Viete, čo sú silentbloky a ako rozpoznať ich opotrebenie?

Viete, čo sú silentbloky a ako rozpoznať ich opotrebenie?

Hlavnou funkciou silentbloku pri automobiloch je tlmiť vibrácie a nárazy medzi pohyblivými časťami vozidla.

16.06.2023 | PoctiveSEO | autodielygafa.sk

Chod motora každého auta sprevádzajú rôzne nárazy, vibrácie a sily, ktoré majú na motor a jeho súčiastky negatívny vplyv. Konštruktéri moderných pohonných jednotiek sa snažia čo najviac eliminovať všetky tieto negatívne vibrácie.  Dosiahnuť sa to dá rôznymi spôsobmi, ako napríklad silentblokmi.

 

Čo je silentblok?

Silentblok je komponent, ktorý sa používa v automobilovom priemysle. Zvyčajne je to dutý valcovitý prvok vyrobený z elastoméru či z gumy, ktorý je umiestnený medzi dvoma susediacimi súčiastkami.

 

Hlavnou funkciou silentbloku pri automobiloch je tlmiť vibrácie a nárazy medzi pohyblivými časťami vozidla. Jeho úlohou je absorbovať energiu vyplývajúcu z nerovností povrchu cesty, ale aj z pohybu motoru a prevodovky.

 

Silentblok zabezpečuje oddelenie a izoláciu týchto súčastí od rámu alebo karosérie vozidla, čím zabraňuje prenosu vibrácií a hluku. Silentbloky sa používajú na viacerých miestach v automobile, napríklad v zavesení motoru, zavesení prevodovky, zavesení podvozku, stabilizátoroch a ďalších komponentoch. 

 

Uchytenie motora a prevodovky

Motory a prevodovky sú uchytené o karosériu vozidla pomocou silentblokov. Okrem uchytenia je ich úlohou aj pohlcovať vibrácie a tlmiť hluk, ktorý vzniká pri jazde. Tlmenie vibrácií je dôležité nielen z pohľadu komfortu jazdy, ale aj z dôvodu zníženia namáhania a predĺženia životnosti častí vozidla.

 

Motor či prevodovka produkujú počas jazdy vibrácie, ktoré môžu mať rôzne frekvencie. Taktiež karoséria sa pri jazde vlní, a tým pádom aj vibruje s určitou frekvenciou.

 

Keď pôsobia rôzne zdroje vibrovania, vibrácie sa môžu buď rušiť a zoslabovať, alebo naopak zvyšovať a silnieť. Zvýšené vibrácie môžu veľmi negatívne pôsobiť na životnosť alebo bezpečnosť, a práve preto je nevyhnutné použitie silentblokov.

 

Tip: Bezpečnosť pri jazde je zaistená kvalitnými a pravidelne udržiavanými komponentami. To platí aj pre svetlá. Poznáte výhody a nevýhody rôznych typov svetlometov pre autá?

 

Uchytenie komponentov nápravy

Veľmi početné je zastúpenie silentblokov v prípade podvozkových častí automobilu. Najčastejšie sa používajú na uloženie pomocných rámov, náprav, taktiež sú súčasťou ramien rôznych tvarov alebo tyčiek stabilizátorov. 

 

Materiál silentblokov

Silentbloky sa môžu vyrábať z rôznych elastomérových materiálov, z ktorých najčastejšie používaným je guma.

 

Oderu odolná guma: Je to prírodná guma, ktorá je veľmi elastická a odolná voči opotrebeniu. 

 

Syntetická guma: Patria sem rôzne syntetické elastoméry, ktoré majú rôzne vlastnosti, ako napríklad odolnosť voči teplu, oleju, ozónu a chemikáliám.

 

Polyuretán: Je to syntetický polymér s vysokou odolnosťou a pružnosťou. Silentbloky z polyuretánu majú vynikajúcu odolnosť voči opotrebeniu, rozťahovaniu a roztrhnutiu.

 

Okrem týchto materiálov sa môžu používať aj iné elastomérové zmesi s prídavkom rôznych plnidiel a aditív, ktoré zlepšujú vlastnosti silentblokov.

 

Ako spoznať poškodený silentblok?

Ako každý iný komponent, aj silentblok podlieha opotrebovaniu. Môže to byť spôsobené jeho činnosťou alebo jednoducho časom degraduje. Keďže sú silentbloky na rôznych miestach, aj prejavy opotrebenia budú odlišné.

 

Signály opotrebovania silentblokov môže zaznamenať aj menej skúsený vodič. Auto má všeobecne zhoršené jazdné vlastnosti, pridávajú sa opakované otrasy, nadmerné vibrácie, divné vŕzgavé zvuky z podvozku a aj ťahanie do strany. 

 

Pri autách sa niekedy ťažko rozlišuje, čo zapríčiňuje konkrétnu poruchu. Ťahanie do strán alebo zhoršené jazdné vlastnosti môžu byť zapríčinené aj inými časťami automobilu. A práve na zlepšenie jazdných vlastností sa môže použiť aj športové pruženie podvozku.

 

S kmitaním motora a karosérie sa musí vysporiadať aj prevodovka, ktorá samotná kmitanie negeneruje. Ak pracuje správne, nezadrháva sa. Ak silentbloky prevodovky odchádzajú, relatívne krehký mechanizmus musí znášať podstatne vyššiu námahu. 

 

Ak vnímate pri jazde smerovú nestabilitu, ťahá vás to do jedného smeru a riadenie je málo presné, poškodenie môže byť v podvozkových silentblokoch. Tieto silentbloky odchádzajú na aute zvyčajne ako prvé.

 

Údržba by sa nemala zanedbávať

Pravidelná údržba a kontrola silentblokov je dôležitá, pretože sa s časom môžu opotrebovať, poškodiť alebo zoslabnúť. Poškodené silentbloky môžu spôsobiť zhoršenie riadenia, nepríjemné vibrácie, nerovnomerné opotrebovanie pneumatík a dokonca aj poškodenie iných súčastí vozidla. 

 

Preto je vhodné pravidelne kontrolovať stav silentblokov a v prípade potreby ich vymeniť, aby sa udržal správny a bezpečný chod vozidla.

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov 

 

Hodnotenie

Viete, čo sú silentbloky a ako rozpoznať ich opotrebenie?
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma