zamestnanie musíte počítať s tým, že ho neskôr počas dňa musíte vyvážiť nejakou aktivitou, najlepšie prechádzkou, športom alebo cvičením. Zo začiatku sa síce sedenie môže zdať v poriadku, avšak po čase prejaví svoje negatíva. 

 

Zdravá strava nie je všetko, pre úplné zdravie je potrebný pohyb. Klasickými príznakmi nedostatku pohybu je bolesť chrbta, krížov, šije a následne aj hlavy. Príznaky sa dajú zmierniť nákupom ergonomickej stoličky alebo kľačačky, avšak stále je lepšie bolestivé časti pravidelne precvičovať a naťahovať. 

 

Pokiaľ sa ku všetkému pripojí aj nezdravá strava je vysoké riziko priberania, ktoré často súvisí aj so zvýšeným tlakom, cholesterolom a cukrovkou.

Pri sedení taktiež veľmi trpia nohy, ktoré sa nedostatočne prekrvujú. Nohy sa vám môžu zdať ťažké a v napätí a hrozí vznik kŕčových žíl a v najhoršom prípade aj trombózy

 

Čo by ste mohli zmeniť? 

Pokiaľ si uvedomujete, že väčšinu dňa presedíte a začínate trpieť niektorými príznakmi, je asi na čase niečo robiť. Aby ste sa cítili lepšie vyskúšajte: 

 

- Každých 30 minút sa postavte a popreťahujte si telo

- Vylepšite svoje pracovné prostredie nákupom ergonomickej stoličky, kľakačky, nastavte si správnu výsku displeja na počítači a podobne

- Vyskúšajte pracovať v stoji 

 

Prechádzajte sa vždy, keď sa vám dá - keď pôjdete na obed alebo meeting

Pozrite si krátke video s jednoduchými cvikmi, ktoré môžete zahrnúť do svojho pracovného procesu alebo po práci.

Hodnotenie

Väčšinu času počas dňa presedíte?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma