Stres môže mať aj pozitívne účinky

Stres môže mať aj pozitívne účinky

Nestráňme sa stresu – naučme sa s ním pracovať

15.07.2020 | Global Services Slovakia s.r.o. | www.brigada.sk

Ako vlastne stres funguje a čo to je?

Stres je náš prirodzený obranný mechanizmus. Často sa o ňom hovorí ako o reakcii na nebezpečnú situáciu. Funguje to takto: informácia z vonkajšieho sveta sa nám pomocou zmyslov dostane do mozgu, kde sa začne tento podnet spracovávať. Reakcia vyvolá tzv. fight or flight effect (bojovať alebo uletieť). Po prehodnotení sa náš mozog rozhodne, čo je potrebné urobiť. Niekedy to sami nemusíme vnímať – tieto procesy v mozgu sú o dosť rýchlejšie, než si myslíme. Dá sa teda povedať, že stres zachraňuje životy.

 

Negatívny dopad

V spojení so stresom sa väčšinou vraví najmä o negatívnych dopadoch, hlavne na naše zdravie. Je to pravda – stres dokáže spôsobiť mnoho škôd. So stresom sa môžeme stretnúť všade a nemusí ísť iba o vyhrotené situácie. Stretneme sa s ním v škole alebo v práci. Stres spôsobuje, že náš mozog začne vypúšťať veľké množstvo adrenalínu, ten môže zanechať fyzické ako aj psychické problémy, najmä ak sa jedná o chronický stres.

Mnoho ľudí by sa ho úplne zbavilo – to sa však nedá, existuje však niekoľko vecí, ktoré pomáhajú pre jeho umiernenie. Tými sú:

RELAXÁCIA FYZICKÁ AKTIVITA SPOLOČNOSŤ

Tieto veci ti zo života stres úplne nevymažú, ale môžu ti pomôcť ho zmierniť – nemyslieť neustále iba na povinnosti a odreagovať sa a dopriať si chvíľu sám pre seba.

Každopádne, stres by sa nemal ignorovať, na druhej strane sa mu ani vyhýbať. V tejto dobe je každá práca stresujúca, avšak – pokiaľ sa so stresom pracuje, dokážeš si naň zvyknúť, prípadne ho aspoň lepšie zvládať.

 

Pozitíva !

Možno si hovoríš, že stres bol prospešný najmä naším predkom, ale načo je nám? Spomeň si na to, ako si sa učil noc pred skúškou, alebo ako si v práci vynechal obed, aby si stihol do nasledujúceho dňa odovzdať zadanie. Vieš kvôli čomu si bol schopný to stihnúť? Kvôli stresu. Stres je ako palivo, je to prirodzený energetický drink. Počas stresovej reakcie sa naša myseľ dokáže sústrediť iba na najdôležitejšiu vec, dočasne nám dokáže zbytriť zmysly a to je dôvod prečo sa vďaka stresu vždy všetko dokončí.  Za ďalšie pozitívum sa môže považovať napríklad to, že primerané množstvo stresu vie dočasne zlepšiť aj imunitný systém.

Hodnotenie

Stres môže mať aj pozitívne účinky
Hodnotenie 4.5 z 5
Počet hlasov 4
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma