Čo sú prenosné zručnosti?

Čo sú prenosné zručnosti?

Pomôžu ti v každom zamestnaní a využiješ ich v každej profesii

26.08.2022 | Global Services Slovakia s.r.o. | brigada.sk

Predtým, ako pošleš žiadosť o zamestnanie nejakej firme alebo spoločnosti, určite si prezrieš požiadavky od zamestnávateľa. Každá práca vyžaduje istý set zručností, ktoré sú potrebné pre vykonávanie danej práce. V životopise chceš automaticky upútať tým, že vymenované zručnosti máš a ovládaš ich. 

 

Avšak, okrem špecifických zručností a vedomostí, ktoré sú potrebné pre rôzne profesie, existujú aj takzvané prenosné zručnosti. Čo sú to prenosné zručnosti? 

 

Prenosné zručnosti môžu zahŕňať hard skills aj soft skills, teda je to kombinácia rôznych zručností. Čím sú unikátne? Tým, že sú prenosné, a teda sa dajú využiť v rôznych profesiách. 

 

Pár príkladov prenosných zručností: 

 

Môžu to byť interpersonálne zručnosti, teda, že ovládaš verejnú a súkromnú komunikáciu. Napríklad viacero firiem ponúka prácu v kolektíve a očakáva, že budeš tímový hráč. Schopnosť pracovať v kolektíve a spolupracovať je príklad prenosnej zručnosti. Rovnako ako prijať alebo dať konštruktívnu kritiku, motivovať svojich kolegov, mentoring, riešenie konfliktov a problémov na pracovisku.

 

Manažérske zručnosti, ktoré si sa mohol naučť počas práce v obchode alebo na nejakej preádzke. Je to napríklad práca s rozpočtom, nábor zamestnanov, vedenie pohovorv s novými uchádzačmi, hodnotenie svojich zamestnancov atď. 

 

Prenosné administratívne zručnosti sa hodia pre prácu v office ale aj pri rôznych inych profesiách. Napríklad dôkladná a správna verbálna a neverbálna komunikácia, či už s klietmi alebo zákazníkmi, organizovanosť, starostlivosť o korešpondenciu, obsluha bežných kancelárkych prístrojov, ako kopírka, tlačiareň a počítač. 

 

Vo všeliakých zamestnaniach môžeš využiť plánovacie zručnosti, ktoré sa hodia pri výskumoch. Napríklad schopnosť kritického myslenia, rozhodovanie, analýza informácií a predpoveď výsledkov, dokumentácia, vykonávanie výskomov a dohľadávanie informácií na internete alebo z iných zdrojov. 

 

Moderný svet sa nezaobíde bez počítačových zručností, takže základné znalosti ovládania počítača a internetu sú u viacerých zamestnávateľou povinnosťou. Napríklad navrhovanie alebo starostlivosť o weby, sociálne siete, ovládanie základných programov, ako napríklad Microsoft Office atď. 

 

Ako využiješ prenosné zručnosti? 

Prenosné zručnosti môžeš využiť v akomkoľvek zamestnaní. Môžu ti pomôcť pri tvorbe nového životopisu, alebo ak hľadáš novú prácu. Pri vkladaní svojich zručností a silných stránok zohľadni aj požiadavky samotného zamestnávateľa. Tie, ktoré ovládaš a súčasne ich zamestnávateľ požaduje, posuň na prvú priečku, aby boli najviac viditeľné. 

 

Prenosné zručnosti za život naberie každý, či už pomocou zamestnaní, brigád, školských aktivít, stáže alebo dobrovoľníckych akcií. Podstatné je objaviť ich a osvojiť si ich. 

 

Hodnotenie

Čo sú prenosné zručnosti?
Hodnotenie 4.33 z 5
Počet hlasov 3
Pridať top správu
Predchádzajúci Nasledujúci
Vyhľadávanie
Vyhľadať
Monitoring
Odoslať Viac
VÝHODY REGISTRÁCIE

Publikovanie PR správ
Zápis v katalógu
SEO spätné odkazy
Monitoring

Vyskúšaj zdarma