Vodoinštalatérske práce od A po Z

Vodoinštalatér a kurenár

24.08.2022 | Tomáš Hostačný - Vodtech | vodtech.sk

Prečo moja toaleta pri spláchnutí vydáva zvláštny zvuk?

Ak ste nikdy nemali problém s hlučnou toaletou, pravdepodobne si myslíte, že ľudia preháňajú, aké to môže byť nepríjemné. Ak ste sa však stretli s týmto problémom a neviete si rady, čítajte ďalej.

Toalety môžu vydávať všetky druhy podivných zvukov z rôznych dôvodov, ale všetky sú do značnej miery rovnako nepríjemné. Ešte horšie je, že toaletné zvuky sú často známkou vážnejších problémov s WC. Jediným riešením je oprava vašej toalety. Čo znamená konkrétny hluk, ktorý vaša toaleta vydáva a čo s ňou môžete robiť?

Nepríjemné kvapkanie

Aah, klasika. Možno ste si mysleli, že tento zvuk pochádza z jednej z vašich umývadlových batérií, pretože znie podobne. Pomalé kvapkanie sa nemusí zdať na prvý pohľad príliš hrozné, ale počkajte, kým sa nedostaví štvrtá hodina ráno a vy čoskoro vstávate do práce. Našťastie, problémy s kvapkajúcimi toaletami sa dajú pomerne jednoducho identifikovať a opraviť.

Začnite tým, že sa pozriete okolo základne toalety, či tam náhodou neuniká voda. Utesnite všetky netesnosti, ktoré nájdete na inštalatérskom tmely a tesnení, ale pamätajte: prasknuté záchody sú veľkým problémom. Ak nenájdete netesnosti, potom je pravdepodobným problémom opotrebovaný alebo poškodený vypúšťací ventil WC. Ventil umožňuje pretekanie vody z nádrže do záchodovej misy. Ak zostane trochu neuzatvorený, voda bude kvapkať do misy neustále. Ventil je však lacný a ľahko vymeniteľný.

Bublanie po spláchnutí

Znie to ako bublanie alebo kloktanie po spláchnutí. Spláchnutie vašej toalety môže znieť príliš nahlas alebo násilne, alebo naopak je príliš slabé, alebo môže trvať príliš dlho. Šumivé zvuky zvyčajne vychádzajú z drenážneho potrubia, nie zo samotného WC. V skutočnosti, toalety bublajú z rovnakých dôvodov ako akékoľvek iné odtoky.

Po prvé, zistite, či bublajúci zvuk pochádza len z vašej toalety, alebo podobný zvuk vydávajú aj iné odtoky v kúpeľni. Ak zistíte, že zvuk vydáva len toaleta, potom je odtoková rúra buď čiastočne zablokovaná, alebo niečo blokuje jej odvzdušnenie. Keď sú ventilačné otvory zablokované, vzduch prúdi dolu odtokovým potrubím vždy, keď spláchnete toaletu, a to spôsobuje bublanie. Ak buble viac odtokov v kúpeľni, potom buď niečo zablokovalo vaše potrubie alebo upchalo hlavnú kanalizáciu. V tom prípade prichádza na rad odborník, ktorý prepchávaním spriechodní upchaté odtoky.

Pretekajúca toaleta

Keď spláchnete WC, voda z nádrže vstúpi do misy. Po spláchnutí sa musí nádrž znovu naplniť vodou.  Zvuk, ktorý počujete po spláchnutí je plniaci ventil, ktorý napúšťa vodu do nádrže. Nádrž sa plní vodou len asi tridsať sekúnd až minútu. Potom budete počuť zatvorenie ventilu a zvuk ustane. Ak sa tak nestane, vaša toaleta preteká.

Ak vaša toaleta napúšťa dlhšie ako minútu, znamená to, že niečo bráni tomu, aby sa nádrž naplnila. Pretekanie toalety sa spravidla vyskytne vtedy, keď je medzi nádržou a misou únik. Voda nepretržite uniká do misy, takže nádrž nikdy nie je dostatočne naplnená. Je tiež možné, že plavák je v nesprávnej polohe. Našťastie, oprava pretekajúcej toalety je celkom jednoduchá práca.

Hlučné toalety sú nepríjemné, ale vo väčšine prípadov sa dajú ľahko opraviť. Ak si neviete rady sami, zavolajte na to profesionálneho inštalatéra, pretože ak sa vám podarí vyriešiť váš problém s WC dostatočne rýchlo, vyvarujete sa potenciálne drahým opravám v budúcnosti.

Hodnotenie

Vodoinštalatérske práce od A po Z
Hodnotenie 4 z 5
Počet hlasov 2
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma