Viete ako darovať nehnuteľnosť v súlade so zákonom o darovaní?

Viete ako darovať nehnuteľnosť v súlade so zákonom o darovaní?

Ako darovať nehnuteľnosť tak, aby bolo všetko v zákonnom poriadku?

05.05.2020 | PoctiveSEO | www.elektronickyadvokat.sk

Viete ako darovať nehnuteľnosť v súlade so zákonom o darovaní?

 

Je bežnou praxou, keď chceme nejakú nehnuteľnosť darovať svojim známym – najčastejšie rodičia darujú svojim deťom nejaký byt, dom alebo aj pozemok. Ako však darovanie nehnuteľnosti nepodceniť a spraviť ho tak, aby bolo v rámci darovania všetko v súlade so zákonom?

 

Prečo je dôležité mať majetok „na poriadku“?

 

Možno to poznáte aj vy. Nie je to zas tak všedný jav – neraz sa rodiny, susedia či známi zbytočne rozhádajú, kvôli majetkom a pozemkom.

 

Síce koreňom týchto vecí je najčastejšie závisť, strach o vlastné živobytie (veľa krát neopodstatnený, založenom len na „škreckovskom“ syndróme, kedy hrabeme len sami pre seba – a zamaskovanie údajne aj pre svoje deti, ktoré často o dané veci nemajú najmenší záujem alebo o nich vôbec ani nevedia) – vodou na mlyn môže byť veľakrát práve zanedbane spravovaný a evidovaný majetok.

 

Možno ste sa tým už niekde stretli – starí rodičia sa ústne dohodli na užívaní nejakého pozemku so svojimi susedmi, prípadne si nejaké časti pozemku, nehnuteľnosti vymenili. A spoločne si roky dobre spolunažívali.

 

Postupne však mohli začať odchádzať z tohto sveta a keď sa naraz o dané majetky začali zaujímať ich potomkovia, nemuselo to dopadnúť najlepšie. To si vie už asi každý predstaviť. Ako kto môže vedieť, o čom sa dohodli dvaja ľudia pred 30 rokmi, keď o tom nie je nikde ani zmienka.

 

A neraz si tak môžu obe strany vymýšľať, upravovať tvrdenia podľa vlastných predstáv.

Ako sa takému niečomu vyhnúť?

 

Dedičské konanie podľa všetkých náležitostí.

 

Jedným zo spôsobov, ako sa tomu vyhnúť môže byť správne vyriešené dedičské konanie. Ak neviete ako napísať závet, môžete si pomôcť nejakými návodmi na internete, prípadne sa môžete poradiť s právnikom.

 

Iná vec by bola, ak by ste nemali dobré vzťahy s potomkami a rozmýšľali by ste nad tým ako vydediť svojho potomka. To je však asi tá najkrajnejšia možnosť a nie je príliš optimálna.

 

Lepšie môže byť investovať svoj čas, pozornosť, energiu a snahu k urovnaniu a zharmonizovaniu vlastných rodinných vzťahov. To je oveľa dôležitejšie a cennejšie ako akýkoľvek majetok sveta.

 

Darovanie a darovacia zmluva.

 

Ak však chcete vyriešiť rôzne majetkové vzťahy ešte za svojho života, je dobré na to využiť darovaciu zmluvu – býva to istejšia možnosť, ako len ústna dohoda. Nejaké informácie o tom, ako postupovať pri darovaní, môžete nájsť tu.

 

V každom prípade, nech už robíme čokoľvek, mali by sme myslieť a snažiť sa o to, aby naše vzťahy kvitli – zvlášť tie rodinné. Je najjednoduchšie sa na všetko vykašľať a napr. vydediť. Prácnejšie avšak nekonečne veľa krát oslobodzujúcejšie je zharmonizovať si svoje vzťahy – či už rodinné, susedské alebo majetkovo právne.

Právna poradňa online.
 

Hodnotenie

Viete ako darovať nehnuteľnosť v súlade so zákonom o darovaní?
Hodnotenie 4.67 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma